شرایط قانونی تردد بین استان ها+ جزئیات

ممنوعیت تردد بین استانی بیش از یک ماه است که در ایران به اجرا در آمده و فقط خودروهای پلاک بومی امکان تردد در هر شهر و ورود به شهر را دارند. اما برخی افراد مجبور به تردد در شهر ها هستند به همین دلیل در این خبر شرایط مجوز تردد بین استانی را توضیح می دهیم.

شرایط قانونی تردد بین استان ها+ جزئیات

کرونا در جهان جان هزاران نفر را گرفت و ایران نیز از این بحران در امان نماند. مسئولان به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور و جلوگیری از مرگ و میر در اثر کرونا محدودیت های کرونایی اعمال کردند که یکی از این محدودیت ها، ممنوعیت تردد بین استانی برای خودرو ها است.در این خبر توضیحاتی در مورد شرایط مجوز تردد بین استانی را ارائه می دهیم.

 

شرایط مجوز تردد بین استانی

بیش از یک ماه است که ستاد ملی مقابله با کرونا به کمک استانداری ها محدودیت های کرونایی اعمال کرده است. شهرهای با وضعیت قرمز محدودیت های بیشتر و در شهر های نارنجی محدودیت های کمتری اعمال شده است. یکی از محدودیت های کرونایی در سراسر کشور ممنوعیت تردد بین استانی است.

محدودیت های اعمال شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا موجب کاهش مرگ و میر کرونایی در آغاز فصل زمستان شد. زمان پایان این محدودیت ها مشخص نیست طبق گفته ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت محدودیت های کرونایی در ایران تا پایان کرونا ادامه دارد اما بسته به بستری های کرونا در هر شهر میزان اعمال محدودیت های متغییر است.

خودروهای شخصی باید برای ورود به استان دیگر مجوز تردد بین استانی دریافت کند. این مجوز فقط به افرادی داده می شود که برای انجام کارهای ضروری نیاز است تردد بین استانی داشته باشند. افراد برای دریافت مجوز تردد بین استانی باید مدارک و مستندات قابل قبولی در دست داشته باشند و به فرمانداری ها مراجعه کنند.

اخذ مجوز تردد از فرمانداری ها 

سرهنگ رضا همتی زاده با اعلام این خبر افزود: برابر مصوبات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا و همچنین اطلاعیه های قبلی تردد وسایل نقلیه خدماتی، امدادی، انتظامی و نظامی، سوخت رسان، فاسدشدنی و ناوگان عمومی باری و مسافری در جاده های برون شهری مجاز است.

شرایط مجوز تردد بین استانی

وی گفت: سایر افراد شاغل در ادارات، موسسات و شرکت ها می بایست نماینده آنها جهت دریافت کارت تردد به فرمانداری ها مراجعه کنند.

رییس پلیس راه استان ایلام تاکید کرد: افراد بیمار دارای نوبت پزشکی و احضاریه های قضایی نیز به فرمانداری شهرستان های محل سکونت استان مراجعه و کارت تردد دریافت کنند.

همتی زاده یادآور شد: افرادی که نیاز به تردد ضروری بین استانی به منظور انجام مراحل پزشکی، امورات قضایی و .. دارند حتی الامکان از ناوگان عمومی مسافری استفاده کنند.

وی اضافه کرد: هدف از اجرای این ممنوعیت ها قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا بوده و تمامی همشهریان نیز می بایست نهایت همکاری را با عوامل پلیس راه و انتظامی استان داشته باشند و از ترددهای غیر ضروری در محورهای برون شهری استان اجتناب کنند.

مجوز تردد به چه کسانی داده می شود؟

غفور قاسمپور گفت: با توجه به شرایط کرونایی کشور، ممنوعیت سفرهای بین استانی با شدت و جدیت در البرز دنبال می شود ؛ زیرا هدف مسوولان کشور و استان قطع زنجیره کرونا برای سلامتی مردم و پیشگیری از حوادث غم انگیز کرونایی است.

فرماندار ویژه کرج یادآور شد که روزانه حدود ۱۵۰ نفر برای دریافت مجوز سفر بین استانی به این فرمانداری مراجعه می کنند که کمتر از ۲۰ درصد آنان دارای شرایط لازم برای سفرهستند.

قاسمپور تاکید کرد که مردم به هیچ وجه برای دریافت مجوز سفرهای گردشگری و غیر ضروری به فرمانداری و دیگر دستگاه های مسوول مراجعه نکنند، چرا که هیچ مجوزی در این زمینه صادر نخواهد شد.

معاون استاندار البرز گفت : فقط افرادی که دارای مدارک پزشکی قابل استناد ، ماموریت های اداری و مواردی از این دست می توانند برای دریافت مجوز سفر برون استانی به فرمانداری کرج مراجعه کنند.

طرح محدودیت های کرونایی از یکم آذرماه سال جاری در کشور آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد.

اجرای محدودیت های کرونایی موجب کاهش چشمگیر ابتلا و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ در استان البرز و سایر مناطق کشور شده است.

مجوز تردد بین استانی

استان البرز در زمان حاضر در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارد و تاکنون این ویروس خطرناک بیش از ۲۸ هزار البرزی را روانه بیمارستان ها کرده که بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ تن آنان جان باخته و حدود ۲۴ هزار و۵۰۰ نفر نیز بهبود یافته اند.

اکنون ۴۲۹ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز بستری هستند که مسوولان دانشگاه علوم پزشکی استان برای قطع زنجیره کرونا از مردم تقاضای ماندن در خانه ، کاهش سفرهای درون شهری و برون شهری ، استفاده از ماسک و موادضدعفونی کننده و رعایت فاصله فیزیکی و اجتماعی را دارند.

در شرایط نارنجی امکان تردد بین شهری با خودروی شخصی وجود دارد؟

ایمان قربانی در تشریح روند بررسی درخواست تردد ضرور بین شهرستانی در وضعیت نارنجی گفت: افرادی که ضرورت دارد در موارد بسیار خاص همانند بیماری و یا اثاث کشی از خودرو شخصی برای تردد بین شهرستانی و استانی استفاده کنند می توانند برای ارائه مدارک و مستندات خود به فرمانداری شهرستان مربوطه و در تهران به فرمانداری تهران مراجعه کنند.

وی افزود: در فرمانداری مستندات فرد در مجموعه ای ویژه همین ترددها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در صورت تایید مستندات به فرد تنها برای یکبار مجوز تردد داده خواهد شد اما بی تردید حتی برای این افراد نیز توصیه این است که برای تردد ضرور خود از حمل و نقل عمومی بهره بگیرند.

وی تاکید کرد: با هدف رعایت پروتکل های بهداشتی و قطع زنجیره شیوع کرونا ویروس و قدردانی از زحمات و تلاش بی وقفه کادر درمان باید از ترددهای غیر ضرور پرهیز کنیم و در صورت لزوم و ضرورت از حمل و نقل عمومی استفاده کنیم. در حال حاضر اکثر ماموریت ها نیز از سوی دولت لغو شده است و اگر مواردی باشد هم می توانند از حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

مجوز تردد بین استانی

مدیر روابط عمومی فرمانداری تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه بخش زیادی از مشکلات در شیوع کرونا ویروس برگزاری دورهمی ها است، افزود: باید برای حفظ جان خود و دیگران امسال از برگزاری دورهمی ها و مراسم شب یلدا خودداری کنیم باید همه در این شب در خانه بمانیم و با استفاده از فضای مجازی و تماس تلفنی در این شب از اقوام باخبر شویم و امسال را پشت سر بگذاریم تا شب یلدای سال آینده را با سلامت در کنار یکدیگر برگزار کنیم.

پاسخ به ۴۰ سؤال مهم مردم درباره تردد خودروها

براساس رسالت مخاطب محوری، به ۴۰ سؤال مهم و کلیدی مردم درباره تردد خودروها در ایام اجرای طرح جامع محدودیت های کرونایی و این که چه خودروها و رانندگانی اجازه تردد دارند و جریمه نمی شوند؟، پاسخ داده می شود.

۱- شخصی ساکن تهران می‌باشد و پلاک خودرو برای شهرستان، آیا مشمول جریمه می‌شود؟

خیر

۲ - محدودیت‌ها برای تردد در شهرهای یک استان هم اعمال می‌شود؟ یا بین استانی می‌باشد؟

برای شهرهای داخل یک استان هم اعمال می‌شود

۳-کسانی که ضرورت سفر دارند برای درمان بیماران خاص (بیماران خاص از جمله شیمی درمانی برای سرطان، سربازان، کادر درمان، کارمندان و غیره) امکان تردد دارند؟ به چه صورت مجوز برای تردد تهیه کنند؟

با ارائه مستندات مربوط می‌توانند عبور کنند

۴- مهندس معدن هستم، معدنم ۱۵ کیلومتری قم، هر روز از تهران باید برم و برگردم، شروط لازم روهم ندارم؟

با ارائه مستندات اعلام شده و مدارک اشتغال می‌توانند تردد کنند

۵- تردد بین شهرهای استان به ویژه شهرستان‌های استان تهران مجاز است؟(به‌عنوان مثال پردیس، دماوند، گیلاوند، آبسرد، فیروزکوه، سربندان و...)

ورود افراد غیربومی به شهرها ممنوع است

شرایط مجوز تردد بین استانی

۶ - تردد بین تهران و کرج امکان پذیر است؟ اگر مجاز می‌باشد برای ورود به شهرهایی مثل نظرآباد، هشتگرد، کردان و...چطور؟

تردد میان تهران و کرج بلامانع است ولی ورود به شهرها برای افراد غیرساکن ممنوع است

۷-آژانس ها و تاکسی ها شامل محدودیت می شوند یا خیر؟

صرفاً در شهر خود می‌توانند فعالیت کنند

۸- محدودیت‌ها فقط برای مبادی ورودی است یا در مبادی خروجی هم اعمال می‌شود؟

صرفاً در مبادی ورودی است و خروج افراد غیرساکن برای رفتن به محل سکونت خود بلامانع است

۹- خروج از شهر برای ساکنین همان شهر بلامانع می‌باشد یا فقط برای رفتن به شهر محل سکونت است؟

خروج افراد غیرساکن بلامانع است

۱۰ - تردد از شهرهایی که کمربندی ندارند و باید از داخل شهر عبور کرد، محدودیت چگونه اعمال می‌شود؟

صرفاً می‌توانند عبور کنند، اجازه توقف ندارند

۱۱- کارت ملی چه کسی ملاک است؟(راننده یا سایر سرنشینان خودرو)

کارت ملی راننده و مالک خودرو

۱۲ -کارت ملی راننده خودرو مربوط به شهر مقصد نیست اما کارت ملی سرنشینان خودرو مربوط به آن شهر است. آیا امکان تردد وجود دارد؟

خیر

۱۳ - متولد شهرستان بوده و ساکن تهران می‌باشند، مدارک منزل متعلق به پدر و با سواری کرایه ای قصد بازگشت به محل سکونت را دارند؟

چنانچه محل سکونت تهران باشد، مشکلی نیست

۱۴ - مدارکی که اعلام شده همه لازم می‌باشد یا یک مورد هم کافی می‌باشد؟

یک مورد کافی است

ممنوعیت تردد بین استانی

۱۵ - مدارک دیگر از جمله سند ملک یا قولنامه یا قبوض دلیل بر بومی بودن است یا خیر؟

خیر

۱۶ - با کارت ملی یکی از سرنشینان خودرو اجازه تردد می‌دهند؟

خیر، کارت ملی مالک خودرو ملاک است

۱۷ – با یکی از مدارک شناسایی اعلامی تا چند نفر امکان تردد وجود دارد؟ دوتا خودرو با یک مدرک امکان تردد دارند؟

خیر، هر خودرو براساس مدارک راننده و خودرو

۱۸ - پلاک خودرو برای تهران می‌باشد ولی ساکن شهرستان هستم، امکان تردد وجود دارد؟

تردد به شهرستانها مستلزم آن است که افراد ساکن و بومی آن شهرستان باشند

۱۹- از تهران به شیراز هیچکدام از اون سه شرط رو ندارند ولی سرنشینان خودرو اهل شیراز می‌باشند؟

چنانچه مدارکی داشته باشند که ساکن بودن آنها را تایید نماید، می­توانند وارد شهر شوند

۲۰ - با توجه به یکی نبودن محل کار و سکونت برخی افراد بدون داشتن سه مشخصه اعلامی. چگونه اجازه تردد دارند؟

صرفاً با کارت شناسایی محل کار

۲۱ - تمامی مدارک را دارند ولی اجازه تردد نداده و برگشت داده شده‌اند؟

چنانچه تمام مدارک مبنی بر بومی بودن را داشته ­اند، طبق دستورالعمل اقدام نشده است

۲۲-مسافر کشور اوکراین می‌باشند، بلیط اوکراین گرفته‌اند از فرودگاه امام، ولی در حال حاضر مشهد بوده و هیچ کدوم از شروط روهم ندارند به چه شکل امکان تردد دارند؟

با ارائه بلیط پرواز از مشهد به‌طور مستقیم به فرودگاه امام. (بدون توقف و اقامت در شهرها)

۲۳- از همدان بایدبه تهران سفرکنند، ولی وسیله نبوده و شروط روهم نداشته بلیط هواپیما از کرمانشاه به تهران دارند ولی امکان تردد به کرمانشاه را ندارند؟

امکان تردد ندارند

  ۲۴- ارسال بسته یا کالا باتوجه به محدودیت موجود چه بایدکرد؟

تردد خودروهای حامل کالا و بار با داشتن بارنامه قانونی بلامانع است.

۲۵- در مورد حمل کالا برای تمام وسایل نقلیه عمومی و هر باری امکان تردد می‌باشد؟

وسایل نقلیه باری با ارایه بارنامه قانونی می­توانند نسبت به جابجایی بار و کالا اقدام نمایند

۲۶- موادغذایی فاسدشدنی و تره بار با پلاک شخصی بدون داشتن شروط لازم امکان تردد بین دو استان می‌باشد؟

خیر

۲۷- مدت زمان مجاز برای برگشت به شهر سکونت؟

برگشت به محل سکونت محدودیت زمانی ندارد، اما به مردم عزیز توصیه می ­شود این موضوع را به روزهای پایانی موکول ننمایند

۲۸- جریمه عدم بازگشت؟

به استناد مواد ۴۹۳ و ۶۸۸ قانون مجازات کیفری حبس تا یکسال

دریافت مجوز تردد بین استانی

۲۹-  آیا دوربین‌های پلیس در صورت تردد غیر بومی داخل شهر هم ۵۰۰ هزار تومان جریمه می‌کنند؟

بله

۳۰- آیا وانت بارها می‌توانند تردد داشته باشند؟

در محدوده استان و شهر خود

۳۱- کارت تردد بابت اشتغال را باید از کجا تهیه کرد؟

محل کار

  ۳۲- بابت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از چه زمانی طرح زوج و فرد اجرایی می‌شود؟(کرج- اصفهان-مشهد)

براساس اعلام راهنمایی و رانندگی.

۳۳-  تا چه زمانی یک خودروی غیربومی می‌تواند داخل یک شهر بماند؟

توصیه جدی به تسریع در بازگشت است

۳۴- برخی ورودی‌های شهر کرج با نیوجرسی بسته شده است؟

از ورودی‌های تعیین شده باید تردد شود

۳۵-افرادی که از طریق زمینی از خارج کشور واردمی‌شوند قرنطینه می‌شوند؟

در صورت داشتن علائم بیماری قرنطینه می‌شوند

۳۶-پلاک‌های معلولین وجانبازان شامل این طرح می‌شود؟

بله

۳۷-  تردد وانت بارهایی که دارای پلاک «ع» نمی‌باشند در شهرهای یک استان مجاز می باشد؟

فقط در محدوده جغرافیایی پلاک خودرو

۳۸-امکان تردد پلاک غیربومی در شهرهای یک استان به ویژه در آزاد راه تهران کرج و شهرهای استان تهران مجاز می باشد؟

خیر

۳۹-پلاک خودرو برای مازندران می باشد و درحال حاضر اصفهان هستند آیا داخل آزاد راه قم تهران محدوده نعلبندان که طرح اجرا می شود اجازه تردد ایشان به تهران و سپس به مازندران را می‌دهند؟

 

بله

  ۴۰-  درصورت لزوم شماره‌ای برای اطلاعات بیشتر و یا ارگانی هست که ارجاع داده شود؟

روابط عمومی استانداری ­ها و فرمانداری ­ها و همچنین شماره ۱۹۷ نیروی انتظامی آماده پاسخگویی هستند.

 

ارسال نظر