عکس/ ستاره اسکندری کنار بازیگر محبوب

عکسی که ستاره اسکندری با جواد عزتی در صفحه رسمی اینستاگرامش گذاشته است.

عکس/ ستاره اسکندری کنار بازیگر محبوب

ستاره اسکندری (زادهٔ ۲۵ خرداد ۱۳۵۳ در کاشمر) بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون اهل ایران است. شهرت ستاره اسکندری بیشتر به خاطر بازی در مجموعه‌های تلویزیونی است که آن را از سال ۱۳۷۳ شروع کرده؛ به‌ویژه مجموعهٔ نرگس که بعد از درگذشت پوپک گلدره نقش «نرگس» را در آن بازی می‌کرد.

ستاره اسکندری دو بار برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از جشنوارهٔ تئاتر فجر برای بازی در نمایش‌های سعادت لرزان مردمان تیره‌روز (۱۳۷۹) و هم‌هوایی (۱۳۹۳) شده‌است.

او خواهر لاله اسکندری، بازیگر سینما و تلویزیون است.

زندگی و حرفه

ستاره اسکندری در سال ۱۳۵۳ در شهر تربت حیدریه، استان خراسان رضوی به دنیا آمد. دانشجوی رشتهٔ مترجمی زبان انگلیسی بود، اما به خاطر کار در تئاتر، بعد از دو سال از ادامه تحصیل انصراف داد و از سال ۱۳۷۲، همراه با دانشجویان دانشکدهٔ هنرهای زیبا، آن را آغاز کرد. در ادامه، نزدیک به شش سال در کنار دانشجویان به ایفای نقش در جشنواره‌های دانشجویی و پایان‌نامه‌ها پرداخت. نخستین بار در سال ۱۳۷۴ در جشنوارهٔ دانشجویی برای تئاتر افسانه و پس از آن در سال ۱۳۷۶ در جشنوارهٔ تئاتر فجر برای نمایش آخرین قهرمانان زمین نامزد جایزه شد. اسکندری از سال ۱۳۷۸ با نمایش دندون طلا، به کارگردانی داوود میرباقری، به تئاتر حرفه‌ای پیوست و کار خود را در گروه تئاتر «دی» به سرپرستی علی رفیعی و همزمان با آن، بازیگری در تلویزیون و سینما آغاز کرد.آغاز کار وی در سینما با بازی در فیلم حریف دل (عبدالرضا گنجی) در سال ۱۳۷۵ بود. ستاره اسکندری، افزون بر کارگردانیِ دو تله‌تئاتر، در چندین تئاتر دیگر، از جمله نمایش خانهٔ برناردا آلبا به کارگردانی علی رفیعی به‌عنوان تهیه‌کننده حضور داشته‌است.

اسکندری در سال ۱۳۹۶ «خانهٔ فرهنگ و هنر مانا» را تأسیس کرد. همچنین، در اسفند ۱۳۹۷ همراه با سیاوش ستاری «خانه‌موزهٔ خیمه‌شب‌بازی ایران» را راه‌اندازی کرد. او اولین ماشین خیمه‌شب‌بازی را با هدف ایجاد شادی و رؤیا برای کودکان بلوچ در منطقهٔ آزاد چابهار به حرکت درآورد.

ستاره اسکندری دو خواهر هنرمند به نام‌های لاله اسکندری (بازیگر سینما و تلویزیون، عکاس) و سارا اسکندری (چهره‌پرداز) دارد. همچنین، یک برادر بزرگتر به نام سیامک و یک برادر کوچکتر به نام روزبه دارد. سیامک عکاس است. ستاره همچنین برادرزادهٔ عبدالحسین اسکندری گوینده و مجری رادیو و تلویزیون است.

حواشی

در تیرماه سال ۱۳۹۸ فیلمی از ستاره اسکندری در فضای مجازی منتشر می‌گردد که وی را بدون حجاب در ترکیه نشان می دهد.

ستاره اسکندی در کنار جواد عزتی + عکس

 

فیلم‌های سینمایی

نام فیلم سال کارگردان
حریف دل ۱۳۷۵ رضا گنجی
مسافر ری ۱۳۷۹ داوود میرباقری
تارزن و تارزان ۱۳۸۰ علی عبدالعلی‌زاده
مواجهه ۱۳۸۳ سعید ابراهیمی‌فر
شبانه ۱۳۸۴ کیوان علی‌محمدی و امید بنکدار
شبانه‌روز ۱۳۸۷ کیوان علی‌محمدی و امید بنکدار
ملاقات ۱۳۸۹ عباس رافعی
قصهٔ پریا ۱۳۸۹ فریدون جیرانی
قبرستان غیرانتفاعی ۱۳۸۹ محسن دامادی
چسب زخم (اپیزود ملاقات) ۱۳۸۹ هادی مقدم‌دوست
ایستگاه آخر (اپیزود ملاقات) ۱۳۸۹ شاپور قریب
آقا یوسف ۱۳۸۹ علی رفیعی
شیر تو شیر ۱۳۹۰ ابراهیم فروزش
هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند ۱۳۹۱ پوران درخشنده
ناخواسته ۱۳۹۲ برزو نیک‌نژاد
فردا ۱۳۹۲ مهدی پاکدل و ایمان افشاریان
نزدیکتر ۱۳۹۳ مصطفی احمدی
نیمه‌شب اتفاق افتاد ۱۳۹۴ تینا پاکروان
مَلی و راه‌های نرفته‌اش ۱۳۹۵ تهمینه میلانی
خانهٔ کاغذی ۱۳۹۵ مهدی صباغ‌زاده
دریاچهٔ ماهی ۱۳۹۵ مریم دوستی
سرو زیر آب ۱۳۹۶ محمدعلی باشه آهنگر
کمیکال ۱۳۹۷ اشکان مستی
قاتل و وحشی ۱۳۹۸ حمید نعمت‌الله
چپ راست ۱۳۹۸ حامد محمدی

 

 

 

ارسال نظر