شانه‌ساز مطرح کرد؛

صدور مجوز تولید برای ۴ داروی گیاهی مؤثر در درمان کرونا

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با حمایت و پیگیری وزیر بهداشت، مجوز تولید ۴ داروی گیاهی مؤثر در درمان کرونا صادر شد.

صدور مجوز تولید برای ۴ داروی گیاهی مؤثر در درمان کرونا

 جلسه بررسى بهره‌مندی از ظرفیت‌های طب ایرانی برای درمان کرونا با حضور دبیر شوراى عالى انقلاب فرهنگى، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس سازمان غذا و دارو و اساتید برجسته طب ایرانی در محل دبیرخانه شوراى عالى انقلاب فرهنگى برگزار شد.

در این جلسه محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: علی‌رغم مخالفت‌هایی که با طب سنتی وجود دارد با حمایت و پیگیری دکتر نمکی از طب ایرانی، ۴ داروی گیاهی مؤثر در درمان کرونا مجوز تولید کسب کرده‌اند.

او با اشاره برخی ادعا‌ها پیرامون دارو‌های طب سنتی برای درمان کرونا افزود: در بعضی از موارد گروه‌هایی که این دارو‌ها را ارائه می‌کنند یا صرفاً آکادمیک و علمی هستند و در صنعت تجربه‌ای ندارند و یا کاملاً تجربی هستند و با فرهنگ کار دانشگاهی آشنا نیستند.

شانه ساز با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه طب ایرانی بیان کرد: با پشتیبانی دکتر نمکی حجم پروانه‌هایی که برای گیاهان دارویی و طب ایرانی صادر می‌شود افزایش یافته است و حتی داروساز‌های بزرگ کشور به این سمت روی آورده‌اند.

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد: با طی کردن روند استانداردسازی‌های دارو‌های گیاهی و طب سنتی مشکلات کسب مجوز این دارو‌ها برطرف خواهد شد.

انجام ۷۳ کارآزمایی بالینی طب سنتی مرتبط با دارو‌های گیاهی در درمان کرونا

نفیسه حسینی یکتا سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه این جلسه گفت: با موافقت وزارت بهداشت و سازمان بهداشت جهانی طب ایرانی به عنوان یک مکتب درمانی مورد پذیرش واقع شده است.

او افزود: از روز‌های اول شیوع کرونا در کشور یک کمیته علمی با حضور خبرگان حوزه طب سنتی در دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت تشکیل و محتوا‌هایی برای پیشگیری و درمان بیماری کرونا تهیه شد.

حسینی یکتا ادامه داد: ویدئو کنفرانس‌هایی با کشور چین و سازمان بهداشت جهانی در دفتر طب ایرانی تشکیل و اطلاعات این جلسات گردآوری شد.

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۷۳ کارآزمایی بالینی طب سنتی مرتبط با دارو‌های گیاهی در پیشگیری و درمان کرونا در دانشگاه‌های علوم پزشکی در دستور کار است و گزارش ۸ کارآزمایی بالینی تمام شده برای درمان و پیشگیری کرونا به کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا ارائه شده است.

او تصریح کرد: در دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت به پیشنهاد‌های ارائه شده برای پیشگیری و درمان ویروس کرونا پاسخ داده می‌شود و در صورت لزوم در بوته آزمایش قرار می‌گیرند.

 

ارسال نظر