لژیونر های ایرانی را بیشتر بشناسید

حاصل هشت سال حضور کارلوس کی‌روش در فوتبال ایران ۳۸ لژیونری است که در سرتاسر قاره‌های آمریکا، اروپا و آسیا حضور دارند و نمایندگان فوتبال ایران در خارج از کشور محسوب می‌شوند.

لژیونر های ایرانی را بیشتر بشناسید

زمانی که کارلوس کی‌روش سرمربی پرتغالی سابق تیم ملی هدایت این تیم را در دست گرفت تعداد لژیونرهای فوتبال ایران به تعداد انگشتان دو دست هم نمی‌رسید اما حاصل هشت سال حضور او در فوتبال ایران ۳۸ لژیونری است که در سرتاسر قاره‌های آمریکا، اروپا و آسیا حضور دارند و نمایندگان فوتبال ایران در خارج از کشور محسوب می‌شوند. از کشورهای آمریکا و انگلستان گرفته تا بنگلادش و آذربایجان، فوتبال ما نماینده ‌دارد هرچند پایین آمدن ارزش ریال در برابر دلار نیز در ترغیب فوتبالیست‌های ایرانی برای بازی در خارج از کشور بی‌تأثیر نبوده است. با هم نگاهی به وضعیت ۳۸ لژیونر فوتبال ایران در لیگ‌های مختلف بین‌المللی می‌اندازیم.

۱- سردار آزمون، زنیت سن‌پترزبورگ روسیه

سردار را می‌توان بهترین لژیونر سال فوتبال ایران هم نامید. بعد از سفر چند ساله در شهرهای مختلف روسیه و بازی برای تیم‌های متفاوت لیگ این کشور که با روبین کازان شروع شد و با روستوف و دوباره روبین کازان ادامه یافت، حضور در تیم قدرتمند زنیت سنت پترزبورگ جایی بود که سردار را به خواسته‌هایش رساند. این انتقال که در فصل ۲۰۱۹-۲۰۱۸ صورت گرفت، برای هر دو طرف به بهترین نحو جواب داد. زنیت که از سال ۲۰۱۵ دستش از جام قهرمانی لیگ روسیه کوتاه مانده بود و فصل ۱۸-۲۰۱۷ را با رتبه پنجم به پایان رسانده بود، متحول شد و  دو فصل متوالی قهرمانی در لیگ برتر روسیه را از آن خود کرد.  درخشش سردار در فصل اول با ۱۲ گل (شامل ۹ گل در لیگ  و ۳ گل در لیگ اروپا) همراه بود. اما فصل قبل او هماهنگی فوق‌العاده‌ای که با آرتم زوبا، مهاجم روسی و زوج خود در خط حمله زنیت به دست آورد ،توانست با ۱۷ گل زده در کنار زوبا مشترکا عنوان آقای گلی روسیه را به دست بیاورد؛ با این توضیح که او ضربات پنالتی تیمش را هم نمی‌زد! آقای گلی در روسیه با پیشنهادهای اروپایی چشم‌گیر برای سردار نیز همراه بود اما او ترجیح داد چالش جذاب خود در شهر زیبای سنت پترزبورگ با تیم قهرمان روسیه را همچنان ادامه دهد.

۲- علیرضا جهانبخش، برایتون انگلیس

علیرضا جهانبخش وینگر تیم ملی کشورمان اگرچه خوب تمرین می‌کند اما زیاد در ترکیب تیم برایتون انگلیس قرار نمی‌گیرد. جهانبخش گل‌های بسیار مهمی برای برایتون به ثمر رسانده اما سرمربی فعلی این تیم او را نیمکت‌نشین کرده و تنها برای دقایقی در بعضی بازی‌ها میدان می‌دهد. جهانبخش به عنوان آقای گل لیگ هلند راهی برایتون شده بود.

۳- سامان قدوس، برنتفورد انگلیس

سامان قدوس هافبک تیم ملی به تازگی راهی برنتفورد انگلیس شده است. در تیم آمیان فرانسه بازی می‌کرد و حالا راهی دسته اول انگلستان شده و در چند بازی حضور در ترکیب اصلی را تجربه کرده است. پرونده محرومیت و جریمه سامان مربوط به نحوه انتقالش از تیم اوسترشوندس سوئد به آمیان تا چند روز پیش هم در دادگاه CAS باز بود، که به نظر می‌رسد او از جریمه سنگین فرار کرده.

۴- رایان تفضلی، هال‌سیتی انگلستان

رایان تفضلی مدافع دورگه هال‌سیتی در حال حاضر هفت بازی برای این تیم انجام داده و دو گل نیز به ثمر رسانده است. رایان تفضلی تا پیش از شروع لیگ برتر ایران به شدت مورد توجه باشگاه تراکتور بود.

۵- مهدی طارمی، پورتو پرتغال

مهدی طارمی هم از جمله ستارگان فوتبال ایران است که فصل گذشته به همراه تیم ریوآوه آقای گل رقابت‌های لیگ پرتغال شد و با یک قرارداد بسیار خوب به تیم پورتو رفت. طارمی در چند بازی این فصل با پورتو فقط در دقایق پایانی وارد میدان ‌شد و هنوز نتوانسته جایی در ترکیب ثابت این تیم بزرگ اروپایی پیدا کند. 

۶- امیر عابدزاده، ماریتیمو پرتغال

امیر عابدزاده سنگربان تیم ملی بهترین عملکرد را در تیم ماریتیمو پرتغال داشته، در اکثر بازی‌های این تیم درخشش بسیاری از خود نشان داده و حتی تا اینجای کار بهترین دروازه‌بان لیگ پرتغال از نگاه آمار و ارقام بوده است. گل زدن به فرزند احمدرضا عابدزاده در لیگ پرتغال کار آسانی نیست. 

۷- علی علیپور، ماریتیمو پرتغال

علی علیپور مهاجم سابق پرسپولیس و آقای گل پیشین فوتبال ایران قبل از شروع لیگ پرتغال راهی ماریتیمو شد. علیپور در دو، سه بازی پیشین ماریتیمو تنها برای دقایقی به میدان رفته و هنوز نتوانسته خودش را با شرایط این تیم و فوتبال پرتغال وفق دهد.

۸- میلاد محمدی، خنت بلژیک

میلاد محمدی مدافع چپ تیم ملی دومین فصل حضور خود را در خنت بلژیک سپری می‌کند و انصافاً عملکرد بسیار خوبی داشته است. یک مدافع سرعتی که کادر فنی باشگاه خنت علاقه زیادی به سبک بازی او دارد و بعضاً در تیم منتخب هفته بلژیک هم قرار گرفته است. 

۹- کاوه رضایی، شارلروا بلژیک

کاوه رضایی مهاجم تیم ملی یکی از موفق‌ترین لژیونرهای ما در فوتبال بلژیک است که گل‌های زیادی را برای این تیم به ثمر رسانده و از جمله گلزنان برتر لیگ بلژیک محسوب می‌شود. کاوه فصل گذشته بازیکن اف‌سی بروز بلژیک بود که به صورت قرضی در شارلروا بازی می‌کرد اما شرایط برای حضور قطعی او در شارلروا فراهم شد و حالا او گلزن اول این تیم در لیگ بلژیک است. 

۱۰- علی قلی‌زاده، شارلروا بلژیک

علی قلی‌زاده هافبک تیم ملی یکی از تکنیکی‌ترین بازیکنان لیگ فوتبال بلژیک است که در شارلروا توپ می‌زند. پاس‌های طلایی او به کاوه رضایی و سایر بازیکنان شارلروا همواره مورد توجه قرار داشته و از جمله بازیکنان ثابت این تیم به حساب می‌آید. 

۱۱- علیرضا بیرانوند، آنتورپ بلژیک

علیرضا بیرانوند سنگربان تیم ملی اوایل فصل راهی تیم آنتورپ بلژیک شد. او در حال حاضر به سختی تمرین می‌کند تا جایگاه ثابتی در ترکیب اصلی پیدا کند اگر چه هنوز نتوانسته در فهرست ۱۱ نفره تیمش جایی داشته باشد.

۱۲- سعید عزت‌اللهی، وایله دانمارک

سعید عزت‌اللهی هافبک تیم ملی به تازگی راهی تیم وایله دانمارک شده است. او بازیکن ثابت وایله است و چند گل حساس هم برای تیمش به ثمر رسانده و از جمله ارکان اصلی واله در لیگ دانمارک محسوب می‌شود.

۱۳- شهریار مغانلو، سانتاکلارا پرتغال

شهریار مغانلو مهاجم فصل گذشته پیکان اوایل فصل راهی تیم سانتاکلارا پرتغال شد. او تنها در دو، سه بازی تیمش به میدان رفته و هنوز نتوانسته خود را با شرایط فوتبال در پرتغال همراه کند. 

۱۴- رضا قوچان‌نژاد، زووله هلند

رضا قوچان‌نژاد مهاجم سابق تیم ملی تنها لژیونر ایرانی در لیگ هلند است و در اکثر بازی‌های زووله در فصل گذشته و فصل جاری در ترکیب اصلی حضور داشته و چند گل حساس هم زده است. قوچان‌نژاد در ۷ بازی لیگ هلند به میدان رفته و دو گل نیز به ثمر رسانده است.

۱۵- سیدمجید حسینی، ترابزون اسپور ترکیه

مدافع مستحکم تیم ملی دومین فصل حضورش را در لیگ ترکیه سپری می‌کند. او تابستان در رادار سمپدوریا ایتالیا قرار گرفته بود اما مسئولان باشگاه ترابزون با تیم ایتالیایی به توافق نرسیدند. در حال حاضر مجید حسینی یکی از ارکان اصلی ترابزون اسپور در لیگ ترکیه محسوب می‌شود.

۱۶- شهاب زاهدی، المپیک دونتسک اوکراین 

شهاب زاهدی یکی از موفق‌ترین لژیونرهای فوتبال ایران در لیگ اوکراین است که گل‌های حساسی را برای تیم المپیک دونتسک به ثمر رساند. او در ۹ بازی گذشته ۶ گل وارد دروازه رقبای تیمش کرده است. زاهدی فصل گذشته از جمله گلزنان برتر لیگ اوکراین بود. 

۱۷- اللهیار صیادمنش، زوریا اوکراین

اللهیار صیادمنش چند هفته پیش از تیم فنرباغچه راهی تیم زوریا شد و به صورت قرضی برای این تیم بازی خواهد کرد. صیادمنش دو بازی برای زوریا انجام داده که یک گل به ثمر رساند و در لیگ اروپا هم مقابل براگا پرتغال ۹ دقیقه بازی کرد. 

۱۸- کریم انصاری‌فرد، آاک آتن یونان

کریم انصاری‌فرد مهاجم تیم ملی فصل گذشته در السیلیه قطر بازی می‌کرد و در ابتدای فصل راهی آاک آتن یونان شد. او ۵ بازی در لیگ یونان به میدان رفته و دو گل هم زده است. در انتخابی لیگ اروپا هم دو بازی انجام داده و یک گل به ثمر رسانده و از جمله مهاجمان برتر تیمش محسوب می‌شود.

۱۹- محمدرضا آزادی، پانتولیکوس یونان

محمدرضا آزادی مهاجم جوان فوتبال ایران راهی تیم پانتولیکوس شده اما هنوز در لیگ یونان به میدان نرفته است. 

۲۰- صادق محرمی، دینامو زاگرب کرواسی

صادق محرمی مدافع پیشین پرسپولیس در تیم دینامو زاگرب کرواسی توپ می‌زند و هنوز نتوانسته در ترکیب اصلی جایی برای خودش دست و پا کند. اگرچه او در ۹ بازی گذشته دینامو زاگرب سه بازی حضور داشته، در تلاش است خودش را به مربیان تیم دیناموزاگرب ثابت کند. 

۲۱- یونس دلفی، گریتسا کرواسی

یونس دلفی مهاجم جوان فصل پیش شارلروا که به صورت قرضی در تیم گریتسا کرواسی توپ می‌زند در سه بازی گذشته یک گل و یک پاس گل داده و در تلاش است خودش را در فوتبال کرواسی نشان دهد. 

۲۲- محمدمهدی مهدی‌خانی، واراژدین کرواسی

محمدمهدی مهدی‌خانی در تیم واراژدین کرواسی طی ۵ بازی این فصل گل نزده اما در جام‌حذفی کرواسی یک گل به ثمر رساند. 

۲۳- مرتضی پورعلی‌گنجی، شنزن چین

مرتضی پورعلی‌گنجی مدافع تیم ملی فصل گذشته در لیگ قطر توپ می‌زد و حالا دوباره به لیگ چین برگشته و این بار پیراهن شنزن را پوشیده است. پورعلی‌گنجی از زمانی که در ترکیب اصلی شنزن قرار گرفته در تمام بازی‌های این تیم حضور داشته و حتی یک گل حساس نیز به ثمر رسانده است.

۲۴- سوشا مکانی، میوندالن نروژ

سوشا مکانی سنگربان سابق تیم ملی یکی از ارکان اصلی تیم میوندالن نروژ محسوب می‌شود که عملکرد خوبی در این تیم داشته و در اکثر بازی‌های میوندالن توانایی‌هایش را نشان می‌دهد. 

۲۵- استیون بیت‌آشور، کلرادو راپیدز آمریکا

استیون بیت‌آشور مدافع اسبق تیم ملی این روزها در تیم کلرادو راپیدز آمریکا توپ می‌زند و در لیگ این کشور حضور دارد. بیت‌آشور همواره جزو بازیکنان ثابت تیمش بوده و در اکثر بازی‌های تیم کلرادو حضور دارد. 

۲۶- خالد شفیعی، باشوندرا بنگلادش

خالد شفیعی مدافع سابق سپاهان و تراکتور راهی لیگ بنگلادش شده و در تیم باشوندرا بازی خواهد کرد. او سابقه بازی در لیگ کره‌جنوبی را هم در کارنامه دارد. 

۲۷- رضا اسدی، سنت‌پولتن اتریش

رضا اسدی بازیکن سابق تراکتورسازی راهی تیم سنت‌پولتن اتریش شده و قرار است در این تیم آرزوهای خود را در فوتبال اروپا دنبال کند. 

۲۸- علی قربانی، سومقاییت آذربایجان

علی قربانی مهاجم سابق استقلال در تیم سومقاییت آذربایجان توپ می‌زند و عملکرد بسیار خوبی هم داشته به طوری که از سوی سرمربی تیم ملی آذربایجان به این تیم دعوت شده و برای آذربایجان بازی کرد. 

۲۹- آدام همتی، سومقاییت آذربایجان

آدام همتی هافبک سابق پرسپولیس هم راهی سومقاییت آذربایجان شده و در ترکیب اصلی این تیم توپ می‌زند.

۳۰- سامان نریمان‌جهان، نفتچی آذربایجان

سامان نریمان‌جهان هافبک سابق تیم پرسپولیس و تراکتور در تیم نفتچی آذربایجان توپ می‌زند و عملکرد بسیار خوبی در این تیم داشته و در اکثر بازی‌های نفتچی به میدان رفته است.

۳۱- مهرداد محمدی، العربی قطر

مهرداد محمدی هافبک تیم ملی فصل گذشته در لیگ پرتغال بازی می‌کرد اما امسال به عربی قطر پیوست. او بازی‌های خوبی در این تیم انجام داده و گل‌های حساسی هم به ثمر رسانده است.

۳۲- رامین رضاییان، الدحیل قطر

رامین رضاییان مدافع تیم ملی فصل گذشته در الشحانیه توپ می‌زد و گل‌های حساس او برای تیمش باعث شد با وجود سقوط الشحانیه با یک قرارداد بسیار خوب راهی الدحیل شود و در حال حاضر هم از جمله بازیکنان تأثیرگذار تیمش محسوب می‌شود.

۳۳- مهدی ترابی، العربی قطر

مهدی ترابی از پرسپولیس راهی العربی قطر شد. او مدتی است که از مصدومیت رنج می‌برد اگرچه در چند بازی که برای العربی به میدان رفته عملکرد بسیار خوبی داشته است.

۳۴- امید ابراهیمی، الاهلی قطر

امید ابراهیمی فصل گذشته در لیگ بلژیک توپ می‌زد و حالا دوباره به تیم الاهلی بازگشته و بازوبند کاپیتانی تیمش را بر بازو می‌بندد. امید ابراهیمی یکی از ارکان اصلی الاهلی در لیگ ستارگان قطر محسوب می‌شود.

۳۵- علی کریمی، قطر اس‌سی قطر

علی کریمی هافبک تیم ملی و سابق استقلال به تازگی راهی تیم القطر شده و قرار است برای این تیم بازی کند. 

۳۶- شجاع خلیل‌زاده، الریان قطر

شجاع خلیل‌زاده مدافع فصل گذشته پرسپولیس که با این تیم فینالیست لیگ قهرمانان آسیا شد با عقد قراردادی به تیم الریان قطر پیوست و یک بازی هم برای این تیم انجام داده است.

۳۷- روزبه چشمی، ‌ام‌صلال قطر

روزبه چشمی مدافع سابق استقلال به تازگی به عضویت تیم قطری درآمده و در چند بازی این تیم حضور یا در ترکیب اصلی قرار داشته است. 

۳۸- پژمان منتظری، الخریطیات قطر

پژمان منتظری فصل گذشته هم در تیم الخریطیات بازی می‌کرد و با این تیم از دسته پایین‌تر راهی لیگ ستارگان قطر شد و حالا هم از جمله بازیکنان تأثیرگذار الخریطیات است.

 

منبع: خبر ورزشی

ارسال نظر