روز خاص پیشکسوت استقلال

کسی از گل‌گهرِ نه‌چندان مدعی انتظاری برای بردن ندارد، ولی اگر این اتفاق رخ دهد آن‌وقت پای امیر قلعه‌نویی به میان می‌آید که توانسته از سد شاگرد دیروز و تیم سابق عبور کند و هنرش را به رخ مدیرانی بکشد که در این فصل به او اعتماد نکردند.

روز خاص پیشکسوت استقلال
آنچه دیگران می خوانند:

رقابت‌های هفته نهم لیگ برتر ایران در شرایطی امروز پیگیری می‌شود که در حساس‌ترین تقابل هفته، تیم‌های بالانشین گل‌گهر سیرجان و استقلال به مصاف هم می‌روند؛ پیش از شروع رقابت‌های این هفته، گل‌گهری‌های شگفتی‌ساز با انجام هشت بازی و ۱۴ امتیاز در صدر جدول رده‌بندی قرار گرفته‌اند و استقلال هم با یک بازی و دو امتیاز اختلاف کمتر در مقایسه با گل‌گهر در رده چهارم جدول قرار گرفته است. خلاصه‌اش می‌شود اینکه اگر شاگردان محمود فکری در استقلال امروز بتوانند از سد تیم صدرنشین عبور کنند، با یک بازی کمتر، بالاتر از همین گل‌گهری قرار می‌گیرند که در این فصل از رقابت‌ها با امیر قلعه‌نویی تا به اینجای رقابت‌ها خوب کار کرده و معادلات صدر جدول را به هم زده است.

به این بازی حساس می‌شود از زوایای مختلف نگاه کرد و بحث آماری کرد؛ از ضعف مفرط استقلالی‌ها در گل‌زنی گفت و درخشش ستاره‌های خط حمله گل‌گهر را پیش کشید. استقلال، تیمی که در این فصل با محمود فکری آمده تا به ناکامی‌اش در بردن جام پایان دهد، بعد از انجام هفت بازی در لیگ برتر فقط هفت گل زده در کارنامه دارد! این آمار عجیب وقتی به آمار ضعیفی تبدیل می‌شود که بدانیم مهاجمان این تیم در این فصل فقط یک بار گل‌زنی کرده‌اند و در بقیه مواقع این مدافعان بوده‌اند که جور گل‌زنی برای محمود فکری و تیمش را کشیده‌اند.

استقلال البته با سه گل خورده، دژ دفاعی مستحکمی ساخته که شاید تفکرات محمود فکری را به‌خوبی بازتاب می‌دهد؛ او به‌دنبال بازی نتیجه‌گراست و چندان نمی‌خواهد تیمش بی‌گدار به آب بزند. آن‌ها بعد از پرسپولیس (البته استقلال دو بازی بیشتر دارد) بهترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارند و شاید با همین فرمول بتوانند به بالانشینی در جدول هم ادامه دهند؛ اما برخلاف استقلال خط حمله گل‌گهر تا به اینجا زهردار نشان داده و با زدن ۱۳ گل در هشت بازی، بهترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد؛ گل سرسبد مهاجمان گل‌گهر هم گادوین منشا، بازیکن سابق همین استقلال است که در جهشی قابل توجه بعد از هشت بازی با زدن ۹ گل، آماری بی‌نظیر ثبت کرده و تا به الان آقای گل لیگ محسوب می‌شود. پس، فارغ از جنبه‌های دیگر، این بازی همین‌طوری با اعداد و ارقامی که در بالا اشاره شد، می‌تواند حساس و جذاب باشد.

بااین‌حال این دیدار تقابل امیر قلعه‌نویی با استقلالی‌هاست؛ سرمربی پرافتخار سال‌های دور استقلال، بعد از جدایی از باشگاه محبوبش نتوانسته جامی به دست بیاورد؛ قلعه‌نویی که پرافتخارترین مربی لیگ محسوب می‌شود، در این فصل با گل‌گهری‌ها ترک عادت کرده و به بالانشینی در جدول رده‌بندی ادامه می‌دهد.

اگرچه استقلال هم بعد از رفتن امیر قلعه‌نویی دیگر رنگ قهرمانی به خود ندیده، ولی هرگز در این چندساله شرایطی فراهم نشده تا امیر دوباره به تیم محبوبش برگردد؛ قلعه‌نویی همین چند وقت پیش از اینکه دیگر پیشنهادی از استقلال به دستش نمی‌رسد، شاکی بود و با طعنه و کنایه گفت «انگار به آقایان گفته‌اند دیگر سراغ قلعه‌نویی نروند». او دلش با استقلال است و بعد از جدایی از سپاهان، شاید منتظر بود تا سکان تیم آبی پایتخت را به دستش بدهند، ولی وقتی متوجه شد چنین خبری نیست، در چشم‌به‌هم‌زدنی با آبی‌های سیرجانی به توافق رسید و رفت.

استقلال هم بعد از چالش‌های زیاد در راه انتخاب سرمربی سرانجام به محمود فکری رسید. حالا این بازی، تقابل اندیشه‌های دو مردی است که روز‌های تلخ و شیرین استقلال را چشیده‌اند، ولی انگیزه‌شان متفاوت است؛ این بار یکی باید علیه استقلال و دیگری برای استقلال مبارزه کند.

موردی که بازی امروز را برای امیر قلعه‌نویی خاص می‌کند، بقا در صدر جدول است؛ شاید این تقابل با استقلال برای امیر قلعه‌نویی یکی از سخت‌ترین تقابل‌هایی باشد که پیش از این با باشگاه قدیمی‌اش داشته است. امیر از اینکه استقلال به او پیشنهاد سرمربیگری نداده، ناراحت است و بعید است به این راحتی اجازه دهد جایگاه تیمش توسط استقلال به خطر بیفتد؛ او همین حالا یک بازی از استقلال بیشتر دارد و نیک می‌داند اگر بازی امروز را ببازد، نه‌تنها صدر جدول، بلکه فرصت انتقام‌گیری از مجموعه کنونی باشگاه استقلال را هم از دست می‌دهد و از این به بعد هم برای گرفتن تیم سابق در جدول رده‌بندی به مشکل برمی‌خورد؛ پس، بردن استقلال برایش شش‌امتیازی است؛ هم به یکه‌تازی‌اش ادامه می‌دهد و هم اینکه مانع از این می‌شود تا محمود فکری و استقلال بیش‌از‌پیش برایش ایجاد خطر کنند؛ البته که این‌بار برخلاف سال‌های گذشته فشار و استرسی را هم حس نمی‌کند و می‌داند این استقلال پرمهره است که تحت فشار است؛ کسی از گل‌گهرِ نه‌چندان مدعی انتظاری برای بردن ندارد، ولی اگر این اتفاق رخ دهد آن‌وقت پای امیر قلعه‌نویی به میان می‌آید که توانسته از سد شاگرد دیروز و تیم سابق عبور کند و هنرش را به رخ مدیرانی بکشد که در این فصل به او اعتماد نکردند.


 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر