پرسپولیس گربه‌سیاه کره‌ای‌ها؟!

پرسپولیس، قهرمان چندین دوره لیگ برتر ایران حالا باید در فینال لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیمی برود که در لیگ کره‌جنوبی دوم شد و در جام حذفی این کشور هم حذف شده است.

پرسپولیس گربه‌سیاه کره‌ای‌ها؟!

بالاخره تیم اولسان کره ‌جنوبی با پیروزی مقابل ویسل‌کوبه ژاپن در نیمه نهایی لیگ قهرمانان آسیا، حریف پرسپولیس در فینال شد. اولسان هیوندای در حالی به این مهم دست یافت که در مرحله یک‌چهارم نهایی با ۲ گل از سد تیم مدعی بیجینگ گوان چین گذشته بود و خیلی‌ها تصورشان این بود که تیم خوب گوان فینالیست شود. البته در همین بازی «جوسوهیوگ»، دروازه‌بان اولسان بارها منجی دروازه‌اش شد و مهاجمان گوان را ناکام گذاشت، مثل همین بازی مقابل ویسل‌کوبه. جوسوهیوگ در این دیدار هم ستاره بی‌چون و چرای اولسان بود و چند فرصت طلایی را از مهاجمان ویسل‌کوبه گرفت. اگر داور بحرینی- به اعتقاد خود کارشناسان عربی- گل دوم و سالم ویسل‌کوبه را قبول می‌کرد، الان این تیم حریف پرسپولیس در فینال بود نه اولسان هیوندای. در دقیقه ۷۵ ویسل‌کوبه گل دوم را زد که داور پس از بازبینی صحنه، معتقد بود بازیکن ویسل‌کوبه با «خطا» بازیکن اولسان را نقش بر زمین کرده است! در حالی که تصویر تلویزیونی بارها این صحنه را به تصویر کشید و گل سالم بود، در عین حال یک خبرنگار عمانی بر سالم بودن این گل تأکید داشت و در ادامه عنوان کرد که امیدوارم تیم ایرانی پرسپولیس از غرب آسیا قهرمان لیگ قهرمانان شود.

در ادامه بازی که اولسان برای گلزنی بی‌تابی می‌کرد، ژاپنی‌ها هر لحظه با ضد حمله‌های سریع خود روی دروازه حریف زهردار نشان می‌دادند تا اینکه در دقیقه ۸۳ نماینده کره‌ جنوبی به خواسته‌اش رسید. ابتدا کمک‌داور این گل را آفساید اعلام کرد اما پس از بازبینی صحنه، داور معتقد بود که این گل سالم است. در وقت اضافی و در دقیقه ۱۱۹ جونیور نگائو برزیلی با تیزهوشی از دروازه‌بان ویسل‌کوبه پنالتی گرفت و همین بازیکن با زدن گل، کار تیم ژاپنی را تمام کرد. نگائو برزیلی و بیورن یانسن، ملی‌پوش نروژی اولسان هر کدام با زدن ۵ گل، بهترین گلزنان لیگ قهرمانان هستند و در خط میانی این تیم نیز «بیت گارام» هم خوب کار می‌کند. در این مسابقه ۶۱ درصد مالکیت توپ در اختیار اولسان بود و ۳۹ درصد برای ویسل‌کوبه. ضمن آنکه هر یک ۷ ضربه کرنر زدند و در موقعیت‌ها هم دو تیم برابر بودند. نبود «آندرس اینیستا» به خاطر مصدومیت که با عصا از سکو بازی را تماشا می‌کرد، ضربه بدی را بر پیکره تیم ژاپنی زد. بلافاصله پس از پایان بازی هواداران ویسل‌کوبه و ژاپنی‌ها علیه تصمیمات داور بحرینی موضع گرفتند و اعتقاد داشتند او با قضاوت جهت‌دار خود باعث حذف تیم ژاپنی شده. کاربران ژاپنی در توئیتر خود به شدت علیه او موضع گرفته و از داور بحرینی به عنوان یار دوازدهم اولسان در نیمه نهایی یاد کردند!

ببرهای کره‌ای

اولسان هیوندای ملقب به ببرهای کره‌جنوبی که سال ۲۰۱۲ یک ‌بار فاتح لیگ قهرمانان آسیا شد به دنبال تکرار دومین قهرمانی است. هر چند آنها به خوبی می‌دانند که کار سختی مقابل پرسپولیس دارند. به ویژه ۷ ملی‌پوش اولسان هیوندای فراموش نکرده‌اند که تیم ملی ایران با هدایت کارلوس کی‌روش چند بار موفق به شکست تیم ملی کره ‌جنوبی شده است. دو هون کیم، سرمربی اولسان هیوندای در کنفرانس خبری در مورد پرسپولیس اظهار نظر نکرد و فقط گفت: «برای بازی با پرسپولیس آماده می‌شویم.»

پرسپولیس چگونه فینالیست شد؟

پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا ۹ بازی انجام داد و با ۶ برد، یک تساوی و ۲ باخت به فینال رسید. نتایج کامل بازی‌های پرسپولیس با حریفان غرب آسیا به شرح زیر است:

مرحله گروهی

پرسپولیس صفر- الدحیل قطر ۲

پرسپولیس صفر- الدحیل یک

پرسپولیس ۲- الشارجه امارات ۲

پرسپولیس ۴- الشارجه صفر

پرسپولیس یک- التعاون عربستان صفر

پرسپولیس یک- التعاون صفر

مرحله یک‌هشتم

پرسپولیس یک- السد قطر صفر

مرحله یک‌چهارم

پرسپولیس ۲ - پاختاکور ازبکستان صفر

مرحله نیمه‌نهایی

پرسپولیس یک- النصر عربستان یک (پرسپولیس با پنالتی النصر را حذف کرد)

قهرمان ایران مقابل تیم دوم کره

پرسپولیس، قهرمان چندین دوره لیگ برتر ایران که امسال هم یکی از مدعیان قهرمانی است، حالا باید در فینال لیگ قهرمانان آسیا به مصاف تیمی برود که در لیگ کره‌ جنوبی دوم شد و در جام حذفی این کشور هم حذف شده. جئونبوک موتورز، قهرمان لیگ کره ‌جنوبی و جام حذفی شد و در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا خیلی زود از گردونه رقابت‌ها کنار رفت. با همه اینها وقتی تیمی چون اولسان هیوندای از شرق آسیا فینالیست شده، بی‌تردید روی اصول به این مرحله رسیده است. تا شنبه ۲۹ آذر صبر می‌کنیم که ببینیم جام قهرمانی به پرسپولیس می‌رسد یا به اولسان هیوندای؟

 

ارسال نظر