عکس / احمدرضا عابدزاده و همسرش

احمدرضا عابدزاده (زادهٔ ۴ خرداد ۱۳۴۵، آبادان) دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال ایران، استقلال و پرسپولیس است.

عکس / احمدرضا عابدزاده و همسرش

عابدزاده متولد ۴ خرداد ۱۳۴۵ می باشد در حال حاضر ۵۱ سال سن دارد بر خلاف چهره و اندام ورزیده ای که دارد خیلی جوان تر از سن واقعی اش به نظر می رسد.

اوج شهرت احمدرضا در بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن اتفاق افتاد که با وجود آسیب دیدگی از ناحیهٔ انگشتان دست، با مهار ۲ پنالتی در فینال مسابقات در برابر کره شمالی ایران را به قهرمانی آسیا رساند او در طول این مسابقات جمعاً ۲ گل دریافت کرد که هر دو گل نیز از روی نقطه پنالتی وارد دروازه عابدزاده شد. در آن دوره از مسابقات علی پروین سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود. در نظرسنجی برنامه نود در سال ۱۳۸۸ وی به عنوان محبوب ترین بازیکن سه دهه اخیر فوتبال ایران انتخاب شد. وی سرانجام روز جمعه ۲۳ دی ماه سال ۱۳۸۴ در حالی که چند سال بود که فوتبال را کنار گذاشته بود، به صورت افتخاری در دیدار دوستانه پرسپولیس بابایرن مونیخ مدت کوتاهی بازی کرد و به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد، الیور کان دروازه بان تیم ملی فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ، وی را در آغوش گرفت.

کودکی احمدرضا عابدزاده

او ششمین فرزند خانواده است و در کودکی بر روی زمین های داغ ودر زیر آفتاب سوزان آبادان به دنبال توپ می دوید. روزهای شوکوفایی خودرا پس از مهاجرت به اصفهان آغاز کرد. سالهای اولیه دهه 60 در تیم هلال احمر اصفهان بازی می کرد.

دوران مدرسه احمدرضا عابدزاده

دست های حماسه ساز وی در آن روزگاران شبها به نوشتن تکالیف مدرسه و روزها به قلم زنی می پرداخت .انگشتانش زمانی را که وی در نجاری کار می کرد به یاد دارند اما درون ناآرام احمد با تمام مشکلات با فوتبال انسی دیگر داشت در آن زمان احمدرضا در تیم منتخب نوجوان اصفهان بازی می کرد و آرزوی یک پله ترقی را در ورزش داشت یعنی رسیدن به تیم جوانان . پنج بار اسمش از منتخب جوانان خط خورد ولی سماجت وی باعث شد تا سال 1364 جوانان اصفهان همراه با عابدزاده بازی کنند.

 

ازدواج

همسرش نفیسه لطیفان در مورد ازدواج با عابدزاده گفت : وقتی من ۱۶ ساله بودم با عابدزاده ازدواج کردم آن دوران احمدرضا ۲۱ سال سن داشت ما خیلی سریع صاحب بچه شدیم یادمه ۱۸ سالم بودم که نگار را به دنیا آوردم . با احتساب اعداد و ارقامی که همسر عابدزاده اعلام کرد می توان حدس زد که نگار عابدزاده در حال حاضر ۲۸ سال سن دارد و متولد سال ۱۳۶۸ است . بعد از نگار امیر متولد شد و به عنوان فرزند دوم و پسر آخر خانواده می باشد .

تصویر
 

فرزندان عقاب آسیا

نگار عابدزاده و همسرش رهام هاشمی

نگار عابدزاده مانند پدرش علاقه مند به ورزش می باشد و توانسته کمربند مشکی کیک بوکسینگ را کسب کند رشته تحصیلی اش مدیریت بازرگانی می باشد . به جز زبان مادری به ۲ زبان زنده دنیا، ایتالیایی و انگلیسی تسلط کافی دارد. چندی پیش ازدواج کرده و در حال حاضر متاهل می باشد.

تصویر
 

امیر عابدزاده

امیر عابدزاده متولد ۶ اردیبهشت ۱۳۷۲ در تهران می باشد. پسر خانواده راه پدرش را دنبال کرد البته هیچ وقت نتوانست مانند پدرش اسطوره دروازه بانی باشد. اما یک مدت کوتاهی برای تیم پرسپولیس بازی کرد و بعد از آن ادامه حرفه خود را آمریکا دنبال کرد . وی در حال حاضر مجرد و ازدواج نکرده است.

تصویر
 

احمدرضا عابدزاده در سینما

همچنین وی نقش احمدرضا عابدزاده را در فیلم ازدواج غیابی بازی کرد.

رستوران داری احمد رضا عابدزاده

احمدرضا عابدازده بعد از مدتی مربیگری دراوازه بان ها در ایران و آمریکا در حال حاضر در ایران است و به رستوران خود بنام برگر بار عابدزاده می رسد.

تصویر
 

چاپ کتاب زندگینامه احمدرضا عابدزاده

زندگی نامه احمدرضا عابدزاده در قالب یک کتاب تحت عنوان زندگی نامه حرفه ای عقاب آسیا در دست انتشار می باشد. در این کتاب به شرح زندگی شخصی و زندگی نامه ورزشی احمدرضا عابدزاده پرداخته شده است. محمد ناصری نویسنده ی این کتاب می باشد.

بیماری احمد رضا عابدزاده

آخرین حضور عابدزاده در فوتبال در سال 79 و باقهرمانی پرسپولیس در لیگ نهم آزادگان به پایان یافت و در این سال بود که بدلیل برورز اختلافاتی از پرسپولیس جدا شد. متاسفانه مدتی بعد از کنارگذاشته شدن ناجوانمردانه اش از پرسپولیس در اثر حمله عصبی عابدزاده دچار مشکل شد و مدت­ها در بیمارستان بستری بود که عده­ ای که در صدد تخریب شخصیت وی بودند این بیماری وی را به مسائل موهوم اخلاقی نسبت دادند در صورتیکه عده­ ای دیگر علت این اتفاق را در فشارهایی که طی سال گذشته از طرف سرمربی وقت پرسپولیس به وی وارد شده بود جستجو می­ کردند. بعد از بستری شدن عابدزاده در بیمارستان، به لطف ایزد منان و با دعاهای خیر مردم دوباره به این دنیا بازگشت.

تصویر
 

افتخارات ورزشی

 • مهر ۱۳۶۲: کسب قهرمانی اصفهان با تیم «تام» در هفده سالگی.
 • دی ۱۳۶۵: قهرمانی با تیم فوتبال منتخب اصفهان در دومین دوره از مسابقات فوتبال لیگ استانی قدس.
 • اردیبهشت ۱۳۶۹: عزیمت به تهران و حضور در تیم فوتبال استقلال تهران و کسب قهرمانی لیگ کشور با آبی پوشان در روز چهارم خرداد ۶۹.
 • مهرماه ۱۳۶۹: قهرمانی با تیم ملی در بازی های آسیایی ۱۹۹۰ پکن، با مهار سه ضربه پنالتی برابر کره شمالی در فینال
 • مرداد ماه ۱۳۷۰: قهرمانی با تیم استقلال در مسابقات فوتبال جام باشگاه های آسیا بعد از پیروزی دو بر یک برابر لیائونینگ چین
 • بهمن ماه ۱۳۷۰: قهرمانی با تیم استقلال در مسابقات فوتبال جام باشگاه های تهران
 • دی ماه ۱۳۷۴: قهرمانی با پرسپولیس در مسابقات فوتبال لیگ پنجم آزادگان و رکورد هجده بازی بدون گل خورده
 • تیرماه ۱۳۷۶: قهرمانی با پرسپولیس در مسابقات فوتبال لیگ ششم آزادگان آذر ماه ۱۳۷۶: صعود با تیم ملی فوتبال به مسابقات جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بعد از مساوی با تیم ملی استرالیا
 • خرداد ماه ۱۳۷۸: قهرمانی با پرسپولیس در لیگ هشتم آزادگان
 • تیر ماه ۱۳۷۸: قهرمانی با پرسپولیس در جام حذفی کشور
 • اردیبهشت ۱۳۷۹: قهرمانی با پرسپولیس در لیگ نهم آزادگان.

 

ارسال نظر