کره زمین در آستانه یک فاجعه آب و هوایی

سازمان جهانی هواشناسی سال ۲۰۲۰ میلادی را یکی‌دیگر از گرم‌ترین سال‌های زمین از زمان ثبت دمای هوا ارزیابی کرده است.

کره زمین در آستانه یک فاجعه آب و هوایی

 سازمان هواشناسی جهانی اعلام کرد که سال ۲۰۲۰ یکی از گرم‌ترین سال‌های موارد ثبت شده در طول تاریخ است. در سال جاری میانگین دما ۱.۲ درجه سانتیگراد نسبت به قبل بیشتر شده است. درعین حال اشاره شده که می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ به طور موقت از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر رود.

رئیس سازمان ملل اعلام کرده است که جهان در آستانه یک فاجعه اقلیمی قرار دارد.

براساس آمار و گزارش‌های مقدماتی آب و هوایی، سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۲۰ به گرمترین سال‌های تاریخ تبدیل خواهند شد. میانگین دما در پنج سال گذشته و طی ده سال گذشته نیز در حال شکستن رکورد‌ها است که نشانگر تسریع در گرم شدن کره زمین است. همچنین اشاره شده که دمای زمین در ۳۰ سال آینده می‌تواند یک درجه سانتیگراد گرمتر شود. برای جلوگیری از این تغییرات فاجعه بار آب و هوایی، تولید نفت، گاز و زغال سنگ باید در هر سال، شش درصد کاهش یابد.

به گفته دانشمندان، در سال ۲۰۲۰ تغیرات اقلیمی باعث شده تا آتش سوزی مناطق وسیعی را در استرالیا، سیبری، سواحل غربی ایالات متحده و آمریکای جنوبی در بر گیرد. از سویی هم جاری شدن سیل در مناطقی از آفریقا و جنوب شرقی آسیا منجر بی خانمان ساختن گسترده مردم و عدم امنیت غذایی برای میلیون‌ها نفر شده است.

برای اولین بار در شمال سیبری، درجه هوا به ۳۸ درجه سانتیگراد رسید که به بالاترین درجه حرارت شناخته شده در هر نقطه از شمال قطب شمال است.

در اقیانوس اطلس ۳۰ طوفان صورت رخ داده است که ۱۳ طوفان قدرتمند به عنوان یک رکورد ثبت شده است.

 

ارسال نظر