توانایی خارق العاده اینترنت 5G در کاهش مصرف انرژی

تحقیقات شرکت نوکیا و تلفونیکا نشان می‌دهد که اینترنت نسل پنجم می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث کاهش مصرف انرژی شود.

توانایی خارق العاده اینترنت 5G در کاهش مصرف انرژی

 شهرت اصلی نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G ) به دلیل سرعت بالایی است که در اختیار افراد قرار می‌گیرد. انتقال داده‌ها از طریق اینترنت نسل پنجم تا سقف ۲۰ گیگابیت در ثانیه است. این سرعت بالا می‌تواند باعث انقلابی در فناوری و صنایع شود. با این حال، سرعت بالا تنها ویژگی مثبت اینترنت نسل پنجم نیست.

بر این اساس، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اینترنت 5G می‌تواند به میزان قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کند. تحقیقات متخصصان فناوری شرکت نوکیا و تلفونیکا نشان می‌دهد اینترنت نسل پنجم ۹۰ درصد نسبت به اینترنت نسل چهار (۴G) انرژی کمتری در جابه جایی داده‌ها مصرف می‌کند.

در این تحقیقات، متخصصان نوکیا اقدام به بررسی مصرف انرژی شبکه‌های رادیویی تلفونیکا کرده اند. محققان ۱۱ انتقال داده مختلف را مورد سنجش قرار داده اند و میزان انرژی مصرف انتقال هر مگابیت را اندازه گیری کرده اند. یافته‌ها موید آن بوده است که اینترنت 5G به میزان قابل توجهی (معادل ۹۰ درصد) کمتر از اینترنت نسل قبلی خود انرژی به ازای هر مگابیت انتقال داده مصرف می‌کند.

به نظر می‌رسد ویژگی‌های سخت افزاری و نرم افزاری فناوری 5G به این اینترنت امکان می‌دهد در مصرف انرژی تا ۹۰ درصد صرفه جویی کند. دانشمندان حوزه فناوری می‌گویند این خبر بسیار مسرت بخشی است که ما می‌توانیم علاوه بر افزایش میزان قابل توجه سرعت انتقال داده ها، به طور همزمان مصرف انرژی را کاهش دهیم.

توانایی خارق العاده اینترنت ۵G در کاهش مصرف انرژی

این بدان معنا خواهد بود که استفاده از اینترنت 5G دی اکسید کربن کمتری را در اتمسفر منتشر خواهد کرد و از این رو این نسل از اینترنت را می‌توان دوستدار محیط زیست نامید.

متخصصان نوکیا و تلفونیکا طی تحقیقات جدید خود در حال توسعه زیرساخت‌های شبکه‌های انرژی هوشمند و استفاده از امکانات براساس هوش مصنوعی به منظور کاهش انرژی مصرفی هستند. این دو شرکت به دنبال تولید شبکه اینترنت 5G سبز هستند. نوکیا از تلاش خود برای کاهش ۴۱ درصدی گاز‌های گلخانه‌ای از سوی این شرکت تا سال ۲۰۳۰ خبر داده است.


 

ارسال نظر