غربت میان مردم و تئاتر ۱۰ برابر شده است

اشکان آبگون گفت: آشتی مجدد مخاطبان با تئاتر در پساکرونا، کار بسیار سختی خواهد شد.

غربت میان مردم و تئاتر ۱۰ برابر شده است

اشکان آبگون نویسنده وکارگردان تئاتر درخصوص فعالیت‌های خود در ایام کرونا ، گفت: قرار بود نمایشی را در فروردین ماه به اجرا ببریم، متن نمایشنامه به مرحله نهایی رسیده بود و تمرین‌های آن انجام شده بود، اما متاسفانه شرایط پیش آمده مانع از اجرای نمایش شد. از طرفی بحث خطر عدم حضور مخاطبان و از سوی دیگر در صورت استقبال، بحث خطر سلامتی گروه نمایش مطرح بود. مدت‌ها برای این کار تلاش کرده بودیم، اما شرایط مناسب نبود و حالا باید ببینیم چه زمانی شرایط اجرای نمایش فراهم می‌شود.

غربت میان مردم و تئاتر ۱۰ برابر شده است

این کارگردان تئاتر با اشاره به تعطیلی سالن‌ها افزود: در حال حاضر شاهد تعطیلی سالن‌های خصوصی و مستقل هستیم، این شرایط مساعد نیست، زیرا مدیران این سالن‌ها با خون دل سالن‌های خود را سرپا نگه داشته بودند. یک زمینه نه چندان همواری برای تئاتر وجود داشت، اما با از بین رفتن این بستر دچار شرایط نامساعدتری نسبت به قبل خواهد شد چرا که حتی بعد از پایان این بحران مشکلات چندین برابر خواهند بود. از طرفی گرفتن سالن برای اجرای نمایش ساده نخواهد نبود، گروه بابت اجرا در سالن دولتی حداقل یک سال در صف اجرا بودند، در سالن‌های خصوصی این زمان کمتر بود، اما هزینه‌ها بسیار سنگین بود، حتی بعضی از اجرا‌های خوب هم مخاطبان بسیاری نداشتند و مهجور واقع می‌شدند بنابراین غربتی که بین مردم و تئاتر وجود داشت، ده‌ها برابر و آشتی مجدد مخاطبان با تئاتر کار بسیار سختی خواهد شد.

غربت میان مردم و تئاتر ۱۰ برابر شده است

آبگون با اشاره به اینکه از هیچ حرفه‌ای حمایت نشده است، بیان کرد: این موضوع غم انگیز است. بسیاری از افراد درحرفه‌های مختلف حتی حقوق روزمره خود را دریافت نکرده اند، برای کاری که انجام می‌دهیم نه به عنوان یک هنرمند بلکه به عنوان یک کارگر یا یک نیروی خدماتی همین که دستمزد ما را به موقع بدهند، کفایت می‌کند، مردم بلد هستند که از یکدیگر حمایت کنند مگر تاکنون مورد حمایت دولت یا ارگان خاصی قرار داشتند؟ مگر ما هنرمندان در این چند سالی که کار می‌کردیم حمایتی هم داشته ایم؟ من نگران این هستم که بعد از این ایام بسیاری از هنرمندان جوان و مستقل که همیشه به کار خود متعهد بودند و مستعدانه هدف خود را دنبال کردند، علاقه و عشق خود را کنار بگذارند.

غربت میان مردم و تئاتر ۱۰ برابر شده است

وی افزود: در حال حاضر نمی‌توانیم در تئاتر فعالیت کنیم بنابراین باید فعالیت‌های شخصی خود را در زمینه و هدفی که دنبال می‌کنیم، داشته باشیم، زیرا زمان برای ما متوقف نمی‌شود. برخی هنرمندان با توجه به امکانات موجود شروع به فیلم سازی با سرمایه‌های شخصی کرده اند، زیرا در این شرایط پیدا کردن سرمایه گذار برای یک جوان و حتی یک شخص با تجربه کار راحتی نیست. من علاوه بر فعالیت‌های شخصی خود در سریالی به نام «جشن سربرون» بازی می‌کنم. این سریال تاریخی و مربوط به دوران مشروطه است.

 

ارسال نظر