رشیدپور چگونه به «سیم آخر» زد؟/ برنامه‌ای ایرانیزه در تلویزیون

رضائیان تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «سیم آخر» درباره چگونگی تولید این برنامه با اجرای رضا رشیدپور و سختی‌های آن گفت.

رشیدپور چگونه به «سیم آخر» زد؟/ برنامه‌ای ایرانیزه در تلویزیون
آنچه دیگران می خوانند:

دو هفته‌ است که یک مسابقه جدید به جمع برنامه‌های تلویزیون اضافه شده است؛ مسابقه‌ای که استودیوی شبکه سه را بمب گذاری کرده و شرکت کننده‌ها با سیم‌هایی که خنثی می‌کنند، امتیاز می‌گیرند. این جدیدترین برنامه‌ای است که رضا رشیدپور اجرا می‌کند و محمدرضا رضائیان تهیه کننده و کارگردانش است.

این تیم پیش از این برنامه اتفاق را روی آنتن بردند؛ برنامه‌ای که در یک استودیوی بسیار بزرگ و دکور عظیم همراه با تماشاگران، حکایت از ایده‌هایی داشت که قرار بود مخاطب را شگفت‌زده کند؛ اما پخش «اتفاق» با شیوع کرونا همزمان شد و همانند عمده تولیدات تلویزیونی که پروداکشنی بزرگ دارند، از همان ابتدا در پخش معلق ماند.

بخشی از برنامه‌ها در زمان شیوع کرونا دستخوش تغییرات شدند با این حال «اتفاق» نفس به نفس مخاطب به تولید رسید و حجم تماشاگران در لوکیشن، ضبط برنامه «اتفاق» را آسیب پذیر کرد چراکه اصل و اساس طراحی «اتفاق» تعامل رودررو با تعداد بالای مخاطبان حاضر در استودیو بود و با منع حضور این تماشاگران، بخش عمده‌ای از منطق طراحی برنامه زیر سوال رفت و به همین دلیل برنامه با چالش جدی مواجه شد.

رشیدپور

با توجه به شیوع کرونا تلویزیون البته همچنان تلاش کرد برنامه‌های جذابی برای مخاطبان تدارک ببیند و اگرچه عمده تولیدات در شبکه خانگی کمتر و یا در سینما متوقف شد، اما تلویزیون نمی‌توانست به توقف پروژه‌ها تن دهد و آنتن را خالی نگه دارد. از این حیث پروژه‌ها یکی یکی یا دچار تغییر کاربری شدند و یا سعی کردند با حذف تماشاگر یا مدل‌های به روزتر سراغ ایده‌های جدید بروند.

تیم «اتفاق» هم ترجیح داد این تغییرات کرونایی عامل توقفش نشود و به گونه‌ای دیگر با یک برنامه جدید میزبان مردم در این روز‌های سرد پاییزی باشد؛ اتفاقی که حالا قرار بود مثل بمب صدا و خانه‌ها را به هیجان یک مسابقه جدید مهمان کند.

مسابقه‌ای که تاکنون چهار قسمت از آن روی آنتن رفته است و جدیدترین برنامه تلویزیون در میان مسابقات تلویزیونی است و البته به سیم آخر تغییر نام داده است.

شبکه سه سیما به سیم آخر زد/رضاییان:«سیم اخر» هم هنوز در ابتدای راه است

محمدرضا رضائیان تهیه کننده این مسابقه جدید که ابتدا «بمب» نام داشت و سپس به «سیم آخر» تغییر نام داد، در گفت و گو با خبرنگار ما   درباره تیم پشت صحنه این مسابقه تلویزیونی  گفت: تیم پشت صحنه برنامه از مدیر فیلمبرداری تا کارگردان تلویزیونی، مدیر هنری و حتی طراح صحنه و دیگر عوامل فنی همه از با تجربه‌های برنامه سازی هستند. این تیم جمع شده است تا بتواند برنامه جذاب، مفرح و در عین حال آگاهی بخش را به تولید برساند.

وی با اشاره به اینکه در هر بخش برنامه از باسابقه‌های تلویزیون بهره گرفته شده است، بیان کرد: «سیم آخر» اگرچه یک مسابقه تلویزیونی است و شاید سختی تولید آن همچون برنامه‌های آیتمی و تاک شو به چشم نیاید، اما کار سخت و پرچالشی است که تولیدش با تیمی از حرفه ای‌ها میسر شده است. به طور مثال در بخش اطلاعات عمومی شاید می‌توانستیم به راحتی سراغ تیمی برویم که سوالاتی را طراحی کنند؛ اما برای اتاق فکر همین قسمت هم از افرادی استفاده شده مثل احسان عمادی که خود کارگردان مستند مسابقه بوده؛ او تلاش کرده است سوالات با جذابیت‌ ویژه‌ای طراحی شوند و دیگر بخش‌ها هم همه المان‌های موفق بودن برنامه را لحاظ کنند.

شبکه سه سیما به سیم آخر زد/رضاییان:«سیم اخر» هم هنوز در ابتدای راه است

رضائیان که این روز‌ها کتاب باز را هم در دست تولید دارد و به تازگی پانصدمین قسمت از این برنامه را به تولید رسانده ، معتقد است «سیم آخر» هم می‌تواند برنامه‌ای شاخص در میان مسابقه‌های تلویزیونی باشد. او در این باره توضیح داد: کتاب باز بعد از چند سال، اخیراً پخش قسمت پانصدم را پشت سر گذاشت و حالا بسیاری آن را برنامه‌ای شاخص در حوزه کتاب می‌دانند. «سیم آخر» هم هنوز در ابتدای راه است، اما دورنمای ما برای آن صرفاً یک مسابقه سرگرمی ساز نیست و این مسابقه هم به یاری پروردگار به یکی از برنامه‌های شاخص در میان مسابقه‌های تلویزیونی تبدیل خواهد شد.

بعد از موفقیت در ایرانیزه کردن «عصر جدید» حالا عوامل «سیم آخر» نیز به این سمت روی آوردند. چراکه «سیم آخر» برگرفته از یکی از پربیننده‌ترین مسابقه‌هایی است که در دنیا در حال برگزاری است و در بیش از ۲۰ کشور در رنکینگ موفق‌ترین برنامه‌ها قرار دارد. حالا عوامل سیم آخر ساختار این مسابقه را پیاده کردند و باید دید این تیم چگونه می‌تواند برگ برنده تلویزیون در شب‌های آخر هفته پاییزی باشد.

شبکه سه سیما به سیم آخر زد/رضاییان:«سیم اخر» هم هنوز در ابتدای راه است

«سیم آخر» پنجشنبه و جمعه در ساعت پربیننده تلویزیون روی آنتن می رود. این برنامه در کنار محتوای سرگرمی، بخش‌های متنوعی در طراحی سوال دارد و فارغ از فضای ساختاری مسابقه، فضای بصری آن هم جالب توجه است؛ پیمان قانع طراح دکور و مدیر هنری این مسابقه است.

شبکه سه سیما به سیم آخر زد/رضاییان:«سیم اخر» هم هنوز در ابتدای راه است

تاکنون چهار قسمت از این مسابقه با اجرای رضا رشیدپور روی آنتن رفته است. هر مسابقه «سیم آخر» حدود یک ساعت طول می‌کشد، در هر قسمت دو گروه شرکت کننده حضور دارند، سوالاتی مطرح می‌شود و شرکت کننده با حضور روی استیج جلوی یک بمب قرار می گیرد و با سیم چین و با استفاده از ساختار حذف گزینه دست به انتخاب می زند.

تماشاگران نیز با رعایت تمام ضوابط بهداشتی نظاره‌گر این مسابقه هستند. «سیم آخر» قرار است هر پنجشنبه و جمعه بعد از خبر شبانگاهی شبکه سه سیما روی آنتن برود.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه