واکسن ایرانی کرونا فاز انسانی را با موفقیت آغاز کرد/ ۵٠ شهر نارنجی و ۴ شهر قرمز داریم

رئیسی گفت: ورودی بیمارستان‌ها کاهش چشمگیری داشته و بیش از ۶٠ درصد ورودی بیمارستان بین ۵٠ تا ۵۵ درصد مرگ و میر کمتر شده است.

واکسن ایرانی کرونا فاز انسانی را با موفقیت آغاز کرد/ ۵٠ شهر نارنجی و ۴ شهر قرمز داریم

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه جلسه قرارگاه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: میزان رعایت دستورالعمل‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده  و میزان آن به بالای ٨۶ درصد رسیده است و این موجب شده که تعدادشهر‌های نارنجی به ۵٣ مورد برسد و بقیه شهر‌ها زرد هستند، اما تنها استانی دچار چالش بوده مازندران است که شهر‌های آن نارنجی و ۴ شهر قرمز رامسر، سوادکوه شمالی و ساری در این استان قرمز هستندکه امیدواریم با ایجاد محدودیت به وضعیتی برسیم که این شهر‌ها نارنجی و بعد زرد شوند.

او افزود: ورودی بیمارستان‌ها کاهش چشمگیری داشته و بیش از ۶٠ درصد ورودی بیمارستان بین ۵٠ تا ۵۵ درصد مرگ و میر کمتر شده است و بیماران نسبت به یک ماه گذشته بیماران بستری خیلی بدحال نیستند و این شاخص خوبی است.

رئیسی با بیان اینکه نگران ورود ویروس انگلیسی به کشور هستیم، افزود: ویروس پشت دروازه‌های کشور است، تجربه نشان می‌دهد ویروس‌های تنفسی با وجود همه مراقبت‌ها وارد کشور‌ها می‌شوند و باید آمادگی کامل داشته باشیم و آمادگی عمل به توصیه‌های مانند پرهیز از دورهمی خانوادگی و تجمعات به ویژه در فصل زمستان است زیر تهویه به دلیل بسته بودن پنجره‌ها کم می‌شود و می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اگر رعایت نکنیم اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه می‌توانیم شاهد پیک بعدی بیماری کرونا باشیم.

او تاکید کرد: باید موضوع را جدی بگیریم وامیدواریم میزان رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ٩٠ درصد برسد و به همین روال ادامه پیدا کند و یادواری می‌کنم در اردیبهشت بیماری به حداقل رسید و با حداقل شدن رعایت دستورالعمل‌ها به٢٧ درصد رسید واین موجب شد خیز بیماری را داشته باشیم و این هشدار جدی است که بدانیم کرونا ضعیف نشده و روز به روز قوی‌تر شده است.

رییسی درباره واکسن کرونای ایرانی گفت: واکسن داخلی فاز نخست انسانی را با موفقیت آغاز کرد و نکته بسیار مهم این است که در فاز نخست عوارض حاد و شوک آنافیلاکسی برای دریافت کننده واکسن ایجاد نشود و بررسی در بین ۴ تا ٢۴ ساعت بعد از تزریق بسیار مهم است و خوشبختانه واکسن تاکنون ایمن بوده است و دوز بعدی ١۴ روز بعد تزریق و تا ٢٨ روز بعد ارزیابی‌ها انجام خواهد شد و انشالله نتایج موفقیت آمیزی خواهد داشت و در فاز نخست در طول ٢ ماه ۵٠ نفر واکسن را دریافت خواهند کرد.

او درباره خرید واکسن کرونا افزود: در رابطه با خرید واکسن از طریق کوواکس و مذاکرات خوبی با کشور‌های اروپایی، هند چین و صورت گرفته است و امیدواریم تا پایان سال واکسن برای افراد آسیب پذیر در دسترس قرار بگیرد.

 

ارسال نظر