موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است/ روند صعودی بیماری کرونا در ۵ استان کشور

رئیسی گفت:ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می‌دهد رعایت دستور العمل‌های بهداشتی چقدر موثر است.

موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است/ روند صعودی بیماری کرونا در ۵ استان کشور
آنچه دیگران می خوانند:

علیرضا رئیسی سخنگو ستاد کرونا  مقابله با کرونا و شاهین محمدصادقی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی مصوبات ستاد ملی کرونا پرداختند.

رئیسی با اشاره به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی از سوی مردم گفت: در یک ماه گذشته میزان رعایت شیوه نامه‌ها به بالای ۸۵ درصد رسیده است و نویدبخش این است که ما در کنترل اپیدمی می‌توانیم موفق باشیم.

او اظهار کرد: بر همین اساس از ۱۶۰ شهر قرمز کرونا امروز ۶۴ شهر در این وضعیت باقی مانده و۲۷۹ شهر به وضعیت نارنجی و ۱۰۵ شهر به وضعیت زرد تبدیل شدند.

رئیسی عنوان کرد: در امریکا اوج شدید کرونا و مرگ و میر در حال افزایش است و از ۲۸۰۰ مرگ عبور کردند، خیز دوم نسبت به خیز اول در انگلیس شدیدتر است و ۵۰۰ تا ۶۰۰ مرگ را تجربه می‌کنند و در آلمان خیز دوم بیماری خیلی شدیدتر است و مرگ بیش از ۴۲۰ نفر بوده و جمعیت مشابهی با ایران دارند.

او ادامه داد:پیش بینی می‌شد ما در نیمه آذرماه مرگ و میر بیش از یک هزار مورد داشته باشیم، اما خوشبختانه با همت مردم پیش بینی درباره ایران محقق نشد، اما پیش بینی‌های برای سایر کشور‌ها محقق شد.ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می‌دهد رعایت دستور العمل‌های بهداشتی چقدر موثر است.

رئیسی اظهارکرد: اعمال محدودیت‌ها در ایران، ۵ و ۱۴ آبان و یک آذر ماه بود و این اعمال محدودیت‌ها خیز بلند بیماری را شکاند و روند نزولی است.در استان‌های اردبیل، قزوین، گلستان و گیلان و مازندران روند بیماری صعودی بوده و این روند صعودی در استان‌های شمالی مربوط به سفر‌های ۴ هفته پیش مردم به این استان هاست.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: از ۶۴ شهر قرمز فعلی، ۱۱ شهر روند نزولی کندی دارند و ۷ شهر وضعیت صعودی دارند که بی تردید این شهر‌ها نیاز به افزایش مراقبت دارند، عمده استان‌هایی که الان روند نزولی متفاوتی نسب به سایر نقاط کشور دارند و شاید روند ثابت و گا‌ها صعودی دارند، استان‌های شمالی هستند؛ استان گلستان، گیلان و مازندران از استان‌هایی هستند که روندشان صعودی شده است.

او ادامه داد: در استان قزوین هم گرچه روند بیماری کند شده، ولی هنوز روند نزولی به شکل قوی آغاز نشده است و نیاز است مراقبت‌ها بیشتر باشد، در استان اردبیل هم وضعیتی داریم که نیاز است محدودیت‌ها در آنجا افزایش پیدا کند تا شاهد کاهش موارد بستری باشیم.

رئیسی با اشاره به اینکه تغییر وضعیت‌ها و تغییر سطح هشدار کاملا متغیر و ناپایدار است و وابسته به میزان رعایت دستورالعمل‌ها است خاطرنشان کرد: اگر وضعیت رعایت شیوه نامه‌ها به سمت کاهش و غفلت برود، متاسفانه سریعا بیماری بر می‌گردد و شهر‌ها قرمز می‌شوند و مجبوریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم.

او گفت: اگر نکات بهداشتی به خوبی رعایت نشود، مجبوریم محدودیت‌ها را بیشتر کنیم، به همین دلیل درخواست ما از مردم این است که موضوع را جدی بگیرند لذا تغییر وضعیت شهر‌ها از قرمز به نارنجی به معنای از بین رفتن بیماری یا ضعیف شدن ویروس نیست، تنها معنی آن رعایت نکات بهداشتی از سوی مردم است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مهم‌ترین عامل ایجاد بیماری و انتشار آن دورهمی‌های خانوادگی است گفت: این موضوع می‌تواند تا ۵۱ درصد عامل انتشار بیماری باشد، لذا منع تردد‌های شبانه هم بیشتر روی همین موضوع تاکید می‌کند که بحث دورهمی‌های خانوادگی کم شود.

رئیسی تصریح کرد: سازمان‌های جهانی در مورد روند بیماری، مرگ و میر و بستری کرونایی پیش بینی‌هایی داشتند که این پیش بینی‌ها درست از آب در نیامد. آن‌ها پیش‌بینی کرده بودند با ادامه روند یک ماه قبل کشور، روند مرگ و میر به بالای هزار مرگ در سطح کشور برسد و خوشبختانه با رعایت شیوه نامه‌ها این روند کند شد و مرگ و میر به زیر ۴۰۰ رسید و این موضوع نشان داد مداخلات به موقع و موثر با همکاری مردم و دستگاه ها، تاثیرات خوبی خواهد داشت.

او با اشاره به وضعیت استان تهران ادامه داد: وضعیت تهران به سطح نارنجی رسیده اما، وضعیت کاملا شکننده است، با توجه به شکننده بودن وضعیت، در صورت عدم رعایت شیوه نامه‌ها ممکن است به وضعیت قرمز بازگردیم و مجبور شویم هفته آینده محدودیت‌ها را تشدید کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به نتیجه تلاش‌ها و همکاری‌های همه سازمان‌ها و به ویژه مردم افزود: مردم در این چند هفته فوق‌العاده خوب عمل کردند و توصیه‌ها را بسیار جدی گرفتند، یکی از ویژگی‌ها و تفاوت‌هایی که مصوبه ستاد ملی با سایر مصوبات دارد، این است که مصوبه اخیر در خصوص ایجاد محدودیت هوشمند بود، ما هر دوشنبه اطلاعات را به روز می‌کنیم اگر وضعیت تغییر کرده باشد، محدودیت‌ها را بر می‌گردانیم.

او عنوان کرد: بعد از دو هفته می‌توان شاهد کاهش مراجعات سرپایی به مراکز درمانی باشیم و بعد از حدود ۵ هفته موارد مرگ و میر در نتیجه رعایت شیوه نامه‌ها و اجرای محدودیت‌ها کاهش پیدا می‌کند، موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است، متاسفانه بیماری کرونا در ۵ استان کشور روندی صعودی دارد.

رئیسی با اشاره به دو مصوبه ستاد گفت: مصوبه اول منع تردد از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهر‌های نارنجی علاوه بر شهر‌های قرمز است، این محدودیت قبلا در شهر‌های قرمز اعمال شده بود، اما برای شهر‌های در وضعیت نارنجی کرونا هم منع تردد شبانه مصوب شد، یعنی در ۲۷۸ شهری که نارنجی هستند، منع تردد شبانه اعمال می‌شود و با توجه به قید جمعیتی که گذاشته شده، این مصوبه اجرایی می‌شود.

او با اشاره به اینکه در طی دو هفته گذشته ۳۰ هزار جریمه در بحث ورودی شهر‌ها داشتیم گفت: این تعداد جریمه فقط از طریق دوربین و ۱۴ هزار جریمه دیگر به صورت دستی انجام شده است.

رئیسی با بیان اینکه در بحث تردد‌های درون شهری شهر‌های قرمز ۸۴۰۰ مورد تخلف در کل کشور صورت گرفته افزود: در رابطه با شهر‌های نارنجی وضعیت به همین صورت است که عدد ها‌ی بالایی را نشان می‌دهد، کرونا و محدودیت‌ها با تمام بدی‌هایی که دارد، نشان داد که در طی این ۱۴ روز ۴۵ درصد تصادف منجر به فوت کاهش یافته است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: اقدام خوب دیگری انجام شده است لذا از طریق کدملی رهگیری انجام دادیم، ۳۱ میلیون استعلام از بانک اطلاعاتی ما در ارتباط با افراد مثبت انجام شده است.

او گفت: به حدود ۲۵ هزار نفر تا الان پیامک فرستادیم، این مسئله در خصوص کسانی است که نقض قرنطینه داشتند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر