وحشت مردم گوتلند سوئد از هجوم روسیه+عکس

هجوم روسیه به حریم هوایی سوئد در گذشته نیز اتفاق افتاده است اما تحلیلگران می‌گویند که رویداد چهارشنبه یک هشدار آشکار به سوئد محسوب می‌شود.

وحشت مردم گوتلند سوئد از هجوم روسیه+عکس

نیروی هوایی سوئد در میانه جنگ اوکراین اعلام کرد که چهار جنگنده روسی در یک بازه زمانی کوتاه حریم هوایی کشور را نقض کردند.

سوئدی ها با توجه به شرایط فعلی و جنگ اوکراین، این رویداد را بسیار جدی خواندند.

جنگنده های روسیه چهارشنبه گذشته بر فراز حریم هوایی سوئد دیده شدند.

این موضوع مردم منطقه "گوتلند" (گوتلاند) سوئد را نگران کرده و آنها برای ذخیره غذا و پیدا کردن سرپناه در روزهای بحرانی به تکاپو افتاده اند. برخی از مردم این منطقه نیز خواستار پیوستن به نیروهای دفاع داوطلبانه در دفاع از شهر و محل زندگی خود شده اند.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی به حال و هوای مردم منطقه گوتلند سوئد در میانه حملات روسیه به اوکراین پرداخته است.

"املی سدسکوگ" مانند بسیاری از سوئدی‌های دیگر در جزیره "گوتلند" (گوتلاند) تعداد زیادی غذای کنسروی تهیه کرده و نزدیکترین پناه‌گاه‌های این منطقه به خانه و کار خود را بررسی و موقعیت یابی کرده است.

بسیاری از ۶۰ هزار ساکن جزیره گوتلند سوئد نگران افزایش تنش‌های بین غرب و مسکو هستند. "ترس از روس‌ها" در سوئد مسئله ای معروف و شناخته شده است.

"سدسکوگ" معلم ۳۵ ساله به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما کمی نگران هستیم، واقعا نمی دانیم چه می شود".

در چهارشنبه گذشته و یک هفته پس از تهاجم روسیه به اوکراین، ۴ جنگنده روسی حریم هوایی سوئد بر فراز دریای بالتیک در شرق گوتلند را نقض کردند.

مقامات محلی سوئد به این اتفاق واکنش نشان دادند و مردم را به آرامش دعوت کردند.

"ریکارد فون سوایگبرگ" مدیر منطقه‌ای آمادگی و مدیریت بحران در این باره گفت: "ما تماس‌های زیادی داشتیم. مردم نگران بودند. آنها می‌پرسیدند که پناه‌گاه‌های شهر کجاست و اگر اتفاقی افتاد به کجا باید بروند".

"سوایگبرگ" مدیر منطقه‌ای آمادگی و مدیریت بحران در گوتلند سوئد گفت: "بسیاری از مردم کنسروهای زیادی خریده اند".

وی افزود: فروشگاه‌ها هنوز غذای کنسروی دارند اما ظروف آب و اجاق های قابل حمل تمام شده است.

این مقام محلی گفت: به نگران ترین افراد می‌گویم آرام باشید و خونسردی خود را حفظ کنید.

وی افزود: ریسک کمی در باره (حمله روسیه به گوتلند سوئد) وجود دارد حتی اگر احتمال حمله از قبل بیشتر شده باشد".

گوتلند با سواحل اندک و شهر قرون وسطی ای "ویسبی" مقصد محبوب گردشگری بسیاری از سوئدی‌ها به ویژه ساکنان استکهلم در تابستان است.

این منطقه کمتر از ۳۵۰ کیلومتر با منطقه محصور " کالینین‌گراد" روسیه فاصله دارد.

منطقه کالینین‌گراد، یک منطقه کوچک محصور میان لهستان و لیتوانی در حوزه دریای بالتیک است که جزو خاک روسیه محسوب می‌شود.

گوتلند پایگاه مهم کنترل ترافیک دریایی و هوایی در داخل و بر فراز منطقه بالتیک محسوب می‌شود و تحلیلگران نظامی از آن به عنوان یک "ناو هواپیمابر غرق نشدنی" یاد می‌کنند.

در ابتدای شروع بحران اوکراین در ماه آذر گذشته، یک برنامه تلویزیونی روسیه با موضوع حمله به استونی، لتونی، لیتوانی در مورد تصرف گوتلند بحث کرد. ابن موضوع  سوئدی‌های ساکن این منطقه را به وحشت انداخت.

این جزیره کانون تنش‌های سوئد با مسکو محسوب می‌شود.

سوئد پس از الحاق کریمه به روسیه، یک پایگاه بزرگ را در گوتلند بازسازی و بازتاسیس کرد.

J3RSxwoLRYVg

سوئد در سال 2004 و پس از پایان جنگ سرد، با هدف کاهش طرح‌های دفاعی خود تصمیم به انحلال پایگاه نظامی گوتلند گرفت.

این کشور پس از الحاق کریمه به روسیه در سال 2015 سرمایه‌گذاری بیشتر در ارتش خود را از سر گرفت و پایگاه نظامی خود در گوتلند را بازتاسیس کند. این پایگاه در سال 2018 و با حضور هنگ‌های زرهی رسما افتتاح شد.

با افزایش تنش‌های روسیه و غرب بر سر اوکراین در دی ماه گذشته، نیروهای کمکی و خودروهای زرهی برای گشت زنی در خیابان‌های شهر ویسبی اعزام شدند.

"گوران کارلسون" فرمانده هنگ گارد داوطلبانه دفاع از سوئد در گوتلند گفت که درخواست برای پیوستن به دفاع داوطلبانه از سوئد افزایش یافته است.

کارلسون گفت: "در دو ماه گذشته با افزایش 300 درصدی پیوستن به دفاع داوطلبانه مواجه شده ایم. حدود 60 درخواست داریم که باید به آنها رسیدگی کنیم. این رقم بسیار خوبی است".

او فزود: من فکر می‌کنم مردم می‌خواهند از جزیره گوتلند دفاع کنند. این موضوع در آینده مهم است.

سوئد برخلاف همسایگان بالتیکی‌اش مانند استونی، لتونی، لیتوانی و دانمارک عضو ناتو نیست اما در 30 سال گذشته شریک این ائتلاف نظامی بوده است.

پس از نقض حریم هوایی سوئد از سوی جنگنده های روسی در منطقه گوتلند، مقامات محلی با درخواست آرامش واکنش نشان دادند.

0eRSDk2GP8f2

"پل تورسن" 61 ساله که 20 سال گذشته در جزیره گوتلند زندگی کرده، در این باره گفت: "خوب است یک پایگاه هوایی ناتو در گوتلند داشته باشیم، نمی‌دانم مسکو این حرکت را تحریک تلقی می‌کند یا خیر".

او نیز مانند بسیاری از مردم،نقض حریم هوایی را تهدید فوری تلقی نمی‌کند.

سوئد تا کنون اعلام کرده است که برنامه‌ای برای پیوستن به ائتلاف نظامی ناتو ندارد.

سوئد اخیرا با صادرات تسلیحات به اوکراین سنت شکنی کرده است. سوئد پس از 84 سال به کشور درگیر و فعال در عملیات نظامی سلاح داده است . این کشور آخرین بار در سال 1939 و پس از حمله اتحاد جماهیر شوروی به فنلاند به هلسینکی سلاح فرستاد.

هجوم روسیه به حریم هوایی سوئد در گذشته نیز اتفاق افتاده است اما تحلیلگران می‌گویند که رویداد چهارشنبه یک هشدار آشکار به سوئد محسوب می‌شود.

"ساموئل لیندرگرن" شهروند 21 ساله گوتلند می گویند: "این رفتارها پر از تناقض است. روسیه نمی‌خواهد ما به ناتو بپیوندیم اما کارهایش ما را به سمت ناتو سوق می‌دهد".

حدود 2 هزار شهروند "ویسبی" در عصر پنجشنبه برای حمایت از اوکراین دور هم جمع شدند.

صدای غرش گاه به گاه رزمایش مشترک جنگنده های فنلاند و سوئد نیز از دور دست شنیده می‌شد.

گوتلند سوئد کمتر از 350 کیلومتر با منطقه محصور " کالینین‌گراد" روسیه فاصله دارد.

0eRSDk2GP8f2

ارسال نظر