ایران | آمریکا | برجام | ایران و آمریکا

پیام مهم آمریکا به ایران/ کدام تحریم ها لغو می شود؟

یک دیپلمات ارشد آمریکایی گفت: آخرین گفتگوها در وین، فشرده‌ترین مذاکراتی بوده که طرفین برای احیای برجام با یکدیگر برگزار کرده‌اند.

پیام مهم آمریکا به ایران/ کدام تحریم ها لغو می شود؟

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، یک دیپلمات ارشد آمریکایی می‌گوید مذاکرات غیرمستقیم میان تهران و واشنگتن بر سر احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ وارد مرحله نهایی شده است و همه طرف‌ها باید در این مقطع تصمیمات سیاسی اتخاذ کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام ارشد در وزارت خارجه آمریکا که نام او فاش نشده همچنین می‌گوید آخرین گفتگوها در وین، فشرده‌ترین مذاکراتی بوده که طرفین برای احیای برجام با یکدیگر برگزار کرده‌اند.

به نوشته یورونیوز، او همچنین در ادامه افزود: «ما پیشرفت کردیم و فهرست اختلافات را تنها به اولویت‌های طرفین محدود کرده‌ایم. به همین دلیل اکنون دیگر زمان تصمیم‌گیری‌های سیاسی است.»

هم اکنون مذاکرات بازگشت برجام میان ایران و گروه 1+4 در وین در حال برگزاری است اما میان ایران و آمریکا مذاکره مستقیم برقرار نیست و دو کشور از طریق واسطه گری اروپایی ها و رد و بدل کردن متن های مکتوب، باهم تبادل نظر می کنند. هدف از مذاکرات، بازگشت امریکا به برجام، عقب نشینی امریکا از تحریم های مخالف برجام و بازگشت ایران به محدودیت های هسته ای برجامی است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی همچنین به رویترز گفته که در حال حاضر توپ بیشتر در زمین تهران است چرا که واشنگتن به ایران اعلام کرده که آمادگی دارد تحریم‌های مغایر با برجام را لغو کند.

او همچنین افزوده است: «حالا زمان آن است که ایران تصمیم بگیرد که آیاد آمادگی اتخاذ تصمیمات لازم برای بازگشت متقابل به تعهدات برجامی خود را دارد یا خیر.»

اظهارات این مقام آمریکایی در حالی مطرح شده که تهران هم به صورت متقابل، آمریکا را مسئول این شرایط می‌داند و معتقد است که واشنگتن باید تصمیمات سیاسی را اتخاذ کند.

مقام آمریکایی در بخش دیگری از اظهارات خود بار درگیر تمایل واشنگتن به انجام گفتگوی مستقیم با تهران را تکرار کرد و گفت: «با توجه به چارچوب زمانی محدود، انجام گفتگوهای مستقیم بسیار به نفع این روند خواهد بود.»

با این حال این دیپلمات آمریکایی اذعان داشته که در حال حاضر هیچ نشانه‌ای در خصوص اینکه انجام چنین گفتگوهایی محتمل باشد، دیده نمی‌شود. او در این خصوص می‌گوید: «هنوز هیچ مذاکره مستقیمی صورت نگرفته و نشانه‌هایی هم در این خصوص دیده نمی‌شود که با آغاز دوباره مذاکرات این اتفاق رخ دهد.»

دیپلمات آمریکایی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به محدود بودن زمان اشاره کرده و تاکید کرد که تنها چند هفته برای رسیدن به توافق فرصت باقی مانده است و در صورتی که توافق حاصل نشود، آمریکا فشارهای اقتصادی، دیپلماتیک و غیره را در مواجهه با برنامه هسته‌ای ایران افزایش خواهد داد.

 

 

ارسال نظر