راهپیمایی 22 بهمن

هشدار جمهوری اسلامی نسبت به برگزاری راهپیمایی 22 بهمن

جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از تصمیم اخیر برای برگزاری حضوری راهپیمایی 22 بهمن انتقاد کرد.


هشدار جمهوری اسلامی نسبت به برگزاری راهپیمایی 22 بهمن

به گزارش اقتصادنیوز این روزنامه نوشت: حفاظت از جان، واجب است. این، علاوه بر آنکه یک واجب فردی است، یک واجب حکومتی نیز هست. یکی از وظایف اصلی دولت‌ها و حکمرانان در هر جامعه‌ای حفاظت از جان مردم است.

واجب حکومتی حفاظت از جان مردم، براساس نیازی که در زمان‌های مختلف احساس می‌شود به شکل‌های مختلف خودنمائی می‌کند. در شرایط ناامنی، حکمرانان موظفند امنیت مردم را تامین کنند. هنگامی که حوادث طبیعی از قبیل سیل و زلزله و طوفان و سونامی به سراغ کشور بیایند، حکمرانان باید به کمک مردم بشتابند و از جان و مال آنها حفاظت نمایند. در شرایط فقر و قحطی و خشکسالی، حکمرانان موظفند مردم را از این تهدیدهای جانی و مالی نجات بدهند. اگر اعتیاد و امراض صعب‌العلاج یا واگیردار جان مردم را تهدید کنند، این حاکمان هستند که باید به وظیفه خود در زمینه مبارزه با بیماری و اعتیاد و هر چیز دیگری که جان مردم را تهدید می‌کند عمل کنند و سلامت جامعه را تامین نمایند.

کرونا که نزدیک دو سال است کشور ما و بسیاری از کشورهای دیگر را در سراسر جهان تهدید می‌کند، ازجمله عوامل خطرناکی است که بلای جان مردم شده و به صورت استثنائی وظایف ویژه‌ای بر عهده دولتمردان برای حفاظت از جان مردم قرار داده است. تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا و ستادهای استانی برای مقابله با این بیماری خطرناک در سراسر کشور، الزامی کردن رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، تزریق واکسن کرونا و همچنین بسیج شدن بسیاری از امکانات برای جلوگیری از گسترش این بیماری و معالجه مبتلایان به آن ازجمله اقدامات دولتی برای انجام وظیفه حفاظت از جان مردم بوده است. این اقدامات هرچند در مواردی با مقداری تاخیر و تعلل صورت گرفتند و عوامل مختلفی موجب کندی در مقابله با کرونا شدند، ولی در مجموع مقابله با کرونا در موج پنجم با موفقیت نسبی همراه شد بطوری که آمار رسمی مرگ و میرها تا زیر 20 نفر در شبانه‌روز کاهش یافت و تعداد ابتلای روزانه نیز به چند صد نفر رسید که بسیار امیدوارکننده بود. متاسفانه در روزهای اخیر، آمارهای رسمی حکایت از افزایش جهشی مرگ و میر، ابتلا و بستری شدن‌ها دارند و مسئولان بهداشتی کشور قرار گرفتن جامعه در موج ششم کرونا را رسماً اعلام کرده‌اند. طبیعی است که در چنین شرایطی وظیفه حفاظت از جان مردم سنگین‌تر می‌شود و دولتمردان باید در صف مقدم انجام این وظیفه بسیار مهم و این واجب حکومتی و اجتماعی قرار گیرند.

درست در همین شرایط، مسئولان مرتبط با بزرگداشت دهه فجر انقلاب اسلامی و یوم‌الله 22 بهمن اعلام کرده‌اند امسال راه‌پیمائی سالروز پیروزی انقلاب با حضور مردم برگزار خواهد شد. اکنون فقط 10 روز تا 22 بهمن فاصله داریم و گسترش سریع ویروس نوع اُمیکرون در کشور ما خبر از همه‌گیر شدن مجدد کرونا می‌دهد و وظیفه حفاظت از جان مردم بیش از هر زمان دیگری بر دوش حکمرانان سنگینی می‌کند. بزرگداشت 22 بهمن قطعاً مهم است ولی در شرایط خطرناک کرونائی می‌توان آن را به شیوه‌ای دیگر غیر از راه‌پیمائی و تجمع برگزار کرد. کرونا رفتنی است ولی 22 بهمن ماندنی است و در سال‌های آینده باز هم فرصت برای راه‌پیمائی و تجمع خواهیم داشت. اکنون حفاظت از جان مردم در اولویت قرار دارد. مردم باید باشند تا بتوانند از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی حفاظت کنند و در فرصت‌های مناسب، یوم‌الله 22 بهمن را نیز با راه‌پیمائی و تجمع‌ گرامی بدارند.

 

ارسال نظر