خرسندی از توافق باکو وایروان

رئیس‌جمهور با بیان اینکه رهبران جدید آمریکا باید اراده به تغییر توسط مردم آمریکا را در سیاست خارجی خود عملی سازند، گفت: آمریکا چند سال است راه سیاست خارجی خود را گم کرده است.

خرسندی از توافق باکو وایروان
آنچه دیگران می خوانند:

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور ظهر (سه‌شنبه) در نشست مجازی سران کشورهای عضو سازمان شانگهای اظهار کرد: ایران کمک‌های انسان‌دوستانه خود را برای بهبود شرایط در برخی از کشورهای منطقه ارائه کرده است. همچنین این آمادگی را دارد تا در مسیر مبارزه با کووید -۱۹ با کشورهای عضو سازمان شانگهای تحربیات خود را به اشتراک بگذاریم.

 

روحانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر سیاست اصولی خود در تقویت حسن همجواری، ایجاد اعتماد و گفتگو با همسایگان در حوزه‌هایی همچون ارواسیا، خلیج فارس، جنوب و غرب آسیا تاکید داشته است و حصول امنیت پایدار را جز از طریق همکاری، مشارکت و صلح میسر نمی‌داند.

 

وی افزود: ارائه ابتکار صلح هرمز، مشارکت در روند صلح آستانه، حمایت از صلح و ثبات در افغانستان و تاکید بر لزوم افزایش همکاری‌های چندجانبه بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نمونه‌هایی از توجه ایران به مشارکت و همکاری برای حصول امنیت پایدار در منطقه و جهان است.

 رئیس‌جمهور تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از همکاری در غالب سازمان همکاری شانگهای برای مواجه با چالش‌های منطقه در حوزه‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی استقبال می‌کند. ایران همواره امنیت حوزه پیرامونی را به مثابه امنیت خود دیده و برای حفظ صلح و ثبات منطقه کوشیده است.
روحانی گفت: در این جهت ما به همکاری با شرکای خود و سازمان همکاری شانگهای جهت مقابله موثر با تروریسم، افراط گرایی و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهیم داد.

 

وی افزود: یکی از اصول محوری همکاری‌های کشورهای منطقه و اعضای شانگهای، مبارزه با تروریسم، افراط گرایی و جدایی طلبی است. جلوگیری از توسعه ایدئولوژی خشونت و افراط‌گرایی و مقابله دسته جمعی با جریانات و نهادهای تولید و انتشار تفکر افراطی‌گری در منطقه در کنار شناسایی کانون‌های شکل‌گیری، حامیان و منابع مالی گروه‌های تروریستی از مهمترین رسالت‌های مشترک سازمان همکاری شانگهای در حوزه امنیت دسته جمعی است.

 

رئیس‌جمهور ادامه داد: بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران با اتکا به سال‌ها تجربه خود در مبارزه گسترده با گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق، آمادگی خود را برای هرگونه اقدام و مبارزه علیه جریانات تروریستی و افراط‌گرایی اعلام می‌کند. هرچند در ابتدای سال جاری میلادی، یکی از بزرگترین فرماندهان جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم، سردار شهید قاسم سلیمانی، توسط به وجود آورندگان و حامی اصلی جریانات تکفیری و تروریستی، به طور ناجوانمردانه‌ای ترور شد و به شهادت رسید، اما ما همچنان مصمم هستیم تا سرکوب کامل گروه‌های تروریستی افراط‌گرا و پایان دادن به اشغالگری بیگانگان، به راه خود ادامه دهیم.

 

روحانی افزود: در همین رابطه قطعنامه پیشنهادی ایران تحت عنوان «جهان علیه خشونت و افراط‌گرایی» با رای مثبت ۱۹۰ کشور در دسامبر ۲۰۱۳ در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید، که می‌تواند همچنان مورد توجه جدی برای اقدامات عملی، از سوی این سازمان قرار گیرد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر