قالیباف در نطق پیش از دستور:

لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد

رئیس مجلس گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، چرا که کسری تراز عملیاتی آن نسبت به سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش یافته است.

لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه  علنی امروز (یکشنبه، ۷ دی) در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) فرا رسیده است؛ ملت ایران در عزاداری‌های گذشته، ارادت قلبی خود را به خاندان عصمت و طهارت نشان داده‌اند؛ در این روزها همان‌طور که مراجع عظام تقلید تأکید کرده‌اند، لازم است اقامه عزای حضرت فاطمه زهرا با شکوه و با رعایت شیوه‌نامه‌ها انجام شود.

قالیباف ادامه داد: همان‌گونه که در سال‌های دفاع مقدس، رمز بسیاری از پیروزی‌های ملت ما "یا فاطمه زهرا (س)" بود، امروز دست به دعا برمی‌داریم و از ایشان، عبور از سختی‌های ناشی از همه گیری کرونا و باز شدن گره‌های معیشتی را می‌خواهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی  قالیباف بیان کرد: علاوه بر این ایام عزاداری امسال، فرصت خوبی برای بزرگداشت مقام مرد میدان، عاشق واقعی خاندان اهل بیت و خادم مخلص حضرت فاطمه زهرا(س)، شهید حاج قاسم سلیمانی است که با باور واقعی و قلبی، به گره‌گشا بودن عنایات این خاندان، عمر خود را وقف دفاع از مقام انسانیت و تامین امنیت و رفاه و آسایش مردم کرد.

قالیباف گفت: در خصوص موضوع همه گیری کرونا لازم است گفته شود که اولویت و تأکید اصلی ما، بر روی سلامت مردم و رفع هرچه سریع‌تر مشکلات و محدودیت‌هاست؛ هر مسیری که ما را سریع‌تر و مطمئن تر به هدف رفع دغدغه‌های مردم در خصوص کرونا برساند، باید در دستور کار قرار گیرد. مردم عزیز ما مطمئن باشند که مجلس در این موضوع با استفاده از توان کارشناسی متخصصان، برای تامین مالی تولید واکسن داخلی و یا خرید و وارد کردن واکسن، با دولت همکاری لازم را خواهد کرد.

وی  تاکید کرد: مهم‌ترین موضوع این روزها مساله بررسی لایحه بودجه سال آینده است. بودجه مهم‌ترین سند حکمرانی سالانه کشور است که هم جهت‌گیری‌های کلان و اساسی اقتصادی در آن نمود پیدا می‌کند و هم در زندگی جاری مردم تاثیر ملموس می‌گذارد. ما معتقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد، چرا که کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیدا کرده، در حالی که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.کشور ما فرصت‌هایی همچون حدود ۳ هزار هزار میلیارد تومان نقدینگی، اموال املاک و دارایی‌های دولتی، معادن و منابع طبیعی بی شماری، سرمایه انسانی و دانش تخصصی بسیاری دارد. چنین کشوری می‌تواند حتی در همین بودجه، کسری تراز عملیاتی‌اش را کاهش دهد.

 قالیباف گفت: وابستگی بودجه به نفت باید به حداقل و بلکه به صفر برسد و منابع نفتی نباید صرف هزینه‌های جاری کشور شود. پیشران‌هایی که تولید و اشتغال را رونق می‌دهند باید از این منبع تأمین شوند و دولت منابع پایدار ایجاد کند، منابعی که به معیشت و به کسب و کار مردم و به تولید کشور لطمه نزند، منابعی که شکاف طبقاتی را کاهش و عدالت اجتماعی را گسترش دهد. همان‌طور که رهبری معظم در جلسه اخیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی فرمودند این راهکارها وجود دارد و کارشناسان آنها را پیشنهاد داده‌اند. امیدواریم نخبگان و صاحبنظران در این ایام، مجلس و دولت را با نظرات کارشناسی خود همراهی کنند.

رئیس مجلس ادامه داد: جامعه هم باید آگاه باشد که این سند چه تاثیری در زندگی آنها می‌گذارد و چرا همه کارشناسان اذعان دارند که ریشه همه مشکلات اقتصادی کشور در کسری بودجه و شیوه تامین و جبران این کسری بودجه است. وی تاکید کرد: مردم باید بدانند که شیوه نادرست جبران کسری بودجه، چگونه در زندگی آنها موثر خواهد بود و سفره آنها را کوچک تر خواهد کرد و به تورم دامن می زند. باید در فرهنگ عمومی بتدریج نهادینه شود که درآمد بی کار و تلاش، چه اختلالی در اقتصاد کشور ایجاد می کند و چگونه باعث افزایش قیمت‌ها و گسترش بیکاری و تورم می شود تا بتوان دولت را به سمت استفاده از درآمد با کار و تلاش متقاعد کرد.

قالیباف گفت: باید در سند بودجه کشور این راهکارها با توافق مجلس و دولت لحاظ شود تا از تورم بیشتر، از بیکاری بیشتر، از شکاف طبقاتی بیشتر و از فشار مضاعف بر معیشت مردم به ویژه اقشار کم درآمد جلوگیری کرد. ما نیاز به همت به جدیت و به شجاعت در تصمیم گیری و اجرا داریم آشفتگی‌های سند مالی بودجه را باید تا حد امکان برطرف کنیم و انضباط در نظام بودجه ریزی را اولویت بدانیم. همکاران بنده در کمیسیون تلفیق بودجه تلاش خواهند کرد، لایحه بودجه سال آینده را در منابع، مصارف و بخش انضباط مالی، به دقت بررسی کنند. صلاح اقتصاد کشور، در گرو اصلاح، تنظیم و تصویب هوشمندانه لایحه بودجه کل کشور است. ان‌شاالله به لطف خدای متعال و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و تلاش مجدانه همکاران در مجلس شورای اسلامی و همراهی دولت محترم بتوانیم بهترین تصمیم را به نفع مردم و کشور بگیریم.

 

ارسال نظر