بررسی آرایش احتمالی کابینه دولت بایدن و هریس

در حالی که جو بایدن و کامالا هریس پیروز انتخابات آمریکا اعلام شده‌اند، رایزنی‌ها درباره نهایی شدن چهره کابینه جدید این کشور آغاز شده است.

بررسی آرایش احتمالی کابینه دولت بایدن و هریس
آنچه دیگران می خوانند:

اکنون و پس از آنکه پیروزی جو بایدن و کامالا هریس در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از سوی رسانه‌های این کشور اعلام شد، گمانه‌زنی‌ها در خصوص کابینه احتمالی دولت جدید دموکرات‌ها هم آغاز شده است.

بیش از ۲۷۰ رای الکترال جو بایدن تا این لحظه مسجل شده، این مقدار بیشتر از مقدار مورد نیاز هر نامزد است. اگرچه دونالد ترامپ همچنان از پذیرش رای مردم خودداری می‌کند، بایدن و هریس سازوکار انتقال قدرت را آغاز کرده‌اند. ترامپ معتقد است که در انتخابات آمریکا تقلب سازماندهی شده‌ای رخ داده است. وی که به گفته خود بسیار مطمئن است، قرار است روند قانونی شکایت به نحوه شمارش آراء را آغاز کند. رئیس جمهور ناموفق آمریکا طی ماه‌های گذشته بار‌ها گفت که انتخابات پستی بستری برای تقلب است و اینکه نتایج آراء باید شب انتخابات معلوم شود. دونالد ترامپ شب انتخابات در ایالت‌های کلیدی از جو بایدن پیش بود، اما به تدریج و با شمارش هرچه بیشتر آرای پستی، رقابت را در ایالت‌های مهمی همانند ویسکانسین، میشیگان، جورجیا و پنسیلوانیا از دست داد. نامزد جمهوری خواهان که حسرت ماندن در کاخ سفید به دلش مانده، انواع و اقسام توئیت‌ها را در سه یا چهار روز اخیر منتشر کرده و توئیتر هم با برچسب‌های مختلف هشدار حسابی از خجالت منتقد سرسخت خود درآمده است. بحث حقوقی شکایت ترامپ به دادگاه‌های ایالتی و شاید هم نهایتا به دیوان عالی این کشور خود بحث مفصلی است و بررسی سناریو‌های مختلف و ممکن موضوع دیگری است که باید در گزارش مجزایی به آن پرداخت.

همانطور که در ابتدا مطرح شد، محافل نزدیک به دموکرات‌ها و شخص جو بایدن، اسامی احتمالی کابینه دولت منتخب را بر درگاره رسانه‌ها قرار داده‌اند. وزیران خارجه، دادگستری، خزانه‌داری، دفاع، امنیت داخلی و سفیر آمریکا در سازمان ملل از جمله پست‌های کلیدی دوران بایدن-هریس هستند. به تفکیک، گزینه مطرح شده در هر سمت بررسی می‌شود.

بررسی گزینه احتمالی وزارت خارجه دولت جو بایدن

به نقل از منابع نزدیک به جو بایدن، اولین اولویت دولت جدید ارائه راهکار و برنامه‌های میان مدت و بلند مدت برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و همچنین جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از آن است. در همین باره حتی عنوان شده که بایدن یک تیم متشکل از ۱۲ متخصص در حوزه‌های مختلف را مامور به انجام این کار کرده است؛ بنابراین بایدن مایل است تا فردی را به عنوان وزیر خارجه آمریکا بگمارد که تجربه کافی را در این حوزه داشته باشد، چراکه حداقل تا یک سال اول دولت بایدن، موضوع کرونا دغدغه اصلی آمریکا است و عدم توجه کاخ سفید به وزارت خارجه نباید به عملکرد این نهاد آسیب بزند.

به همین دلیل است که نام سوزان رایس برای تصدی این وزارت مطرح شده است. دیپلمات زن سیاه‌پوست آمریکایی در دوران اوباما فعال بوده، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور و سفیر این کشور در سازمان ملل از جمله سمت‌های حساسی است که او مسئولیت آن‌ها را برعهده داشته است. تجربه قابل قبول او در امور سیاسی و دیپلماتیک می‌تواند مولفه‌ای باشد تا بایدن را درباره این تصمیم‌گیری متقاعد کند.

12901991_161

 

البته اسامی دیگری همچون ویلیام برنز معاون سابق وزارت خارجه در دورات اوباما و کریس کونز سناتور اهل ایالت دلاور هم از جمله دیگر شانس‌های تصدی این پست هستند.

بررسی گزینه احتمالی وزارت دادگستری دولت جو بایدن

داگ جونز سناتور سابق آلاباما که در انتخابات اخیر نتوانست به پیروزی برسد و از تامی توبرویل شکست خورد، اکنون بیکار شده است. داگ جونز با توجه به دوستی نزدیکی که با جو بایدن دارد، به کرسی وزارت دادگستری آمریکا بسیار نزدیک شده است.

از جمله اقدامات حقوقی موفق او در آلاباما، پیروزی در پرونده پیگرد قانونی دو عضو «کو کلوکس کلان»‌ها در بمب گذاری در کلیسای «باپتیست» خیابان شانزدهم خیابان ۱۹۶۳ بوده است. رفاقت جونز و بایدن، به اولین مبارزه انتخاباتی ریاست جمهور منتخب در سال ۱۹۸۸ باز می‌گردد.

12901992_160

 

«تام پرز» رئیس کمیته ملی دموکرات‌ها که در محافل دموکرات‌های لاتین‌تبار فعال است، از جمله دیگر نامزد این پست است. سالی یتس معاون سابق دادستان کل آمریکا در دوران اوباما هم دیگر نامزد این سمت است.

بررسی گزینه احتمالی وزارت دفاع دولت جو بایدن

«میشل فورنوی» دستیار ارشد وزیر دفاع در دوران اوباما گزینه اصلی تصدی این وزارت در دوران جو بایدن است. وی به عنوان یکی از افراد کلیدی و شاخص در مرکز پژوهشی «امنیت جدید آمریکا» است. نظرات اخیر او درباره نزاع چین و آمریکا و نحوه مقابله نظامی با پکن برجسته بوده است. او معتقد است که عمده تقابل آمریکا و چین در حوزه تکنولوژی و اقتصادی است و اینکه واشنگتن باید برتری خود را در این دو حوزه به چین اثبات کند.

12901993_820

وی اخیرا در مصاحبه‌ای گفت: «موضوع شیوع ویروس کرونا و تاثیر منفی بسیار زیاد آن، ما را متوجه این موضوع کرد که سبد امنیتی آمریکا مسائل بسیار بیشتری را در بر می‌گیرد».

بررسی گزینه احتمالی وزارت خزانه‌داری دولت جو بایدن

«الیزابت وارن» سناتور اهل ماساچوست و یکی از نامزد‌های دموکرات برای حضور در انتخابات شانس تصدی وزارت خزانه داری است. وی تاکنون دو دوره در مجلس سنا حضور داشته است و سال‌ها استاد حقوق دانشگاه هاروارد بوده است.

  «لائل برانیارد» دستیار ارشد سابق وزارت خزانه داری و رئیس سابق شورای عالی خزانه داری آمریکا از جمله دیگر فردی است که ممکن است به مسئولیت وزارت خزانه داری آمریکا را بر عهده بگیرد.

12901994_128

بررسی گزینه احتمالی وزارت امنیت داخلی دولت جو بایدن

«آلخاندرو مایورکاس» پیش از این به عنوان معاون وزیر امنیت داخلی در دولت اوباما خدمت کرده، وی همچنین به عنوان مدیر خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (CIS) به اجرای برنامه مهاجرتی باراک اوباما موسوم به داکا (DACA) پرداخته است. در صورت معرفی شدن او به عنوان وزیر امنیت داخلی، «مایورکاس» می‌تواند با انتقاد سناتور‌های جمهوری‌خواه که همواره مخالف اقدامات اجرایی اوباما در داکا بودند، روبرو شود. هیچ جمهوری خواهی انتصاب مایورکاس را به عنوان معاون وزیر امنیت داخلی در سال ۲۰۱۳ تایید نکرد. اکنون اگر جمهوری‌خواهان کنترل سنا را حفظ کنند، می‌تواند وزارت او را به چالش بکشانند.

12901989_682

همچنین از «خاویر بکرا» دادستان کل کالیفرنیا به عنوان گزینه دیگری برای این وزارت نام برده می‌شود. البته وی ممکن است که دادستان کل کشور هم شود.

بررسی گزینه احتمالی سفارت آمریکا در سازمان ملل در دولت جو بایدن

وندی شرمن معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی دولت اوباما و جزو افراد تاثیرگذار در مذاکرات هسته‌ای ایران به عنوان گزینه بالقوه سفیر آمریکا در سازمان ملل شناخته می‌شود. شرمن همچنین در وزارت خارجه این کشور در دولت بیل کلینتون خدمت می‌کرد.

12901990_590

پیت بوتجج از سیاستمداران دموکرات که در مبارزات داخلی این حزب هم حضور داشت، گزینه دیگر احتمالی برای تصدی سفیری آمریکا در سازمان ملل است. وی که به دلیل گرایشات «همجنسگرایی» طی یک سال اخیر در این کشور مشهور شده، در کشور افغانستان هم به عنوان افسر اطلاعاتی ارتش حضور داشته است. البته نام او برای وزارت امور کهنه سربازان آمریکایی هم مطرح شده است.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه