ظریف: مذاکره مجدد درباره برجام منتفی است / نمی‌توانیم قانون مجلس را نقض کنیم+جزئیات

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتر نوشت که کشورهای اروپایی به تعهدات خود در برجام عمل نکرده‌اند.

ظریف: مذاکره مجدد درباره برجام منتفی است / نمی‌توانیم قانون مجلس را نقض کنیم+جزئیات

، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران در یک رشته توییت در حساب کاربری‌اش در توییتر خلاصه‌ای از گفت‌وگو‌های برجامی خود با سه کشور اروپایی را ارائه کرد.

او نوشت: «در نشست وزرای خارجه کشور‌های باقی‌مانده در برجام من تأکید کردم: ۱- این آخرین فرصت برای سه کشور اروپایی/اتحادیه اروپا است که برجام را نجات دهند. ۲- داده‌های مربوط به حجم مبادلات تجاری ایران و اتحادیه اروپا بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ ثابت می‌کند که تروئیکای اروپا/اتحادیه اروپا تعهدات برجامی‌شان را نقض کردند. ۳- تروئیکای اروپا همانند آمریکا برای وارد آوردن خسارات جبران‌ناپذیر به ایرانی‌ها مقصر است.»

ظریف در پیامی دیگر با اشاره به برخی اظهارات از سوی کشور‌های غربی در خصوص لزوم مذاکره بر سر چارچوب‌های زمانی برجام گفت: «۴- تقویم زمانی برجام از این توافق جدایی‌پذیر نیست. مذاکره مجدد منتفی است. ۵- تسلیحات و بحران‌های منطقه ما اصولاً از آمریکا و سه کشور اروپایی وارد می‌شوند، ولی ما به صورت جمعی تصمیم گرفتیم این موضوعات را [از مذاکرات]کنار بگذاریم. ۶- «کشور‌های دموکراتیک» نمی‌توانند از ما بخواهند قانون مجلس را نقض کنیم.»

وزیر خارجه ایران در آخرین پیامش نوشته است: «و آخرین مورد که البته کم‌اهمیت‌تر از بقیه نیست: ۷- همه طرف‌ها باید به پایبندی عملی به برجام برگردندند. بعد از آنکه آمریکا/تروئیکای اروپا به وظایفشان عمل کنند، ایران به سرعت تدابیر اصلاحی اتخاذ‌شده در واکنش به خروج غیرقانونی آمریکا را به عقب برخواهد برگرداند. مردم ایران باید اثرات رفع تحریم‌ها را احساس کنند.»

 

ارسال نظر