رئیس جمهور:

وعده برق و آب مجانی امروز عملی شد/ جنگ سه ساله اقتصادی از جنگ هشت ساله بدتر بود

روحانی گفت: صحبت امام(ره) در دوران اول انقلاب که می فرمودند آب و برق مجانی خواهیم داشت، در این دولت محقق شد.

وعده برق و آب مجانی امروز عملی شد/ جنگ سه ساله اقتصادی از جنگ هشت ساله بدتر بود

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز پنجشنبه در آیین بهره برداری رسمی از طرح های ملی وزارت نیرو که به صورت ویدئو کنفرانسی در سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی انجام شد، گفت:  بسیار خوشحالیم که امروز شاهد افتتاح ۶ هزار میلیارد تومان طرح های مربوط به برق در سه استان سیستان و بلوچستان، خوزستان و خراسان رضوی باشیم.

او با بیان اینکه صنعت برق امروز چه قدر از نظر زیرساخت تولید، تحول و رفاه  به نفع مردم است، یادآور شد: اگر  به سال های قبل مخصوصا در روزهای جنگ تحمیلی برگردیم، روزهایی بود که مردم چند ساعت برق نداشتند، یکی از افتخارات دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که در تابستان قطعی برق نداشتیم یا اگر بوده موارد معدود و کوچکی بوده است.

روحانی با بیان اینکه هر کجا مردم وارد کار شوند و همکاری کنند، به طبع به نتایج فوق العاده دست می یابیم، گفت: در سال های اخیر ما به طور متوسط سالی ۲۵۰۰ مگاوات برق به ظرفیت تولید برق اضافه کردیم که تا پایان این دولت به حدود ۲۰ هزار مگاوات برق جدید و شاید یک مقدار بیشتر خواهیم رسید.

او با اشاره به کاهش تلفات برق به رقم ۹درصد گفت:دولت دوازدهم برق رسانی به روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به پایان رساند یعنی در کشور روستای ۲۰ خانوار نداریم که برق نداشته باشد و الان به فکر روستاهای ۱۰ خانوار هستیم که برق دار شوند.

روحانی خاطرنشان کرد: این که در هر ماه ۳۵ روستای ما به شبکه برق متصل می شود بسیار مهم است.

او گفت: دولت دوازدهم دولتی بوده که در تمام زمینه ها آب، برق ، گاز ارتباطات راه و آموزش در روستاها تحول ایجاد کرده که قابل مقایسه با دولت های قبل نیست، مدارس کپری و غیراستاندارد و متحرک به طور کامل جمع و برای روستاها کارهای بسیار خوبی انجام شد که این کارها ادامه پیدا می کند.  

رییس جمهوری با بیان اینکه بهبود راندمان برق برای ما بسیار حائز اهمیت است، اظهار کرد: درست است ۲۵۰۰ مگاوات برق تولید و نیروگاه های جدید تاسیس کردیم اما رقم بالای ۴۰۰۰ مگاوات برق مجازی هم ایجاد شد و با کمک مردم و تغییر ساعات استفاده از برق توانستیم از سرمایه گذاری های غیر ضروری بی نیاز شویم.

۳۰ درصد مردم دارای برق مجانی می‌شوند

 روحانی بادآور شد: رشد مصرف برق در سالهای قبل ۵ درصد و امسال یک درصد بود و این یعنی مردم همکاری کردند.

رییس جمهور یکی از مصوبات خوب دولت را مساله برق امید عنوان و تصریح کرد: آثار این مصوبه پایان آذر اعلام می شود. طبق این مصوبه کم مصرف‌ها از دادن پول برق معاف می‌شوند و این هدیه‌ای کوچک برای کسانی است که به صرفه‌جویی به طور کامل توجه می‌کنند.

او اضافه کرد: بنابراین ۳۰ درصد مردم دارای برق مجانی می شوند و این کار در آب و گاز برای بخشی از مردم که کم‌مصرف و به طور طبیعی محروم هستند هم انجام خواهد شد و مردم پول آب برق و گاز نخواهند داد. نکته ای که سالهای قبل حضرت امام(ره) فرمود.

روحانی افزود: این عبارت حضرت امام (ره) که برق و آب شما مردم مستضعف را مجانی می‌کنیم، در این دولت محقق می‌شود و آنانی که توهین می‌کردند این جمله امام عملیاتی نخواهد شد، ببینند که در این دولت عملیاتی شده است و همه اینها به ما امید جدید می‌دهد.

بگذارید آنها که در دیپلماسی آمریکا را شکست دادند کار خود را بکنند

رییس جمهور با بیان اینکه در شرایط تحریم و جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم، گفت: آنچه در این جنگ سه ساله از حیث اقتصادی بر ما تحمیل شد به مراتب بدتر از جنگ هشت ساله بود. این جنگ نظامی و دفاعی نبود بلکه عمدتا جنگ اقتصادی البته جنگ سیاسی و روانی بود. 

او اضافه کرد: کسی در دنیا و در آمریکا و اروپا فکر نمی‌کرد ایران در این جنگ سه ساله اقتصادی به خوبی مقاومت کند. بسیاری از رهبران دنیا به صراحت به من گفتند و از من سوال کردند چطور کشور را در این شرایط سخت اداره می‌کنید. 

روحانی با بیان اینکه درست است مردم ما در رنج، زحمت و مشکلات هستند، خاطرنشان کرد: مردم مقاوم بودند و ما را یاری کردند، اما در این سه سال تحریم، آب، برق و گاز قطع نشد و نیازمند خرید گازوئیل و بنزین از خارج نشدیم بلکه صادر کردیم. در گندم خودکفا بودیم و می‌توانستیم روی پای خود بایستیم.

او افزود: تحولات مهم در راه آهن، جاده، بندر، بهداشت و درمان به وجود آوردیم و فقط دریک سال اخیر ۱۱ هزار تخت بیمارستانی در کشور اضافه شده که در تاریخ ایران بی‌نظیر است.

رییس جمهور گفت: آنانی که چشم بینا برای دیدن خدمات دولت را ندارند، باید کمی دقیق شوند و ببینند دولت در شرایط سخت البته با کمک مردم، شرکت‌های خصوصی، شرکت‌های عمومی غیردولتی، قوای دیگر و نیروهای مسلح، توانست هم کشور و هم بدترین سیل و زلزله را اداره کند.

او ادامه داد: تحریمی که سال ۹۷ آغاز شد و بدترین نوع تحریم هم بود، در سال ۹۸ مهار کردیم و پایان بهار ۹۸ هم تورم آرام آرام کاهش یافت و هم رشد اقتصادی مثبت بود.

رییس جمهوری افزود: در سال ۹۹ مشکلاتی داشتیم که البته از پایان ۹۸ دچار مصیبت جدید به نام کرونا شدیم که البته همه دنیا از آن متاثر شده‌اند. رشد اقتصادی همه کشورهای بزرگ کاهش پیدا کرد یا منفی شد. این فشار به طور طبیعی به ما هم وارد شد. اما از این معضل هم عبور می‌کنیم.

روحانی گفت: امروز شرایط مهار کرونای ما نسبت به کشورهای پیشرفته و غربی بدتر نیست و در مقایسه با برخی کشورها حتی بهتر است. با یک برنامه‌ریزی خوب ظرف دو هفته‌ای که گذشت توانستیم این بیماری را تا حدی کنترل کنیم.

او با ذکر مثالی از استان خراسان رضوی، ادامه داد: این استان یکی از استان‌های بسیار بد ما در چند هفته گذشته بود امروز شرایطش براساس آمار به تدریج به شرایط نرمال برمی‌گردد.

رییس جمهوری خطاب به همه مردم و مسئولان کشور در هر سه قوه و نیروهای مسلح گفت: همه دست به دست هم بدهیم و در پی ایجاد امید و ثبات باشیم. برای حل مساله‌ای عجله نکنیم و هول نشویم.

او افزود: اشکالی ندارد اگر دولت موفقیت به دست آورد این موفقیت را کاملا تقدیم شما می‌کند. اصلا غصه این را نخورید این دولت مسائل و مشکلات را حل و تمام می‌کند.ما دست آنانی که به ملت ما و مردم کمک کنند،می‌بوسیم.

روحانی تصریح کرد: بگذارید با حوصله، تامل، خردورزی و دقت آنانی که تجربه بیست و چندساله در این امر دارند و می‌دانند چکار کنند و در دیپلماسی موفق بودند و آمریکا را بارها و بارها در این سه سال شکست دادند، کارشان را انجام دهند.

او اضافه کرد: همه هدف واحد داریم و برادریم البته می‌دانیم هر قوه هر کاری که می‌خواهد انجام دهد با نیت خیر است و می‌خواهد زودتر کار انجام شود اما باهم مشورت کنیم و هماهنگ باشیم. همفکری کنیم و کارها را دقیق‌تر و پخته‌تر پیش ببریم .

رییس جمهوری گفت: مردم ما در صحنه هستند و مقاومت مردم اصل اساسی است؛ اگر دولت و نظام پیروز شود در سایه مقاومت است. رهبری رهبر معظم انقلاب و مقاومت مردم دو پایه اساسی برای موفقیت ما در همه روزهای سخت بوده و امروز هم مسیر مقاومت ما و هدایت رهبری مسیر پیروزی ما خواهد بود.

 

ارسال نظر