برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود/ گرانی برخی کالاها غیر موجه است

رئیس جمهور گفت: برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود، انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود.

برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود/ گرانی برخی کالاها غیر موجه است

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه هیئت دولت با تبریک میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام جعفر صادق(ع) اظهار کرد: خدا در قرآن، اساس جاذبه پیامبر را اخلاق نیکوی او می‌داند؛ این نشان می‌دهد که شیوه حکومت در اسلام چگونه است.

وی ادامه داد: کسانی که نسبت به پیامبر جملات ناصحیح به کار می‌برند با اخلاق و سیره ایشان آشنا نیستند. اگر کسی در دنیای امروز دنبال ترور یک انسان یا حمله به یک معبد یا دانشگاه است، نشان می‌دهد که با سیره پیامبر آشنا نیست. این روزها حوادث عجیبی با ادعای اینکه این‌ها می‌خواهند حامی اسلام و پیامبر می‌بینم؛ حمله به عبادتگاه، حمله به یک مدرسه و یا یک دانشگاه باشند؛ همه این‌ها دروغ می‌گویند. این‌ها حامی پیامبر نیستند. آن‌هایی که حمایت کردند کار غلطی انجام دادند.

روحانی در ادامه با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: باید طوری برنامه‌ریزی شود که مردم مطمئن باشند که کالاهای ضروری در اختیار آن‌ها خواهد بود.

وی با بیان اینکه در هفته گذشته واردات ما نسبت به قبل ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده، گفت: البته این در مقیاس یک هفته است، امّا نشان می‌دهد روند در ماه‌های اخیر هم در واردات کالاهای مورد نیاز هم در صادرات افزایش داشته‌ایم و روند رو به رشد است.

روحانی با بیان اینکه در طول هفته‌های گذشته تصمیماتی مهمی را برای ۹ ماهه پایانی دولت گرفته‌ایم، گفت: هماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی، وزارت صمت، کشاورزی و اقتصاد صورت گرفته و مصوبه‌اش ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: تصمیمات اقتصادی ما از چند هفته پیش بدون توجه به  اینکه در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود اتخاذ شده و مبنای ما تولید داخل و صادرات بوده است.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه برای ما مهم نیست در آمریکا چه کسی انتخاب می‌شود، گفت: انتخابات اخیر آمریکا از جهات مختلف عبرت آمیز بود و فعلاً نمی‌خواهیم به آن ورود کنیم. برای ما حزب و فرد مهم نیست، بلکه شیوه‌ای که در دولت بعد اتخاذ می‌شود مهم است. اینکه آمریکا به قانون و به تمام معاهدات بین‌الملی یا چندجانبه برگردد، برای ما مهم است.

روحانی اظهار کرد: ما می‌خواهیم به جای تحریم احترام باشد، هر کسی باشد. اگر آمریکا تحریم را کنار گذاشت و احترام را جایگزین آن کرد شرایط ما فرق می‌کند. اگر آمد به جای تهدید، تکریم و احترام ملّت ایران را پیشه کرد، شرایط ما فرق می‌کند.

رئیس جمهور افزود: برفرض اینکه شیوه و اخلاق آمریکا برنگردد، ما به یک شیوه درست و صحیح، برنامه‌ریزی کرده‌ایم. حالا اگر تنبیه شدند و عبرت گرفتند و فهمیدند که در طول این سه سال و اندی هرچه فشار آوردند تأثیر نداشته و باید راه دیگر را انتخاب کنند، فبها، اگر هم به این عبرت نرسند، تصمیمات ما بر مبنای این بوده که اگر شرایط سخت بود باز کشور چگونه اداره شود و جلو برود.

روحانی با بیان اینکه ما هنوز فضا‌های بسیار خوبی در صادرات داریم، گفت: بحث‌هایی که هفته‌های گذشته در ستاد اقتصادی دولت داشته‌ایم یک مبنایش افزایش صادرات بوده است، اینکه چه کار کنیم صادرات افزایش یابد؛ این یکی از مبانی ما بود. اینکه چکار کنیم که کالا‌های اساسی راحت‌تر به‌دست ما برسد. چکار کنیم که به‌جای اینکه گرفتار گردش‌های بانکی و مالی بشویم کار با تهاتر صورت بگیرد. چکار کنیم جنس به‌جای اینکه به گمرک بیاید و بماند و بعد تصمیم بگیریم، از آن لحظه‌ای که خریداری می‌شود قبل از اینکه روی کشتی برود راجع به آن تصمیم بگیریم.

وی افزود: تمام تصمیماتی که برای سامانه جامع تجارت اتخاذ کرده‌ایم و باید اجرایی شود برای این است که همه چیز به‌روز و روشن باشد.

روحانی ادامه داد: آنچه در این دو ماه اخیر مردم با مشکلات مواجه شدند بخشی از آن مربوط به ماه‌های اولیه امسال است که به خاطر کرونا صادرات ما دچار وقفه و مشکلات شد. امروز آن مشکلات رفع شده و روال عادی پیدا کرده است. ما در صادرات و واردات رشد خواهیم داشت و مشکلات مردم کم‌تر می‌شود. البته وزارتخانه‌های ذی‌ربط باید همه توان خود را به‌کار گیرند.

وی با اشاره به سخنان روز گذشته رهبر معظّم انقلاب گفت: خوشحالم که دیروز وزارت صمت و کشاورزی و بقیه دستگاه‌ها مثل گمرک، به سخنان مقام معظّم رهبری توجه جدی کردند و امروز هم در دولت مطرح شد. همانطور که ایشان این نکته بحق را تأکید کردند، گرانی برخی از کالا‌ها و قیمت برخی کالا‌ها ناموجه و نادرست و ناصحیح است و باید راه حل برای آن پیدا شود. حالا وقتی مطرح می‌شود چرا گران شده دلایلی مطرح می‌شود که آن‌ها باید حل و فصل شود.

 

ارسال نظر