بازارگرمی مدعیان فاقد تخصص طب سنتی در روزهای کرونایی

برخی سودجویان در این روز‌های کرونایی به نام طب سنتی و اسلامی از آب گل آلود ماهی می‌گیرند و کسب درآمد می‌کنند.

بازارگرمی مدعیان فاقد تخصص طب سنتی در روزهای کرونایی
آنچه دیگران می خوانند:

این روز‌ها مدام با اخبار نگران‌کننده درباره شیوع ویروس کرونا در جهان و افزایش آمار فوتی‌ها و مبتلایان به کرونا مواجه هستیم.

همچنین با توجه به همه‌گیری کووید ۱۹ در ایران، تلاش برای پیشگیری از ابتلا به کرونا برای خانواده‌هایی که تا کنون تجربه‌ ابتلا نداشته اند و تکاپو برای یافتن بهترین و سریع‌ترین روش درمان برای خانواده‌هایی که با این ویروس درگیرند، از اصلی‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های ایرانی است

چالش طب سنتی و طب مدرن در دوران کرونا

ایران منبع سرشاری از گونه‌های مختلف گیاهان دارویی است. از بین ۳ هزار گونه‌ گیاهان دارویی شناخته شده در دنیا، ۱۴۰ گونه‌ خاص آن در ایران است، از طرفی طب سنتی جزئی از فرهنگ مردم محسوب می‌شودو نشان داده شده است که طب سنتی می‌تواند به کمک پزشکی علمی و جهانی برود.

به طور کلی طب سنتی از دیرباز بین مردم جهان رایج  است و گا‌هی نارضایتی از درمان‌های طب جدید به خصوص در مورد بیماری‌های مزمن و همچنین عوارض جانبی دارو‌های شیمیایی موجب شده تا گرایش به طب سنتی، در جهان افزایش پیدا کند حتی در کشور چین نیز با توجه به شیوع فراگیر کرونا و آمار بسیار بالای مبتلایان، پزشکان طب سنتی موفق شدند بیش از ۷۰ هزار نفر از مبتلایان به کرونا را  با طب تلفیق طب مدرن و سنتی درمان کنند.

نقطه‌ اوج علم طب سنتی پس از ورود اسلام به ایران بوده و برخی به همین دلیل به طب سنتی طب اسلامی می‌گویند موضوعی که آیت‌الله مکارم شیرازی مرجع تقلید عظام، آن را رد کرده‌اند و معتقد هستند برخی مطالبی که به اسم طب‌الرضا مطرح می‌شوند کذب و جعلی هستند و پایه‌ علمی ندارند البته برخی همچنان بر وجود و مفید بودن طب اسلامی اتفاق نظر دارند.

اصول علمی در مسیر تایید داروی منسوب به امام کاظم باید رعایت شود

در دوران کرونا برخی به اسم طب سنتی و اسلامی از آب گل آلود ماهی می‌گیرند و کسب درآمد می‌کنند و مدتی است در عطاری‌ها و فروشگاه‌های مرتبط با طب سنتی، دارویی با عنوان داروی امام کاظم (ع) عرضه می‌شود و برخی به تبلیغ این دارو و اثر آن در پیشگیری از ابتلا به کرونا و درمان بیماران کرونایی می‌پردازند.

نفیسه یکتا، سرپرست دفتر طبی ایرانی وزات بهداشت درباره‌ داروی منسوب به امام کاظم (ع) گفت: ادعاها در حوزه طب سنتی چند قسمت هستند، مثلاً فلان گیاه دارویی بر کرونا مؤثر است یا فلان روش مؤثر را داریم. برخی ادعاهای داروها به نام معصومین هستند و ادعای پیشگیری و درمان دارند. این ادعاها تلفیقی از باورهای مردم به طب سنتی و باورهای مردم به مقدسات هستند پس در دو حوزه باید وارد شویم.

وی ادامه داد: در مورد داروی امام کاظم (ع) چون این دارو به نام معصوم نامگذاری شده و در مورد پیشگیری و درمان ادعا دارد و می‌گوید بیمار کرونا سریع خوب می‌شود یا مصرف کننده این دارو مبتلا نمی‌شود باید، این ادعا به بوته آزمایش گذاشته شود. مسیر تأیید این دارو باید به روشی باشد که حداقل اصول علمی در آن رعایت شده باشد، در هر صورت راه بررسی بسته نیست.

سرپرست دفتر طب سنتی و مکمل وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه این دارو بر اساس روایتی از معصوم ادعا شده است، باید در مورد قطع الصدور بودن این روایت حوزه علمیه و علمای علم رجال نظر بدهند و بعد از آن اگر مستندی درباره مؤثر بودن آن وجود دارد، به وزارت بهداشت ارائه شود تا ببینیم به شکلی می‌توان از آن استفاده کرد.

اسکندری رییس انجمن طب سنتی خراسان رضوی گفت:‌داروی امام کاظم صرفا از سوی افراد فاقد تخصص برای درمان کرونا مطرح شده و این موضوع فاقد بنیان علمی‌ است.

باید با متخلفان مدعی درمان کرونا با گیاهان دارویی برخورد شود

با این وجود باز هم شاهد تخلفاتی از سوی عطاری‌ها و برخی مراکز ارائه‌ گیاهان دارویی، به خصوص در شهرستان‌ها هستیم که با ترکیب چند گیاه دارویی و و نام گذاری آن‌ها به نام داروی امام کاظم (ع)، کسب درآمد می‌کنند و برخی فروش آنلاین هم دارند و  متاسفانه مصرف کنندگان این داروهای به ظاهر درمان کننده کرونا گرفتار مسمویت‌ و مشکلات گوارشی شدند.

باتوجه به اینکه کرونا درمان قطعی ندارد و مردم علاقه و اعتماد بسیاری به داروهای گیاهی دارند، باید نظارت بیشتری بر عطاری‌ها صورت گیرد و با افراد سودجویی که تخصص علمی ندارند و در مورد درمان کرونا اظهار نظر می‌کنند، برخورد شود و اطلاعات درست و دقیق در اختیار مردم قرار گیرد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه