خطر از بیخ گوش مسافران مترو گذشت/ دو مرد با کیفی پر از نارنجک دستگیر شدند

ماموران پلیس مترو در ایستگاه مولوی دو مرد را با ۲۲کیلوگرم مواد پیش‌ساز نارنجک دستی دستگیر کردند.

خطر از بیخ گوش مسافران مترو گذشت/ دو مرد با کیفی پر از نارنجک دستگیر شدند

به گزارش مشرق، محمدرضا شیخ‌بهایی در مورد وضعیت سرقت از تجهیزات شهری در حوزه حمل و نقل اظهار کرد: دقت داشته باشید که سازمان حمل و نقل و ترافیک تنها در حوزه بزرگراهی فعالیت می‌کند.

وی با بیان این‌که نگهداشت وسائل و تجهیزات در حوزه بزرگراه برعهده مناطق است، اظهار کرد: دامنه ارائه خدمات سازمان حمل و نقل بر روی بزرگراه‌ها متمرکز شده است که متاسفانه در بزرگراه‌ها نیز شاهد سرقت تجهیزات شهری هستیم اما در نظر داریم با تغییر جزئیات مانع از سرقت شویم.

1258603

معاون فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این‌که یک قسمت از سرقت‌ها معطوف به دیوارهای صوتی است، گفت: سارقان نسبت به ربودن قسمت‌های فلزی دیوارهای صوتی اقدام می‌کردند اما سعی کردیم تمهیداتی را در نظر بگیریم که سرقت کاهش یابد، لذا با تغییر نحوه اتصال دیوارهای صوتی به یکدیگر توانستیم تا حد زیادی جلوی این سرقت‌ها را بگیریم.

شیخ‌بهایی اضافه کرد: در ۹ ماهه اخیر دیوارهای صوتی که مرمت و بازسازی مجدد شده‌اند با استفاده از روش‌های جدید اتصال، به یکدیگر متصل شدند که خوشبختانه در این مواردی که نصب کردیم حتی یک مورد سرقت هم گزارش نشده است.

وی با بیان این‌که تابلو و علائم بزرگراهی که فلزی هستند مورد توجه سارقان قرار می‌گیرند، اظهار کرد: سعی کردیم با تبدیل آلیاژ این علائم به آلیاژی که مورد توجه سارقان نیست از سرقت اینگونه علائم پیشگیری کنیم اما در مورد سرقت گاردریل و پایه‌های آن نیز این اتفاق در سطح شهر رخ می دهد که باید اتصالات پیچی را به جوش تبدیل کنیم. خوشبختانه در محل‌هایی که این روش استفاده شده پاسخ خوبی گرفتیم و شاهد کاهش سرقت هستیم اما ربودن برخی از علائم کوچک همچون استوانه‌های پلاستیکی و غیره گریزناپذیر است.

وی با تاکید بر این‌که مسئول امنیت پلیس است، ادامه داد: مناطق نسبت به نگهداشت وسائل و تجهیزات اقدام می‌کنند اما وقتی در رفیوژ بزرگراه دوربین یک میلیاردی به سرقت می‌رود این دیگر وظیفه پلیس است که نسبت به برقراری نظم اقدام کند چراکه سازمان حمل ونقل شهرداری تهران که مجری برقراری نظم و امنیت نیست.

معاون فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این‌که معمولا در حوزه بزرگراهی علائم ترافیکی، استوانه پلاستیکی، گاردریل و ... به سرقت می‌رود که این به نسبت معابر سطح شهر کمتر است، گفت: مناطق در گشت‌زنی‌های خود متوجه سرقت شده و کسری‌ها را به ما اعلام می‌کنند تا نسبت به جایگزینی آن اقدام کنیم.

وی با بیان این‌که سرقت‌ها در حوزه ما خرد اروز گذشته، ماموران پلیس مستقر در ایستگاه متروی مولوی به رفتار دو مرد جوان در حین عبور از گیت مترو مشکوک شده و آنان را تحت نظر قرار دادند. دقایقی بعد نیز به این دو نفر نزدیک شدند که این افراد اقدام به بیان اظهارات ضد و نقیض کردند.

در ادامه ماموران اقدام به بازرسی از کیف همراه این دو نفر کردند که در جریان آن ۲۲ کیلوگرم مواد اولیه برای ساخت نارنجک دستی را کشف و ضبط کردند. این مواد از نوع اکلیل سرنج بود و بنا بر اعتراف دو جوان برای تولید نارنجک دستی برای چهارشنبه سوری خریداری شده بود.

سرهنگ عطاالهی، رییس پلیس متروی تهران بزرگ با تایید این خبر اعلام کرد: دو جوان ۱۹ و ۲۲ سال سن داشتند و متاسفانه بدون آنکه از عواقب اقدام خود با خبر باشند ممکن بود امنیت مترو را به خطر بیاندازند. برای این افراد پرونده ای تشکیل شده و برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شدند.ست و سازمان‌یافته شده نیست، تصریح کرد: اولویت اول ما تامین ایمنی مردم است و به همین دلیل پس از آنکه به ما اعلام سرقت یک علامت یا گاردریل را می‌دهند بلافاصله نسبت به جایگزینی آن اقدام می‌کنیم، اما در حال حاضر جزو برنامه‌هایمان است که با تغییر آلیاژ و متریال علائم و تابلوها به سمتی پیش برویم که انگیزه سرقت برای سارقان کاهش یابد و بررسی‌ها نشان داده که در صورت انجام این اقدام موفق خواهیم شد، چرا که تغییر در نحوه اتصال دیوارهای صوتی به ما نشان داده که سرقت در این حوزه کاهش داشته است.

 

ارسال نظر