ماجرای نجات "دختر برفی" در شهرکرد +عکس

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهرنگ، از نجات جان "دختر برفی" در دهستان موگوئی خبر داد.

ماجرای نجات "دختر برفی" در شهرکرد +عکس

آفتاب کم کم غروب می‌کرد که به اورژانس دهستان موگویی از توابع استان چهارمحال و بختیاری، خبر رسید زنی باردار در روستای سرآقا سید دچار درد زایمان شده است.

همه ساله با بارش نخستین برف زمستانی محور دهستان موگویی با ۱۴ روستا بسته و کالاهای اساسی مورد نیاز سکنه منطقه پیش از بارش‌ها و آغاز فصل پائیز به منطقه ارسال می‌شود.

ماموریت نفس‌گیر نیروهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان کوهرنگ، برای نجات جان مادر باردار آغاز می‌شود، اما بارش برف و وقوع پدیده کولاک، در محورهای سخت گذر روستا مانع از اعزام آمبولانس کمک دار شد.

پزشک و مامای مرکز بهداشت روستای"خویه" برای رفتن به روستا از راهداران کمک می‌گیرندو با سوار شدن به بولدوزر و پشتیبانی یک دستگاه لودر به جنگ برف، کولاک و کوهستان پر خطر در شب می‌روند.

مسیر یک ساعته در گردنه‌های برفی همراه با بوران و باد شدید، سخت‌تر از آن بود که بتوان از مسیر گذشت. بنابر این بولدوزر سوم از مسیر مقابل به سمت تیم امدادی حرکت کرد.

در حالیکه خطر سرمازدگی، اُفت فشار و اُکسیژن در ارتفاع سه هزار متری کوهستان و خطر سقوط به دره وجود داشت، اما پس از شش ساعت گروه اورژانس بولدوزر به روستای سرآقاسید رسیدند.

حشمت الله منصوری گفت: حدود ساعت ۱۱ شب بود که پزشک و ماما بر بالین بیمار رسیدند و مراقبت‌های اولیه را انجام دادند.

اما این تازه آغاز ماجرا بود؛ چراکه به دلیل چرخیدن نوزاد در شکم مادر، امکان زایمان در روستا وجود نداشت و خطر مرگ مادر ۲۸ ساله و نوزاد را تهدید می‌کرد.

منصوری می‌گوید: به سختی بالگرد از استان لرستان به دهستان موگویی اعزام شد و موفق شدیم مادر باردار را به بیمارستان امام صادق (ع) استان لرستان در شهرستان الیگودرز اعزام کنیم.

بالاخره بعد از ساعت‌ها تلاش مردم روستا، راهداران و کادر درمان اورژانس هوایی استان همجوار چهارمحا و بختیاری، فرزند پنجم این مادر جوان به دنیا آمد.

نوزاد بختیای "دختر برفی" لقب گرفت که در آستانه سالروز تولد حضرت زهرا (س) نامش را "زهرا سادات" گذاشتند؛ تولدی که یک و نیم میلیارد تومان برای دولت هزینه داشت، اما طبق قوانین برای روستائیان رایگان محسوب می‌شود.

به گفته مسئولان حال عمومی مادر و کودک مساعد است.

مدد گرفتن از امکانات اورژانس هوایی سابقه طولانی در کشورمان ندارد. در گرفت و گیر عملیات‌های ۸ سال دفاع از میهن بود که ۲۳۰ هزار مجروح از طریق هوایی در خط مقدم به بالگردها و بعد از آن به بیمارستان‌ها منتقل شدند. بعد اتمام جنگ این دغدغه رسیدگی به مناطق کم برخوردار در مناطق سخت گذر بود.

3375102

بارش برف برای خیلی از روستائیان دو روی سکه بیم و امید است؛ ارتباط زمینی منطقه سراقاسید در ۶ماه دوم سال با مرکز شهرستان کوهرنک قطع است و تنها راه ارتباطی آن جاده خاکی از مسیر بزنوید به الیگودرز استان لرستان می‌باشد.

3375101

در شرایط عادی امدادرسانی در این منطقه با مسیر خاکی و پرخطر، ۱۲ ساعت طول می‌کشد که در شرایط برفی این مسیر بسیار زمان‌بر و پرخطر می‌باشد.

3375099

با توسعه خدمات اورژانس هوایی دسترسی اورژانس ۱۱۵ به مناطق سخت گذر و دور از دسترس امکان پذیر شد؛ روستای سرآقا سید در منطقه سخت گذر و کوهستانی شهرستان کوهرنگ و در ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد واقع است.

3375098

بالگرد اورژانس چهارمحال و بختیاری در اسفند ماه سال ۹۷ برای اعزام بیمار به روستای دهدلی یکی از روستاهای صعب‌العبور شهرستان اردل اعزام شده بود که قبل از رسیدن به محل مأموریت دچار سانحه شد و پنج سرنیشین آن شامل دو خلبان، یک مهندس پرواز و دو تکنسین اورژانس جانباختند.

 

ارسال نظر