امریکن هرالد تریبون: خودِ ما تروریست هستیم

«کیتلین جانستون» در مقاله‎‌ای که در پایگاه اینترنتی امریکن هرالد تریبون منتشر شد، آمریکا، عربستان و همپیمانانشان را به علت ایجاد اوضاع بحرانی در یمن تروریست توصیف کرد.

امریکن هرالد تریبون: خودِ ما تروریست هستیم
آنچه دیگران می خوانند:

پایگاه اینترنتی آمریکایی امریکن هرالد تریبون در مقاله‌ای با عنوان «خودِ ما تروریست هستیم» به قلم کِیْتلین جانستون نوشت: گفته می‌شود دولت ترامپ در آستانه درج (نام) شورشیان حوثی (جنبش انصارالله یمن) در فهرست رسمی خود از سازمان‌های تروریستی با هدف محروم کردن آنان از پول و منابع است. رئیس برنامه جهانی غذای سازمان ملل و بسیاری از دیگر کارشناسان هشدار داده‌اند که این نامگذاری جنگ وحشتناکی را که بیش از ربع میلیون کشته بر جا گذاشته است، طولانی‌تر و مانعی نفوذ‌ناپذیر ایجاد خواهد کرد که کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن را متوقف خواهد کرد.

امریکن هرالد تریبون: خودِ ما تروریست هستیم

در ادامه این مطلب آمده است: سازمان ملل به طور محافظه‌کارانه برآورد کرده است که حدود ۲۳۳ هزار یمنی در جنگ بین حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن) و ائتلاف مورد حمایت آمریکا به سرکردگی عربستان سعودی به علت آنچه «دلایل غیرمستقیم» می‌نامد، کشته شده‌اند. این دلایل غیرمستقیم بیماری و گرسنگی ناشی از آنچه آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، آن را «بدترین قحطی که جهان از دهه‌ها پیش (تاکنون) دیده است» خواند، هستند.

وقتی مردم کلمه «قحطی» را می‌شنوند، به یاد گرسنگی دسته جمعی ناشی از خشکسالی‌ها یا سایر پدیده‌های طبیعی می‌افتند، اما در واقع، مرگ‌های ناشی از گرسنگی که در یمن می‌بینیم (که درصد بالایی از آن‌ها کودکان زیر پنج ساله هستند) ناشی از چیزی است که طبیعی‌تر از مرگ‌های ناشی از گرسنگی در محاصره‌های قرون وسطایی نیست. این مرگ‌ها نتیجه استفاده ائتلاف سعودی از محاصره‌ها و هدف قرار دادن عمدی مزارع، قایق‌های ماهیگیری، بازارها، انبار‌های مواد غذایی و مراکز درمان وبا، با حملات هوایی با هدف تضعیف و بدبخت کردن مناطق تحت کنترل حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن) برای شکست دادن آن‌هاست.

به عبارتی دیگر، آمریکا و متحدانش در حال کمک به عربستان سعودی بوده‌اند تا این کشور عمداً کودکان و دیگر غیر نظامیان را در مقیاسی گسترده برای دستیابی به هدفی سیاسی به قتل برساند. البته این کار مثالی عالی برای هرگونه تعریف استاندارد تروریسم است.

تروریست ما هستیم. عربستان سعودی، آمریکا، انگلیس، استرالیا، کانادا، فرانسه و هر کشور دیگری که جنایات گسترده وحشتناک در یمن را تسهیل کرده است، این ائتلاف قدرتِ به گستردگی جهان سازمانی تروریستی است که مانند آن را جهان هرگز پیشتر ندیده است. این ایده که امپراتوری وحشی و خون‌آشام آمریکا، حوثی‌ها (جنبش انصارالله یمن) را به عنوان سازمانی تروریستی معرفی کند، بی‌مزه‌ترین جوکی است که تاکنون گفته شده است.

تروریست ما هستیم. می‌گویم «ما» به جای دولت‌های ما، چون اگر با خودمان صادق باشیم، ما به عنوان جمعیتی غیرنظامی در این کشتار همدست هستیم. فجایع در یمن بدون شک بدترین چیزی است که اکنون در جهان در حال روی دادن است، اما این‌ها به سختی کورسویی در وجدان اجتماعیمان ایجاد می‌کنند. اکثریت غالب ما عکس‌ها و تصاویر کودکان گرسنه یمنی را دیده‌ایم و به چیزی در مایه‌های «اوه، قحطی، چقدر غم انگیز» فکر کرده‌ایم و به اندیشیدن درباره ورزش و مزخرفات بی‌مزه دیگری که اکثر توجه ما را به خود جلب می‌کند، بازگشته‌ایم.

تروریست ما هستیم. بله، درست است که تبلیغات ما را به همدستیمان با این تروریسم سوق داده است و اگر رسانه‌های خبری کار ادعایی خود را انجام می‌دادند، یمن در پیشانی و مرکز توجه ما قرار داشت، اما ما باز هم همدست هستیم. ما هنوز در آن مشارکت داریم، هنوز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که از پارچه کشتار و وحشیگری بافته شده است، بدون آنکه قیام کنیم و از قدرت جمعیت مان استفاده کنیم تا تغییری را تحمیل کنیم.

تروریست ما هستیم. اما نباید باشیم.

ما می‌توانیم با هم بیدار شدن را آغاز کنیم. بیدار کردن دوستان و همسایگان مان، گسترش آگاهی درباره آنچه روی می‌دهد، افزایش آگاهی درباره فجایعی که دولت هایمان در یمن و دیگر کشور‌ها به نام سلطه امپریالیستی مرتکب می‌شوند، کمک به یکدیگر برای دیدن از درون پوشش‌های تبلیغات، دیدن اینکه چه مقدار جان و چه تعداد منابع برای انجام دادن اقدامات وصف‌ناپذیر تروریستی در جهان مان به جای نفع رساندن به بشریت، هزینه می‌شود.

دولت آمریکا اگر واقعاً بخواهد، می‌تواند تقریباً بی درنگ به فجایع در یمن پایان دهد. اگر به جای جنگیدن برای تضمین حکومتی در راستای اهداف واشنگتن، سلطه تک قطبی ناگهان با اعطای پیروزی به حوثی‌ها در یمن پیشرفت کند، سعودی‌ها عقب نشینی خواهند کرد و جنگ ظرف چند روز پایان خواهد یافت. اگر ما آگاهی کافی را از واقعیتی که در یمن در حال روی دادن است گسترش دهیم، می‌توانیم باعث وقوع این مسئله شویم.

در انتهای این مطلب آمده است: سکوت در یمن را بشکنید. بر بایدن فشار وارد آورید تا وعده انتخاباتی اش را مبنی بر پایان دادن به این جنگ که در دولت اوباما-بایدن به راه افتاد، محقق سازد. با امپریالیسم آمریکا مخالفت کنید. اعتماد عمومی به رسانه‌های جمعی را تضعیف کنید که از دادن تصویری آشکار از آنچه در جهان در حال روی دادن است، خودداری می‌کنند. به مردم کمک کنید تا این مسئله را درک کنند که قدرتمندان به طور مداوم درک آنان از واقعیت را تحریف و مخدوش می‌کنند.

ما با بیدار کردن شهروندان در خصوص اقدامات تروریستی این امپراتوری، به نقش مان در تروریسم آن پایان می‌دهیم.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه