وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

طرح مالیات بر عایدی سرمایه در هیئت دولت در حال بررسی است

اسلامی گفت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه در هیئت دولت در حال بررسی است و اقدامات لازم برای ارسال به مجلس در حال انجام است.

طرح مالیات بر عایدی سرمایه در هیئت دولت در حال بررسی است

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با رادیو با بیان اینکه متاسفانه سیستم اقتصادی ما به این گونه است که قیمت کالا و خدمات همزمان با افزایش نرخ ارز رو به بالا حرکت می‌کند و وضعیت حباب گونه‌ای در این شرایط برای ما ایجاد می‌کند، افزود: اما زمانی که قیمت دلار باز می‌گردد کالا و خدمات برای کاهش قیمت سرسختی می‌کنند و این یکی از آفت‌های بازار است که باید برای آن مداخله صورت بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای حوزه مسکن باید اقدامات لازم جهت کنترل صورت گیرد، گفت : منابع مالی که برای خرید مسکن تزریق می‌شود مهم است تا به عنوان یک کالای مصرفی تنها به خریداران واقعی تزریق شود.

او ادامه داد: منابع مالی و تسهیلات باید تنها در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرند و نباید به کسانی که قصد دارند برای ارتقای ارزش پولشان سرمایه‌گذاری کنند منابع مالی و تسهیلات تخصیص یابد.

سوداگران را باید از بخش مسکن حذف کنیم

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: راه حل در این زمینه آن است که فروش واقعی مسکن را از سرمایه‌گذاران و سوداگران جدا کنیم و با اخذ قوانین و مقررات و اصلاحات آیین نامه آن را دنبال کنیم و باید سوداگران را از این بازار جدا کنیم.

اسلامی در باره اخذ مالیات از خانه‌های خالی و راه اندازی سامانه املاک و اسکان هم گفت: اقدامی به عنوان وظیفه وزارت راه و شهرسازی تعریف شده بود که ما بالاتر از حد تعیینی آن را انجام دادیم و هم اکنون تمامی اطلاعات در کارتابل سازمان امور مالیاتی قرار گرفته است.

اسلامی بیان کرد: با توجه به صحبتی که با رئیس سازمان امور مالیاتی در این زمینه صورت گرفت تمامی موانع برداشته شده و باید درک درستی در این زمینه صورت گیرد.

او توضیح داد : مالیات بر عایدی سرمایه هم در قالب لایحه‌ای مستقیم توسط دولت در حال بررسی است و بسیاری از ماده‌های این لایحه در جلسه هیئت دولت تصویب شده است .

اسلامی تصریح کرد: قانون جدید مالیات‌های مستقیم به تمامی موضوعات در حوزه اقتصادی مربوط می‌شود و اقدامی است که تاکنون دولت برای اجرای آن امکانات لازم را انجام داده است.

او توضیح داد: تاکنون چنین طرح مالیاتی سابقه اجرایی نداشته و کار ویژه و خاصی است که توسط دولت اجرا شده و به زودی به مجلس  برای رسیدگی ارسال خواهد شد.

اسلامی گفت: با اجرای طرح قانون مالیات‌های مستقیم به صورت کامل از فرارهای مالیاتی جلوگیری می‌شود و از افرادی که دارای درآمدهای بسیار بالا هستند مالیات اخذ می‌شود و این یک قانون جدید و متفاوت در اقتصاد کشور است و امیدواریم که به مرحله اجرایی برسد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: حداقل ۲۲ جلسه در کمیسیون اقتصاد دولت بررسی شده و هم اکنون در هیئت دولت توسط وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی این موضوع دنبال می‌شود و امیدواریم به عنوان یک لایحه و در قالب راه‌حل‌های ماندگار در تاریخ بماند.

او با بیان اینکه عرضه مسکن فراوان است ولی خریدار وجود ندارد و ما مشکلی در عرضه مسکن نداریم، گفت: زمانی که صحبت از اعطای تسهیلات می‌شود شورای عالی پول و اعتبار به عنوان بالاترین رکن در حوزه تسهیلات و اقتصاد کشور در مورد این موضوع تصمیم‌گیری می‌کند.

او افزود: پرداخت تسهیلات می‌تواند یک مصوبه خوب در حوزه مسکن باشد و ما در مقطعی از زمان هستیم که اقدامات لازم را برای حوزه مسکن انجام می‌دهیم که یکی از این اقدامات تامین زمین و اعطای آن بوده و تاکنون در قالب طرح اقدام ملی مسکن اعطای زمین صورت گرفته است.

اسلامی بیان کرد: در طرح اقدام ملی مسکن حدود ۲۰ هزار قطعه زمین به سازندگان طرح ملی مسکن در تهران واگذار شده و هم اکنون سازندگان در مرحله تشکیل پرونده هستند و فرایند آنها برای پرداخت تسهیلات در حال اجرایی است.

اسلامی تصریح کرد: هم اکنون ریل بر سرجایش قرار گرفته و لوکوموتیو مسکن به زودی به حرکت در می آید و تداوم آن اجرایی می‌شود.

او بیان کرد: تمامی این اقدامات واقعی است و می‌توانیم برای اجرای این پروژه‌ها حاضر شویم.

اسلامی بیان کرد: جریان بسیار خوبی در این زمینه برگزار شده و قرارداد مشارکت بخش خصوصی هم منعقد شده و مردم می‌توانند با پرداخت مبالغ، واحدهای خود را تحویل بگیرند و حمایت همه جانبه در این زمینه صورت گرفته است.

وزیر راه وشهرسازی همچنین در پاسخ به حاشیه‌های مطرح شده پیرامون هواپیماهای  شخصی هم گفت: برخی از شرکت‌ها هستند که هواپیمای شخصی کوچک، سبک و فوق سبک تولید می‌کند و ما در برخی از فرودگاه‌ها برای هوانوردی عمومی تجهیزاتی فراهم کرده‌ایم تا از این پروژه‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

 

ارسال نظر