رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی:

۹۰ درصد قاچاق دام کنترل شد/ واردات گوشت صرفه اقتصادی ندارد

ملکی گفت: بنابر آخرین آمار ۸۰ تا ۹۰ درصد قاچاق دام از مرز‌های کشور کنترل شده است،

۹۰ درصد قاچاق دام کنترل شد/ واردات گوشت صرفه اقتصادی ندارد

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت‌: از آرامش حاکم بر بازار گوشت خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار تومان به مغازه دار و ۱۲۵ تا ۱۳۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه می‌شود.

او از کاهش ۱۵ تا ۲۰ هزار تومانی قیمت گوشت در یک هفته اخیر خبر داد و گفت: با وجود شرایط فعلی بازار، بعید است که قیمت گوشت مجدد در بازار کاهش یابد و خوشبختانه کاهش مدنظر محقق شده است.

ملکی ادامه داد: با توجه به نوسان نرخ نهاده‌های دامی، کاهش مجدد قیمت گوشت را متصور نیستیم چرا که با فشار بر دامدار انگیزه‌ای برای تولید وجود ندارد، اما با توزیع نهاده به نرخ مصوب می‌توان انتظار تعدیل قیمت را داشت.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه دام وجود ندارد، بیان کرد: هم اکنون هر کیلو دام زنده با نرخ ۵۲ تا ۵۳ هزار تومان در میادین عرضه می‌شود.

ملکی با اشاره به اینکه تقاضایی برای خرید گوشت در بازار وجود ندارد، افزود: طبق روال معمول، تقاضا در اواخر ماه به سبب کاهش بودجه خانوار کاهش می‌یابد و در اوایل ماه ازدیاد تقاضا منجر به افزایش قیمت گوشت می‌شود.

او درباره آخرین جزئیات قاچاق دام بیان کرد: بنابر آخرین آمار ۸۰ تا ۹۰ درصد قاچاق دام از مرز‌های کشور کنترل شده است، اما نمی‌توان این موضوع را انکار کرد که اگر با اتخاذ تدابیر مناسب از این امر جلوگیری نشود، قاچاقچی به خروج غیر قانونی دام تشویق می‌شود.

این مقام‌مسئول با بیان اینکه واردات گوشت با ارز نیما مقرون به صرفه نیست، گفت: با توجه به واردات گوشت با ارز نیما، قیمت نزدیک به نرخ داخلی است، درحالی که کیفیت گوشت داخل را ندارد.

او در پایان تصریح کرد: علی رغم ازدیاد مصرف گوشت در فصل زمستان، اما با اعمال مدیریت دقیق کمبودی در عرضه نداریم و به عبارت دیگر داشته‌هایمان جوابگوی نیاز داخل است.

 

ارسال نظر