مبلغ یارانه سال آینده مشخص شد + جزئیات مهم

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ به بیان توضیحاتی درباره مبلغ یارانه سال بعد که قرار بود در ازای برداشته شدن ارز ترجیحی بیشتر شود، پرداخت.

مبلغ یارانه سال آینده مشخص شد + جزئیات مهم

یارانه یکی از بحث های مهم این روزها است. طبق گفته برخی از مسئولین قرار است میزان یارانه نقدی و معیشتی پس از سال ها پرداخت، افزایش یابد. بحث حذف ارز 4200 تومانی نیز این مساله را پررنگ تر می نماید که پس از آن کالاهای اساسی گران می شود و لازم است به همان تناسب یارانه ها نیز افزایش یابد. محسن رضایی چندی پیش در مصاحبه اختصاصی با صدا و سیما گفت: طبق لایحه بودجه قرار بود یارانه‌ ها را برای سال آینده دو برابر کنیم، اما آقای رئیس جمهور تاکید کرد که افزایش یارانه‌ ها برای سه ماه باقی مانده سال نیز اعمال شود. یعنی طبق گفته رضایی قرار بود که یارانه ها در ماه های پایانی سال دی ، بهمن و اسفند ماه با افزایش دو برابری مواجه شود. اما این اتفاق رخ نداد.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: با توجه به اینکه دولت ارز ترجیحی را در حذف کرده و مبالغی برای ارز ترجیحی دارو و گندم در نظر گرفته، یارانه پیش بینی شده ۴۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

به گفته زارع منبعی برای افزایش یارانه در سال ۱۴۰۱ نداریم زیرا یارانه از محل گندم و سایر کالاهای اساسی به مردم پرداخت می شود.

 سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ همچنین از مصوبه کمیسیون برای برقراری یارانه خانوارهایی که یارانه آنها قطع شده گفت: کسانی که یارانه آن‌ها قطع شده می‌توانند در سامانه الکترونیکی وزارت تعاون مجددا در سال ۱۴۰۱ ثبت نام کنند تا بعد از بررسی یارانه آن‌ها دوباره برقرار شود.

دولت در زمان ارائه لایحه بودجه ارز ترجیحی را حذف کرده بود و اعلام کرده بود که به جای ارز ترجیحی مبلغ یارانه از ماهی ۴۵ هزار و ۵۰۰ هزار تومان به ۱۱۰ هزار تومان افزایش می‌یابد و حتی مطرح شده بود که کارت نان به مردم داده شود تا بر اثر حذف ارز اقشار ضعیف جامعه آسیب نبینند.

این سخنان زارع در نشست خبری و به عنوان مصوبات امروز کمیسیون تلفیق مطرح شد.

این کمیسیون مصوب کرد همسان سازی حقوق اعضای هیات علمی زیر نظر وزارت علوم، دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان با اعضای هیات علمی غیر بالینی وزارت بهداشت مصوب شد.

این موضوع که یکی از دغدغه‌های نظام آموزش عالی در بدنه آموزشی بود و عدم برقراری توازن و عدالت در پرداخت‌های یکسان اعضای هیات علمی دو وزارت، در نحوه ارائه و کیفیت آموزش نیز تاثیرگذار شده بود که سال گذشته هم در مجلس تصوب شد ولی اجرایی نشد.

علاوه بر این به موجب قانون ششم برنامه توسعه کلیه دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی سازمان امور مالیاتی سازمان بورس نیروی انتظامی خزانه داری بیمه مرکزی سازمان ثبت اسناد مکلف شدند که اطلاعات مورد نیاز وزارت تعاون را در راستای تکمیل پایگاه اطلاعات ایرانیان در اختیار آن‌ها قرار دهند.

کمیسیون تلفیق مصوب کرد مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان از محل منابع صندوق ملی مسکن برای سامانه ملی املاک و مسکن، سامانه پالایش متقاضیان مسکن و سامانه کنترل طرح‌های برنامه جهش تولید مسکن گذاشته شد.

بر اساس مصوبه امروز این کمیسیون، ۵۰ میلیارد تومان در اختیار هلال احمر و ۱۷۸ هزار میلیارد هم در اختیار وزارت بهداشت برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی گذاشته شد. مبلغ ۵ هزار میلیارد و هزار میلیارد از برنامه ششم توسعه جهت پرداخت سهم دولت به صندوق بیمه کشاورزی داده می‌شود.

مالیات هر واحد مسکن مهر نیز برایسال آینده ۳۰۰ هزار تومان تعیین شد.

ارسال نظر