شوک بزرگ؛ با این یارانه خداحافظی کنید | تصمیم دولت برای حذف یارانه نقدی

مرتضی افقه: ارز ۴۲۰۰ تومانی یک نوع یارانه است و با حذف آن مردم باید با آن خداحافظی کنند. حذف آن حتما شوک تورمی وارد می‌کند و تبعات سیاسی و اجتماعی زیادی در پی دارد.

شوک بزرگ؛ با این یارانه خداحافظی کنید | تصمیم دولت برای حذف یارانه نقدی

اخبار زیادی در خصوص افزایش مبلغ یارانه نقدی در چند وقت اخیر شنیده شده است اما این مبلغ قطعی یارانه نقدی از طرف دولت و یا مجلس هنوز اعلام نشده است.یارانه نقدی دی ماه با شرایط جدید در 20 ماه به حساب سرپرست خانوار واریز می شود.مرحله یکصد و سی‌ و یکم یارانه نقدی مربوط به دی ماه، روز دوشنبه (۲۰ دی ماه) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. واریز این مرحله از یارانه نقدی، مانند سنوات گذشته به ازای هر نفر ۴۵۵,۰۰۰ ریال است.

مرتضی افقه: ارز ۴۲۰۰ تومانی یک نوع یارانه است و با حذف آن مردم باید با آن خداحافظی کنند. حذف آن حتما شوک تورمی وارد می‌کند و تبعات سیاسی و اجتماعی زیادی در پی دارد.

با این یارانه نقدی خداحافظی کنید

در لایحه بودجه درآمدهای مالیاتی دولت مجموعا ۶۲ درصد افزایش یافته است. به باور کارشناسان در میان انوع مالیات‌ها، مالیات بر ثروت کمترین احتمال وصول را در سال ۱۴۰۱ دارد. در مقابل احتمال تحقق مالیات بر حقوق و مالیات اشخاص حقوقی بسیار بالاست. در همین راستا با یکی از اساتید دانشگاه چمران به گفتگو نشتیم. با گسترش نیوز همراه باشید.

مرتضی افقه در مورد پیش‌بینی دولت مبنی بر افزایش ۶۲ درصدی درآمد مالیاتی در بودجه ۱۴۰۱ اظهار کرد: اخذ مالیات از تولید ملی باید شکل بگیرد وقتی اگر تولید نباشد و افزایش نیابد عملا رشد ۶۲ درصدی افزایش مالیاتی غیرممکن است. اگر هم بخواهند از بخش تولید و مصرف مالیات اخذ کنند فشار زیادی به بخش تولید وارد می شود و عملا باعث عمیق تر شدن تورم خواهد شد. البته دولت و مجلس مدعی است که می‌خواهند از پایه‌های جدید، مالیات اخذ کنند که به واسطه سیستم اداری ناکارآمد این توان را ندارند که پایه های جدید را شناسایی کنند. بنده خوش‌بین نیستم که حتی نیمی از آن ۶۲ درصد هم محقق شود.

در بودجه نکات مثبت نیست

استاد دانشگاه چمران در پاسخ این سوال که آیا بودجه ۱۴۰۱ نکته مثبتی دیده می شود یا خیر اظهار کرد: حقیقت این است که هیچ نکته مثبتی در بودجه دیده نمی شود. بودجه سال آینده کاملا ریاضتی است و فشار بر مردم بیشتر از قبل خواهد شد. دولت می گوید دولت قبلی، سفره مردم را کوچکتر کرده و معیشت مردم را به برجام گره زده است. در همین راستا بودجه را به گونه ای تنظیم کرده که بگوید ما سفره مردم را به برجام پیوند نزده‌ایم. اما از راه های دیگر سفره مردم را تحت تاثیر قرار داده است.  افزایش مالیات، حذف ارز ۴۲۰۰ و همچنین کاهش اندک دستمزدها از جمله این راه‌هاست.

وی اظهار کرد: عدم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قطعا سبب افزایش تورم نمی‌شود اما حذف کردن آن ضررهای زیادی به دنبال دارد. عده ای می گویند که حذف نکردن آن سبب تورم می شود. پیش بینی می کنند که دولت ناچار شود از بانک مرکزی وام بگیرد. اما باید حتما توجه کرد که حذف آن تبعات اجتماعی زیادی در پی خواهد داشت. فقط سبب کسری بودجه می شود.

یارانه نقدی در همه کشورها رایج است

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دولت باید منابع لازم برای حفظ قدرت خرید را تامین کند. یارانه دادن در همه کشورها رایج است؛ به خصوص در کشورهای در حال توسعه. حتی در  کشورهای سرمایه‌داری یعنی در امریکا و اروپای غربی؛ یارانه های متعددی به مردم داده می شود. لذا اختصاص ارز ۴۲۰۰ برای حفظ قدرت خرید و کاهش نابرابری یک نوع یارانه است و با حذف آن مردم باید با این یارانه خداحافظی کنند. حذف این یارانه حتما شوک تورمی وارد می کند و تبعات سیاسی، اجتماعی زیادی در پی دارد.

افقه در پایان در پاسخ به این سوال که اکنون در لایحه بودجه ۱۴۰۱ رشد ۸ درصدی اقتصاد را پیش بینی کرده اند، آیا چنین وعده ای محقق می‌شود؟ اظهار کرد: این موضوع را اصلا نباید باور کرد، اکنون رشد اقتصادی صفر درصد است. ما در شرایطی که فروش نفتی خوبی داشتیم به ندرت این رشد را تجربه کردیم و اگر به چنین رشدی رسیدیم کاملا تصادفی بوده است. اگر تحریم ها لغو نشود و پول نفت برنگردد و تجارت در جریان نباشد بدون هیچ تردیدی هیچ گونه رشد اقتصادی‌ای محقق نمی‌شود.

دارو به عنوان یکی از چند قلم کالایی که ارز ترجیحی می‌گیرد، شاید تنها کالای استراتژیک باشد که افزایش قیمت آن می‌تواند دستخوش نارضایتی مردم و دست‌اندرکاران تولید دارو شود.

این روزها که موضوع حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، بیش از پیش جدی شده و این احتمال هست که با حذف این نوع ارز، وضعیت قیمت کالاها در بازار داخلی کشور دستخوش تغییراتی شود که ترکش‌های آن به سمت و سوی مردم خواهد بود. در این بین، موضوع دارو با سایر کالاها فرق دارد. زیرا، دارو به عنوان یک کالای استراتژیک، از حساسیت‌های خاص خودش برخوردار است و هر گونه تغییر در قیمت دارو، با واکنش‌هایی همراه خواهد بود.

بنابراین، یکی از سوالاتی که این روزها مطرح می‌شود، این است که بعد از حذف ارز ترجیحی، سرنوشت قیمت دارو چه خواهد شد و اساساً گرانی دارو را شاهد خواهیم بود، یا اینکه طبق فرمول از قبل پیش بینی شده، مابه‌التفاوت ارز ترجیحی به بیمه‌ها داده خواهد شد تا آنها از گران شدن قیمت دارو برای مردم جلوگیری کنند. در واقع، قرار است که طبق این فرمول، اعتبار مورد نیاز برای آزادسازی قیمت دارو به سازمان‌های بیمه‌گر داده شود و این بیمه‌ها خواهند بود که باید از افزایش پرداختی مردم بابت دارو، جلوگیری کنند.

اما، دغدغه برخی از کارشناسان در مواجهه با راهکار جلوگیری از افزایش قیمت دارو بعد از آزادسازی نرخ ارز، این است که بیمه‌ها نتوانند اعتبار مورد نیاز را بگیرند و اگر هم موفق شوند اعتبار لازم را از دولت بگیرند، این احتمال هست که جای دیگری هزینه شود و یا اینکه با تأخیرهای طولانی مدت به شرکت‌هایی دارویی پرداخت شود که در نتیجه آن، شاهد بحرانی شدن بازار دارو باشیم.

بر همین اساس، تا زمانی که این دغدغه و نگرانی بابت هزینه شدن پول مابه‌التفاوت نرخ ارز دولتی و آزاد رفع نشود، نمی‌توان به آرامش بازار دارو بعد از آزادسازی نرخ ارز امیدوار بود. از همین رو، باید از همین حالا تکلیف اعتبار مورد نیاز برای جلوگیری از افزایش قیمت دارو مشخص شود. اینکه چه مقدار اعتبار نیاز است و در وهله بعد، بیمه‌ها باید متعهد شوند که اجازه نخواهند داد بازار دارویی کشور دچار نوسان قیمت شود.

ارسال نظر