جزئیات وام جدید کرونا / چه گروه‌هایی اجازه ثبت نام دارند؟

مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره جزئیاتی جدید از تسهیلات کرونایی گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا بنگاه محور است.

جزئیات وام جدید کرونا / چه گروه‌هایی اجازه ثبت نام دارند؟

چند هفته گذشته بود که حسین محمودی سفید کوهی، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره کسب و کارهایی که تسهیلات کرونا دریافت کردند گفت: آن دسته از افرادی که جاماندگان دریافت تسهیلات کرونایی هستند امکان ثبت نام جدید برایشان وجود ندارد.

محمودی اظهار کرد: برای یکسری از حوزه‌ها با توجه به میزان آسیبی که از کرونا دیده‌اند نیز شرایطی تعریف شده است. حوزه گردشگری, ورزشی و فرهنگی از جمله این کسب و کارها هستند، که پرداخت تسهیلات کرونایی به آنها از سوی ستاد ملی کرونا تصویب شده است.

در حوزه گردشگری وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی با همکاری وزارت کار و معاونت اقتصادی در ستاد ملی کرونا پیشنهاد داده شد بر اساس لیستی که وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی در اختیار وزارت کار قرار داده است اجازه ثبت نام وجود دارد و تا پایان آذر ماه مشاغل متقاضی می‌توانند بر اساس مبلغی که وزارت گردشگری پیشنهاد داده است از تسهیلات بهره‌مند شوند.

 

وی با توجه به اینکه تعدادی از باشگاه‌های ورزشی به خاطر شرایط کرونایی مجبور به تعطیل شدن کردند گفت: در ستاد ملی کرونا مصوب شد این دسته از باشگاه‌ها هم در صورتی که متقاضی دریافت وام کرونا هستند می‌توانند اقدام کنند. یکی از مصوبات ستاد برای سه گروه گردشگری، ورزشی و فرهنگی این بود که استمهال تسهیلات تا پایان اردیبهشت‌ماه باشد. یعنی اگر پیش از این تسهیلاتی دریافت کرده‌اند و اکنون قرار است تسهیلات جدید دریافت کنند، مدت بازپرداخت آن تا پایان اردیبهشت ماه باشد.

محمودی گفت: برای وزارت فرهنگ هم در ستاد ملی کرونا مصوب شد کسب‌وکارهای حوزه وزارت ارشاد هم فرصت جدیدی ایجاد شد تا با ثبت نام در سامانه کارا از دریافت تسهیلات بهره‌مند شوند.

وی اظهار داشت: افراد و بنگاه هایی در این سه حوزه می توانند در سامانه کارا ثبت نام کنند که اطلاعات آنها را نهادهای بخشی مربوطه اطلاعات آنها را در اختیار سامانه کارا قرار داده باشد. در حال حاضر امکان ثبت نام برای افراد عادی در سامانه کارا وجود ندارد, تنها افرادی می توانند ثبت نام کنند که نهاد مربوطه اطلاعات آنها را در اختیار وزارت کار قرار داده باشد و از سوی وزارت کار در سامانه کارا بارگذاری شده باشد.

اکنون علاالدین ازوجی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار درباره جزئیاتی جدید از تسهیلات کرونایی گفت: تسهیلات کرونایی جدید ویژه کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا بنگاه محور است.

وی ادامه داد: به بخش حمل و نقل که از گذشته این تسهیلات پرداخت می شد و اکنون برای پرونده‌های باقی مانده ادامه دارد. مبلغ مد نظر برای بخش حمل و نقل ۳هزار و ۵۰۰میلیارد تومان پیش بینی از قبل بود که در حال پرداخت است.

 ازوجی با بیان اینکه چارچوب پرداخت تسهیلات مانند اعطای تسهیلات قبلی است گفت: تفاوت در حال حاضر این است که  چگونگی پرداخت را خود بخش اجرایی مربوطه  تعیین کرده است.بر اساس لیستی از بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی که دستگاهای مربوطه از بنگاه‌ها مشخص می‌کنند, تسهیلات از سوی بانک‌ها پرداخت می‌شود. 

 مدیر کل دفتر سیاستگذاری و توسعه اشتغال وزارت کار ادامه داد: این تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده در سه بخش گردشگری، ورزش و فرهنگ، هنر و رسانه تعلق می‌گیرد. بخش گردشگری ۲۰۰۰ میلیارد تومان، بخش ورزش ۸۰۰ میلیارد تومان و بخش فرهنگ و رسانه ۱۷۰۰ میلیارد تومان دریافت می‌کنند.

 

 

ارسال نظر