بورس به بودجه ۱۴۰۰ واکنش نشان داد/نرخ طلا و ارز واقعی می شود

بازار ارز و سکه در سومین هفته آذر ۹۹ در آرامش به سر برد و بازار سرمایه نیز با نوسان همراه بود.

بورس به بودجه ۱۴۰۰ واکنش نشان داد/نرخ طلا و ارز واقعی می شود
آنچه دیگران می خوانند:

سومین هفته آذر ۹۹ با افزایش  نرخ ارز و سکه اغاز شد اما تب تند افزایش قیمت در روزهای بعدی فروکش کرد و بازار ارز و سکه در آرامش به سر می برد به طوری که در  چند روز شاهد ثبات نسبی قیمت دلار و  یورو بوده ایم، بازار طلا و سکه در اواسط هفته با  کاهش اندکی همراه بود اما در روزهای پایانی معاملات همانند بازار ارز با افزایش قیمت مواجه شد که میزان آن قابل توجه نبود.

بازار سرمایه نیز در این هفته با فراز و فرودهایی همراه بود به طوری که در ابتدای هفته شاخص کل با  رشد همراه بود اما  در اواخر هفته روند منفی به خود گرفت به بیان دیگر شنبه (١۵ آذر ماه) شاخص کل بورس با رشد ۵ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۴۷۶ هزار واحدی ایستاد  و در آخرین روز معاملات شاخص کل بورس با اُفت ۲ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۵۰۴ هزار واحدی قرار گرفت.

افزایش اندک نرخ دلار و یورو در سومین هفته آذر 

سومین هفته آذر ۹۹ شاهد افزایش شدید نرخ ارز نبوده ایم و با شیب ملایمی نرخ دلار و یورو افزایش یافت به طوری که دلار در اولین روز هفته با قیمت ۲۵  هزار و ۵۵۰ تومان به فروش رسید که با افزایش ۰.۳۸ درصدی  در آخرین روز معاملات به نرخ ۲۶ هزار و ۱۲۰ تومان فرخته شد.

بازار ارز وسکه در آرامش / رشد بازار سرمایه در راه است

نمودار تغییرات  قیمت دلار در سومین هفته آذر

همچنین یورو از قیمت ۳۱ هزار تومان به نرخ ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان رسید که این ارقام نشان دهنده افزایش ۲.۲۷ درصدی قیمت یورو است.

بازار ارز وسکه در آرامش / رشد بازار سرمایه در راه است

تحولات قیمت یورو در سومیت هفته آذر ۹۹

بازگشت نرخ سکه به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان 

بازار طلا و سکه همانند ارز از نوسان اندکی برخوردار بود به طوری که قیمت سکه در ابتدای هفته  ۱۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان داد و ستد شد. در نهایت با افزایش ۰.۸۱ درصدی  به قیمت ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار از افزایش ۱.۸۳ درصدی برخوردار بود و از قیمت یک میلیون و ۱۴۱ هزار تومان به نرخ  یک میلیون و ۱۴۷ هزار تومان داد و ستد شد.

بازار ارز وسکه در آرامش / رشد بازار سرمایه در راه است

نمودار افزایش قیمت سکه طرح جدید در یک هفته 

حباب سکه بیش از یک میلیون تومان است 

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تغییرات قیمت سکه و طلا در سومین هفته آذر  گفت: در این هفته قیمت اونس جهانی حدود ۴۰ دلار تغییر کرد علت این تغییر در یک مقطع زمانی  به دلیل این است که اعلام شد واکسن کرونا به مرحله آزمایش رسیده است و این امر بر کاهش نرخ اونس جهانی تاثیر گذاشت، بنابراین در اواسط هفته قیمت اونس جهانی نوساناتی را تجربه کرد.

کشتی آرای ادامه داد: اما در آخرین روز هفته قیمت آن به نرخ اولین روز هفته رسید و عملا  تغییرات زیادی  را نسبت به اوایل هفته نداشته ایم. در حال حاضر قیمت اونس جهانی در آخرین روز هفته به یک هزار و ۷۳۵ دلار رسیده است.

او افزود: در این هفته شاهد تغییراتی در قیمت ارز بوده ایم که البته ‌این نوسانات به مقدار قابل ملاحظه‌ای نبود  و  به طور متوسط قیمت هر دلار آمریکا حدود ۲۰۰ تومان گران شد. بنابر این این افزایش قیمت سبب شد قیمت طلا  و سکه افزایش مختصری را داشته باشند.  

کشتی آرای تصریح کرد: با توجه به ایام  تعطیل ۲ هفته‌ای کرونا در مراکز خرید و بازار‌های کشور پیش بینی می‌شد که میزان داد و ستد‌ها افزایش یابد  و تقاضا در بازار روند صعودی داشته باشد، اما این اتفاق محقق نشد چراکه افراد انگیزه خرید و سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه  را از دست داده اند و آن جاذبه قبل را ندارد و  شاهد تقضای مازاد در بازار نبوده ایم.  بنابراین قیمت‌هایی که در طول این هفته برای سکه و طلا معین شده بود بر اساس واقعیت و معیار‌های اقتصادی اونس جهانی و قیمت ارز بوده است.

او اظهار کرد: دراین هفته سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم  ۶۰۰ هزار تومان فزایش یافت و  به قیمت ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید همچنین نرخ هر قطعه سکه طرح جدید به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به اولین روز هفته حدود تغییر چندانی نداشت. نیم سکه با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی حدود ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.  

کشتی آرای بیان کرد: قیمت ربع سکه ۲۵۰ هزار تومان افزایش یافته است و به نرخ ۴ میلیون  و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید همچنین سکه‌های یک گرمی از افزایش قیمت عقب نمانده و با افزایش ۵۰ هزار تومانی به نرخ ۲ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید.

او گفت: حباب سکه  در ابتدای هفته بیش از یک میلیون تومان بوده  است  که  البته از میزان آن در این هفته کاسته نشده است و حباب سکه  در آخرین روز معاملات به یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است.

هر مثال طلا در سومین هفته آذر  حدود ۷۱ هزار تومان افزایش یافته است و هر گرم  طلای ۱۸ عیار حدود ۱۰ هزار تومان  گران شد که به نزخ یک میلیون و ۱۴۷ هزار و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسید.

بازار ارز وسکه در آرامش / رشد بازار سرمایه در راه است

نمودار تغییر قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در سومین هفته آذر ۹۹

آینده بازار سرمایه در گرو تصمیمات دولت 

مهدی دلبری کارشناس بازار سرمایه  درباره وضعیت  بازارسرمایه  در سومین هفته آذر ۹۹ گفت: ارز به  چند صورت مختلف بر بازار سرمایه تاثیر می گذارد که مهترین تاثیر آن بر صورت مالی شرکت های صادر کننده مانند پتروشیمی، فلزات و کانی ها  است  و حتی در گزارش های کوتاه مدت این شرکت ها شاهد تاثیر مثبت نرخ ارز بوده ایم.

او افزود: از دیگر تاثیر های نرخ ارز در بازار سرمایه  برای شرکت هایی است که تسهیلات ارزی دارند و عمدتا  تاثیر منفی بر سود این شرکت ها اعمال  می شود و حتی درصورت مالی ۳ ماهه  این شرکت ها مشخص است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: ارز بر شرکت هایی که صادر کننده نیستد هم تاثیر دارد به طوری که اثرات تورمی در کشور دارد به همین دلیل حتی شرکت هایی که فروش آن ها  به صورت ریالی است  می توانند افزایش قیمت داشته باشند. با توجه به اینکه  افزایش هزینه ها  به میزان افزایش قیمت محصول نیست معمولا اثر مثبتی در  سود و زیان دارد.

دلبری اظهار کرد:  می توان گفت اثر افزایش قیمت ارز بر صورت های مالی  بنیادی نیست چرا که قیمت محصول از مقدار فروش بیشتر رشد کرد است  و میزان فروش جزو متغیر های با اهمیت بازار است.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: پیش بینی بازار سرمایه با توجه به ابهامات موجود در تصمیمات دولت برای بودجه کمی مشکل است چراکه بودجه به گونه ای نگارش شده است که  شرایط عرضه در سهام، اوراق بهادار و اوراق مشارکت با ارقام بسیار بالایی در خزانه پیشنهاد داده  شده است و احتمال دار واکنش دولت به بودجه بازار سرمایه منفی باشد.

او افزود: ابهام هایی در نرخ سود سپرده بانکی، سود بین بانکی و اوراق خزانه وجود دارد که تقریبا اعدادی بین ۱۹ تا ۲۱ را تجربه می کند که این امر برای اقتصاد ایران، تورم و قدرت خرید مردم برای بازار سرمایه ایجاد می کند چراکه در زمانی که نرخ سودها افزایشی است شرایط برای بازار سرمایه مورد قبول نیست و اگر نرخ سود در رده های معقول زیر ۱۵ درصد قرار نگیرد قطعا اثرات مخربی دارد و تمام بازارها دچار رکود  می شوند و بازار سرمایه هم مستثنا خواهد بود.

دلبری گفت: در مهر و آبان ۹۹ حدود ۱۵۵ هزار میلیارد تومان فروش سهام های  شرکت های تولیدی بوده است انتظار می رود  گزارش ۳ ماهه نسبتا مثبتی را ارائه کنند البته بازار سرمایه نشاط سابق را تجربه نخواهد کرد  و باید دید چه تدبیری برای  سرمایه داران اندیشیده می شود.

بازار ارز وسکه در آرامش / رشد بازار سرمایه در راه است

روند شاخص کل بورس در سومین هفته آذر ۹۹

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر