واکنش گمرک به آمار صادرات ۲۶.۵ میلیارد دلاری رئیس کل بانک مرکزی

سخنگوی گمرک به آمار ۲۶.۵ میلیارد دلاری صادرات که از سوی رئیس بانک مرکزی در برنامه گفت‌گوی ویژه خبری اعلام شد، واکنش نشان داد.

واکنش گمرک به آمار صادرات ۲۶.۵ میلیارد دلاری رئیس کل بانک مرکزی

 روح الله لطیفی سخنگوی گمرک گفت:شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری بود که ناگهان آماری عجیب از تجارت کشور توسط رئیس کل بانک مرکزی بیان شد که صادرات غیرنفتی کشور را ۲۶.۵ میلیارد و واردات را ۲۵ میلیارد دلار عنوان کرده بود و تاکید بر تراز مثبت ۱.۵ میلیارد دلاری هم از نکات دیگر این گفت‌وگو بود.

وی افزود:آنچه گمرک به عنوان مرجع بیان آمار تجارت خارجی کشور، در خصوص تجارت ۸ ماهه اعلام کرده، صادرات ۲۱ میلیارد و ۴۴۸ میلیون دلاری و واردات ۲۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلاری است که تراز کشور در این مدت نه تنها مثبت نیست بلکه منفی یک میلیارد و ۶۸۴ میلیون دلار است.

سخنگوی گمرک بیان کرد:ناگفته نماند که تراز ماهیانه در دو ماه مهر و آبان (مقایسه ارزش واردات و ارزش صادرات صرفا در هر کدام از این دو ماه) مثبت بوده، ولی تراز تجارت کشور در ۸ ماه گذشته متاسفانه همچنان منفی است.

 

لطیفی افزود:چند روز پیش هم مشاور رییس کل سازمان توسعه تجارت نیز صادرات ۲۶.۵ میلیاردی را اعلام کرده بود که بر روی خروجی سایت این سازمان انتشار یافته بود، که بنده پیامی را به آقای زادبوم، رئیس کل سازمان توسعه تجارت ارسال کردم و وی هم ضمن تایید آمار اشتباه کمتر از چند دقیقه دستور حذف آمار مذکور به نقل از مشاورش در سایت این سازمان را صادر کرد و این مطلب کوتاه از خروجی سایت سازمان توسعه تجارت به سرعت حذف شد که ظاهرا مشاور آن سازمان ۲۱.۵ میلیارد دلار، را اشتبا‌ها ۲۶.۵ میلیارد دلار مشاهده کرده بود، حال سوال اینجاست، ۲۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار یا عدد تقریبی ۲۳.۱ میلیارد دلار واردات را هم رئیس کل بانک مرکزی ۲۵ میلیارد دلار دیده اند؟

وی گفت:امیدوارم با این نوع برداشت‌ها ادعا‌های ارزی یک میلیارد دلاری، بیان نشده باشد، زیرا با گذشت بیش از ۲۰ روز از این ادعا و با وجود درخواست گمرک برای ارائه اسناد مرتبط با این موضوع و معرفی تجاری که اعلامیه ارزی فوق را بر اساس این ادعا گرفته اند و مبادرت به خروج کالا از گمرک نکرده اند هنوز مستنداتی ارائه نشده تا گمرک نیز با استناد به آن کالا‌های تجار موصوف را به عنوان احتکار در اختیار مراجع ذیصلاح قرار دهد.

 

ارسال نظر