بحث واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ ممتنع است

دبیر انجمن قطعه سازان گفت:با توجه به ضرورت تامین کالاهای اساسی درکشور، بحث واردات خودرو ممتنع است.

بحث واردات خودرو در سال ۱۴۰۰ ممتنع است

آرش محبی نژاد دبیر انجمن قطعه سازان، با اشاره به آزادسازی واردات خودرو و تاثیرات آن بر صنعت خودرو، گفت: بحث واردات از نظر صنعت خودرو ممتنع است، به این دلیل که خودرو‌های وارداتی در رده قیمت و کیفیت خودرو‌های داخلی نیستند و از نظر تعدادی، تعداد زیادی را شامل نمی‌شود و ۲ ملاحظه اساسی برای آن وجود دارد.

او در خصوص ملاحظات صورت گرفته در واردات خودرو، گفت: ملاحظه اول این است که اکنون برای واردات خودرو ارزی وجود ندارد و اولویت با کالاهای اساسی مردم و بعد کالاهای غیر معیشتی است.

دبیر انجمن قطعه سازان تشریح کرد: اول باید معیشت مردم و بهداشت و درمان مورد توجه قرار گیرد و ارز موجود در کشور صرف این موارد خاص شود که باید دید ضرورت واردات خودرو تا چه حد است. از نظر صنعت خودرو  واردات این کالا ممتنع است و عدم واردات خودرو به کشور حمایت  از تولید داخل نیست و دلیل آن نداشتن ارز بوده است.

محبی نژاد گفت: در حال حاضر صنعت خودرو تحریم شده است و خودرو و قطعه از شرکت‌ها یا کشور‌هایی که صنعت خودرو را تحریم کرده اند وارد نمی شود. سال ۹۲ بیش از ۶۰ درصد خودروهای وارداتی از کره جنوبی بود.

 

او ادامه داد:کشور‌های که بیشترین میزان واردات خودرو را با آن‌ها داشتیم، به تبعیت از تحریم ها‌ی آمریکا قراردادهایشان را با هر ۲ خودروساز داخلی لغو کرده اند و از ارسال هرگونه قطعه یدکی و قطعات خودرو خودداری کردند.

دبیر انجمن قطعه سازان تشریح کرد:در این شرایط واردات خودرو در سال آینده ممتنع است و تاثیر خاصی بر حوزه فعالیت خودروسازها و قطعه سازان نمی گذارد.

 

ارسال نظر