هشدار‌های هواشناسی به کشاورزان و دامداران / رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به نرمال

مدیرکل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی گفت: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود سریع‌تر نسبت به پاکسازی کانال، راه آب و زهکشی مزارع و باغات خود اقدام کنند.

هشدار‌های هواشناسی به کشاورزان و دامداران / رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به نرمال
آنچه دیگران می خوانند:

مسعود حقیقت مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی گفت: از ورود سامانه جدید بارشی به کشور خبر داد و گفت: امروز با ورود سامانه بارشی در جنوب، غرب کشور، بخش‌هایی از کرمان و شمال خلیج فارس بارش باران گاهی رعد و برق وزش باد رخ می‌دهد.

وی افزود: در برخی مناطق شمال غرب، غرب کشور، گیلان، مازندران، ارتفاعات و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران بارش باران و در مناطق سردسیر و کوهستانی بارش برف پیش بینی می‌شود.

حقیقت از شدت گستره بارش در برخی مناطق خبر داد و گفت: روز یکشنبه به جز سیستان و بلوچستان در اکثر مناطق کشور بارش باران و در مناطق مستعد استان‌های هرمزگان، فارس، بوشهر و فارس بارش تگرگ انتظار می‌رود.

این مقام مسئول ادامه داد: روز یکشنبه در استان‌های گیلان، فارس، بوشهر، کرمان، نیمه شرقی خوزستان، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد بارش از شدت بیشتری برخوردار است.

حقیقت از کاهش محسوس دما تا روز دوشنبه در نیمه شمالی کشور خبر داد.

مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی در توصیه‌ای به کشاورزان بیان کرد: با توجه به شرایط جوی به کشاورزان توصیه می‌شود تا فرصت باقی است نسبت به پاکسازی کانال ها، راه آب و زهکش مزارع و باغات اقدام کنند تا آسیب وارد نشود.

به گفته وی، طی ۲ تا ۳ روز آینده به عشایر و دامداران‌توصیه می‌شود که از رفتن به ارتفاعات راستای البرز و زاگرس اجتناب کنند.

رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت

وی درباره آخرین وضعیت بارش در سال زراعی جدید بیان کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی تا کنون مجموع بارش کشور ۴۷.۹ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۴۶.۳ میلی متر و دوره بلندمدت ۴۱.۷ میلی متر بوده است که این امر رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت را نشان می‌دهد.

حقیقت ادامه داد: علی رغم رشد ۱۵ درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت، اما بارش‌های ۹ استان همچون هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، کرمان و سمنان کمتر از نرمال است.

وی در پایان تصریح کرد: مدل‌های اقلیمی‌نشان می‌دهد که در هفته‌های پایانی کشور همچنان دچار کمبود بارش خواهیم بود به طوریکه اعداد به نرمال و کمتر از نرمال می‌رسد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر