نوبخت در نشست خبری بودجه ۱۴۰۰:

حقوق و دستمزد امسال ۵۳ درصد رشد داشت/ تسویه قرض از بانک مرکزی تا پایان سال

نوبخت گفت: طی ۸ ماه امسال ۵۳ درصد حقوق و دستمزد را افزایش داده ایم.

حقوق و دستمزد امسال ۵۳ درصد رشد داشت/ تسویه قرض از بانک مرکزی تا پایان سال

نشست خبری رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور دقایقی پیش با حضور معاونان وی آغاز شد. 

حقوق و دستمزد  امسال ۵۳ درصد رشد داشت/ تسویه قرض از بانک مرکزی تا پایان سال

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در نشست خبری ۱۴۰۰  اظهار کرد: سهم ۸ ماه امسال از منابع ۵۷۱ هزار میلیارد تومان ۳۸۴ هزار میلیارد تومان بود که ۳۳۴ هزار میلیارد تومان آن واریز و ۵۰ هزار میلیارد تومان از مصارف تحقق نیافت.

وی افزود: ۳۱ هزار میلیارد تومان در ۸ ماهه کمتر از سقف مجاز مصرف کرده ایم. بر اساس مقایسه با ۸ ماه سال ۹۸ مصارف ما ۳۹ درصد بیشتر مصارف داشته ایم. این مصارف ۲ بخش هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای و عمرانی است.

نوبخت گفت: اعتبارات هزینه ای ما امسال ۳۵ درصد رشد کرد. در همین ۸ ماه ۵۳ درصد در بخش حقوق و مزایا افزایش داشته ایم.

۲ میلیون فرصت شغلی در بخش عمران ایجاد شد

وی با اشاره به اینکه بخش عمرانی امسال شاهد پرداخت ۵۲ هزار میلیارد تومان بودجه بوده است، بیان کرد: امسال در بخش عمرانی بیش از ۲ میلیون فرصت شغلی ایجاد شد.

در بودجه ۱۴۰۰، ۱۶هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق در نظر گرفته شده است

در ادامه کنفرانس خبری سازمان برنامه پورمحمدی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور اظهار کرد: سه میلیون و ۲۴۰خانوار معادل ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند مستمری دریافت می‌کنند.

وی افزود: همچنین ۳۱هزار میلیارد تومان منبع برای یارانه معشیتی بنزینی در نظر گرفته شده است.

به گفته این مقام مسئول ۳۰میلیون از افراد جامعه تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و ۴ هزار میلیارد تومان هم برای بیمه تکمیلی ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید منبع در نظر گرفته شده است.

بودجه برای فروش نفت منعطف است

نوبخت در ادامه تاکید کرد: در بحث فروش نفت ما در بودجه میزان فروش را به بشکه درج نکرده ایم بلکه رقم تعیین کردیم تا به آن برسیم. یعنی فروش از یک تا ۲.۳ میلیون بشکه براورد شده است.

وی افزود: اگر ریال از بیشتر از حد تعیین شده در بودجه نفت بفروشیم نمیتوانیم به آن دست بزنیم و باید در حساب ذخیره ارزی واریز کنیم.

وی بیان کرد: هیچگاه نرخ ارز را بالا و پایین نمی‌بریم تا کسری بودجه را تامین کنیم. می‌توانستیم هر بشکه نفت را با نرخ آزاد بفروشیم و کسری را جبران کنیم، ولی اینکار را نکردیم.

قیر در بودجه ۱۴۰۰

نوبخت بیان کرد: قیر هم مانند سایر مصالح ساختمانی توسط پیمانکار برنامه ریزی می‌شود و سازمان برنامه و بودجه فقط برای تامین پروژه‌های عمرانی بودجه تخصیص می‌دهد.

اخذ مالیات از کشاورزان صحت ندارد

نوبخت در پاسخ به این سوال که اخذ مالیات از کشاورزان صحت ندارد؟ گفت: برای اخذ مالیات هم قوانین منعطف است و چیزی به عنوان مالیات برای کشاورزان صحت ندارد.

 

ارسال نظر