کاهش بی سابقه نرخ ارز و طلا نسبت به ۴ ماه گذشته/بورس سبز پوش می شود

در اولین هفته آذر ۹۹ با شروع تعطیلات ۲ هفته‌ای اصناف نرخ سکه و ارز با کاهش شدیدی مواجه شد، اما بازار سرمایه شاهد سبز پوش شدن برخی از نمادهایش بود.

کاهش بی سابقه نرخ ارز و طلا نسبت به ۴ ماه گذشته/بورس سبز پوش می شود
آنچه دیگران می خوانند:

اولین هفته آذر ۹۹ مصادف با اجرای تعطیلات ومحدودیت های 2 هفته ای کرونا بود که طبق اعلام ستاد ملی  مقابله با کرونا برخی از اصناف از جمله طلا و جواهرات به منظور مدیریت و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به مدت 2 هفته تعطیل است البته ساعات کاری و تعداد افرادی که در صرافی ها فعالیت دارند نیز کاهش یافت.

بازار ارز و طلا نیز در این هفته با کاهش چشمگیر قیمت همراه بود به طوری که سکه به کانال 10 میلیون تومانی برگشت و دلار هم در پله 25 هزار تومانی ایستاد.

بازار سرمایه بر خلاف دیگر بازار های مالی با رشد شاخص همراه بود به طوری که  در اولین روز هفته شاخص کل بورس با رشد ۲۵ هزار واحدی وارد کانال یک میلیون و ۳۷۰ هزار واحدی شده بود و در آخر هفته با رشد ۶ هزار واحدی روی پله یک میلیون و ۳۶۴ هزار واحدی قرار گرفت.

یورو در کانال ۲۹ هزار تومانی قرار گرفت 

بازار ارز در اولین هفته آذر ۹۹  با کاهش قیمت مواجه شد به طوری که دلار و یورو با کاهش بیش از یک هزار تومانی  به ترتیب از قیمت ۲۵ هزار و ۹۵۰ تومان و ۳۰ هزار و ۸۰۰ تومان به نرخ ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان و ۲۹ هزار و ۵۵۰ تومان رسید.

بورس در آینده به تعادل می رسد/ قیمت بی سابقه ارز و طلا نسبت به 4 ماه گذشته

نمودار قیمت دلار در اولین هفته آذر 99

سکه یک میلیون تومان ارزان شد

بازار طلا و سکه نیز همسو  با نرخ ارز کاهش قیمت را تجربه کرد و سکه از قیمت ۱۲ میلیون تومان به مبلغ ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار در ابتدای هفته با نرخ یک میلیون و ۱۲۱ هزار تومان داد و ستد شد و در آخرین معاملات هفته به قیمت یک میلیون  و ۴۶ هزار تومان کاهش یافت.

بورس در آینده به تعادل می رسد/ قیمت بی سابقه ارز و طلا نسبت به 4 ماه گذشته

تغییرات قیمت سکه در هفته اول آذر

کاهش بی سابقه  نرخ طلا و سکه  در ۴ ماه گذشته  

محمد کشتی آرای نائب رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر در گفت و گو  با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان در باره علت کاهش قیمت طلا و سکه گفت: کاهش تدریجی  روزانه  قیمت جهانی طلا از علت‌های اصلی کاهش نرخ سکه و طلا بود  که در طول یک هفته اونس جهانی حدود ۵۶ دلار کاهش یافت.

او بیان کرد:دومین عامل تاثیر گذار بر اُفت فیمت طلا و سکه روند نزولی  نرخ ارز است که هر دلار آمریکا در طول یک هفته  تقریبا  یک هزار و ۳۵۰ تومان در بازار آزاد کاهش یافت.

کشتی آرای تصریح کرد: سومین عامل موثر در کاهش قیمت، تعطیلی صنف طلا و جواهرات است  که طیق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا به مدت ۲ هفته  خواهد بود و با توجه به تعطیلی طلا و جواهر فروشی‌ها  معاملات و تقاضا در بازار به شدت کاهش یافته است.

او افزود: ۴ عامل تاثیر گذار در کاهش قیمت باعث شده است که  قیمت‌های موجود در بازار نسبت به ۴ ماه گذشته بی سابقه باشد چراکه در ۴ ماه اخیر قیمت طلا و سکه به ارقام موجود نرسیده بود و شاهد اُفت شدید قیمتی بوده ایم.

گشتی آرای اظهار کرد: هر قطعه سکه تمام بهار طرح جدید به طور میانگین در یک هفته حدود یک میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است و هر گرم طلای ۱۸ عیار در این هفته حدود ۱۰۰ هزار تومان ارزان شد همچنین نیم سکه ۴۰۰ حدود   هزار تومان ربع سکه  ۳۰۰ هزار تومان  و سکه‌های یک گرمی ۱۵۰ هزار تومان  کاهش قیمت داشتند.

 

بورس در آینده به تعادل می رسد/ قیمت بی سابقه ارز و طلا نسبت به 4 ماه گذشته

نموادر قیمت طلای 18 عیار در اولین هفته آذر 99

بازار سرمایه روند تعادلی خواهد داشت

فرزین آقابزرگی کارشناس بازار سرمایه  درباره روند صعودی بازار شاخص کل بورس در اولین هفته آذر ۹۹ گفت: ۲ دلیل باعث رشد بازار سرمایه در این هفته شده است که شامل اصلاح قیمت سهام در ۳ ماه اخیر و کنترل و مدیریت نوسان نرخ ارز که در چند روز اخیر شاهد کاهش قیمت آن بوده ایم.

او افزود: بعد از اصلاحات قیمتی سهم‌ها  که در ۳ ماه گذشته پشت سر گذاشته ایم  همچنان نقدینگی  از مهمترین رکن اقتصاد کشور است و به واسطه اصلاح قیمتی که تا حدود ۶۰ درصد به طور متوسط جشرکت‌های  پر وزن  در شاخص کل تحت تاثیر قرار داه بودکه  منطقی‌ترین حالت ممکن این است که بازار به مدار تعادلی بازگردد و البته  روند صعودی ۴ ماه اول سال را تجربه نحواهیم کرد.

آقابزرگی  تصریح کرد: مهمترین رکن  تثبیت  وضعیت تعادلی در بازار با افزایش حجم معاملات محقق می‌شودو نقش  بازارگردانان نسبت به قبل خیلی بیشتر نمود پیدا می‌کند البته نوسان‌ها مثبت و منفی در بازار جزو  ذات بازار است.

او بیان کرد:به طور کلی در ۴ ماه ابتدای سال ۹۹ روند به شدت صعودی بوده است و ۳ ماه بعد از آن شاخص به شدت اُفت کرد و یک ماه  بعد  در حالت ایستایی قرار گرفت که در حال حاضر بازار در حال قرار گیری در یک روند متعادل است.

آقابزرگی تصریح کرد: مصوبات جدید از جمله نرخ فولاد، تعیین نرخ سود سپرده بانکی  و موارد دیگر می‌تواند  تاثیر بسزایی  در بازار داشته باشد.

بورس در آینده به تعادل می رسد/ قیمت بی سابقه ارز و طلا نسبت به 4 ماه گذشته

روند شاخص کل در اولین هفته آذر

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت:در حال حاضر هیچ گونه  تغییری در روند جاری  معاملات  و عوامل اثر گدار در اقتصاد نباید داشته باشیم چراکه ذات بازار به گونه‌ای است که روند کنترلی خود را پیدا می‌کند  و به  مدار تعادلی می‌رسد البته  بر اساس اطلاعات موجود نمی‌توان گفت که  بازار تا انتهای سال به چه میزانی روند صعودی خواهد داشت.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه