انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری طرح عجولانه‌ای بود

یک کارشناس گفت:طرح انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری طرحی عجولانه ای است که سبب تغییر اقلیم در منطقه مبدا و مقصد می شود.

انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری طرح عجولانه‌ای بود
آنچه دیگران می خوانند:

محمدرضا محبوب فر کارشناس محیط زیست گفت‌:با اشاره به اجرایی شدن طرح انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری اظهار کرد: طرح انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری یک طرح عجولانه بود که علی رغم مخالفت کارشناسان و متخصصان حوزه‌ی آب اجرا شد، تاکنون سیاست‌های انتقال آب کشورمان بیشتر از این که هدفش تامین آب برای مواجهه با کم آبی باشد منجر به تغییر اقلیم در منطقه مبدا و مقصد شده است.

او با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از دریای عمان مخالفان زیادی داشت، گفت: اهداف مدنظر این طرح بیشتر دغدغه صنعت داشته است، انتقال یا احداث صنایع آب در مناطقی که با کمبود آب مواجه است نه تنها کمکی نمی‌کند، بلکه مشکلات زیست محیطی و معیشتی منطقه را نیز بیشتر می‌کند.

کارشناس محیط زیست با بیان اینکه انتقال آب بین حوزه‌ای یک اقدام منسوخ شده در سطح دنیاست، تصریح کرد: انتقال آب بیشتر از اینکه به تامین آب و جلوگیری از تخریب محیط زیست کمک کند، محیط زیست را تخریب خواهد کرد وپدیده‌هایی مثل تغییر اقلیم در پی خواهد داشت.

محبوب فر با اشاره به اینکه طرح انتقال آب از دریای عمان به مناطق کویری ضرورتی نداشته است، گفت: توسعه پایدار و توسعه منطقه‌ای باید بر اساس منابع موجود طبیعی در مناطق صورت گیرد، این طرح خلاف توسعه پایدار است که نه تنها به اشتغال کمک نمی‌کند بلکه در آینده با مشکلات محیط زیستی رو به رو خواهد شد.

او تصریح کرد: متاسفانه در مناطقی، چون کویر و یزد که با بحران جدی آب رو به رو هستند، اقدام به توسعه صنایع فولاد و آهن کردند که نیاز زیادی به آب دارد که سبب تخریب محیط زیست می‌شود، در این مناطق باید صنایعی، چون نیروگاه‌های خورشیدی به کار گرفته شود که نیاز کمتری به آب دارد.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به اینکه طرح انتقال آب در دنیا مطرح نیست افزود: این طرح در آینده شکست خواهد خورد و نه تنها مشکلاتی را حل نمی‌کند، بلکه مشکلات را بیشتر هم خواهد کرد.

محبوب فر تشریح کرد: ما فقط مجاز هستیم آب دریا و اقیانوس‌هایی را که شور هستند برای مناطق محلی و مجاور شیرین کنیم و مورد استفاده قرار دهیم، نه اینکه آن را کیلومتر‌ها جا به جا کنیم.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه