نابودی بیش از ۴ میلیون هکتار جنگل از ابتدای سال تا کنون

یک کارشناس محیط زیست گفت: بر اساس آمار‌های جهانی منتشر شده از ابتدای سال تا به امروز ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۹۳۵ هکتار جنگل در جهان از بین رفته است.

نابودی بیش از ۴ میلیون هکتار جنگل از ابتدای سال تا کنون

علیرضا صراحتی کارشناس محیط زیست گفت: با اشاره به جنگل زدایی در جهان اظهار کرد: جنگل زدایی به معنی برداشتن و پاکسازی پوشش جنگلی یا گیاهی برای مصارف انسانی یا به معنی از بین بردن دائمی جنگل‌ها و ایجاد زمین برای اهداف مسکونی و صنعتی است.

او در ادامه بیان کرد: طبق آمار‌های جهانی منتشر شده از ابتدای سال تا به امروز ۴ میلیون و ۴۶۶ هزار و ۹۳۵ هکتار جنگل در جهان از بین رفته است.

این کارشناس محیط زیست با بیان اینکه کشور ما دارای ۱۶۴ میلیون هکتار زمین است که حدود ۷.۶ درصد از کل آن را جنگل، ۲۰ درصد را بیابان و ۵۵ درصد را هم مرتع تشکیل می‌دهد، گفت: جنگل زدایی‌ها معمولا به دلایل فعالیت‌های کشاورزی، رشد صنایع چوب، شهرسازی و شهرک سازی و بهره برداری از معادن و آتش سوزی صورت می‌گیرد.

صراحتی با اشاره به اثرات جنگل زدایی گفت: جنگل زدایی می‌تواند سبب برهم ریختن تعادل آب و هوا، افزایش گرمای جهانی، فرسایش خاک، انقراض حیات وحش و وقوع سیل شود و برای مبارزه با آن نیاز است تا سازمان و نهاد‌های مربوطه قوانین و مقررات سنگینی در این باره وضع کنند و درختان جدیدی کاشته شود.

این کارشناس با اشاره به اینکه بیش از ۲۰ درصد از مساحت کشور را اراضی بیابانی تشکیل می‌دهد، تصریح کرد: بیش از ۱۰ میلیون هکتار زمین در جهان از آغاز سال جاری تا به امروز به بیابان رسیده است و به دلیل اینکه ایران در منطقه جغرافیایی خشک قرار دارد بیابان زایی فرایندی است که کل جهان را تحت تاثیر خود قرار داده است، اما سهم ایران در مقایسه با سایر کشور‌ها بیشتر است.

 

ارسال نظر