سیرتاپیاز دریافت یارانه معیشتی برای جاماندگان+جزئیات

۲۷آذر ماه به حساب برخی افراد که از سوی وزارت رفاه شناسایی شده بودند، یارانه معیشتی کرونا واریز شد؛ پس از واریز این یارانه، برخی افراد اعتراض داشتند که با وجود واجد شرایط بودن، یارانه معیشتی کرونا دریافت نکردند.

سیرتاپیاز دریافت یارانه معیشتی برای جاماندگان+جزئیات

پس از همه‌گیری و شیوع کرونا بسیاری از مشاغل مجبور به تعطیلی کسب و کار خود شدند؛ در نتیجه این تعطیلی‌ها افراد زیادی شغل و منبع درآمد خود را از دست دادند. ستاد ملی کرونا نیز در پی این تعطیلی‌ها، اقدام به اعطای یارانه معیشتی به افراد آسیب‌دیده ناشی از تعطیلی‌ها کرد که این یارانه به شیوه‌های مختلف به افراد واجد شرایط توزیع شد.

در آخرین مرحله توزیع یارانه معیشتی کرونا، مقرر شد تا در ۴ مرحله طی ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند به افراد مشمول یارانه‌های ۱۰۰ و ۱۲۰هزار تومانی تعلق گیرد. شروط مشمول شدن این یارانه از سوی ستاد ملی کرونا به وزارت رفاه ابلاغ و مقرر شد تا وزارت رفاه افرادی که دارای شرایط دریافت یارانه نقدی ۱۰۰ و ۱۲۰هزار تومانی بودند را شناسایی کند.

چه کسانی واجد شرایط شدند؟

یارانه معیشتی ۱۲۰هزار تومانی به افراد تحت پوشش کمیته امداد اعطا شد. همچنین عدم پرداخت حق بیمه ماهانه، نداشتن درآمد ثابت، شاخص پایین درآمدی و همچنین مشمول طرح یارانه معیشتی (که پیش‌تر اجرا شده‌بود) از شرایط لازم برای دریافت یارانه ۱۰۰هزار تومانی بود.

این افراد از سوی وزارت رفاه شناسایی شدند و باتوجه به گفته سخنگوی ستاد معیشتی کرونا، اطلاعات در دسترس وزارت رفاه ثبتی بوده و صحت سنجی شده است.

 

یارانه نقدی

معترضان یارانه معیشتی کرونا

پس از واریز یارانه معیشتی کرونا، دو گروه از افراد معترض شدند. گروه اول؛ خانوارهایی که مشمول شرایط دریافت یارانه معیشتی کرونا بودند و مبلغی به حساب آنها واریز نشده‌بود. گروه دوم هم خانوارهایی بودند که از شرایط معیشتی مناسبی برخوردار نبودند اما به علت اینکه بیمه‌پرداز بودند، یارانه معیشتی کرونا دریافت نکردند.

در خصوص گروه اول اخیراً اعلام شده است که به حساب برخی از این افراد که واجد شرایط بوده ولی یارانه دریافت نکرده‌اند، یارانه معیشتی کرونا واریز شده است و به حساب باقی افراد نیز در روزهای آینده واریز خواهد شد.

درباره گروه دوم نیز هنوز تصمیمی از سوی مسئولان گرفته نشده و به گفته حسین میرزایی، سخنگوی ستاد معیشتی کرونا، این خانوارها باید همچنان منتظر بمانند.

حسین میرزایی امروز در یک لایو اینستاگرامی درباره جزییات واریز یارانه، وام یک میلیونی و یارانه معیشتی، اظهارکرد: افرادی مشمول این طرح می‌شوند که چهار شرط را داشته باشند و حتی اگر یک نفر از افراد خانواده، یکی از شروط را نداشته باشد، کل خانواده از این طرح معیشتی محروم می‌شود.

سخنگوی طرح حمایت معیشتی کرونا با اشاره به این شروط، افزود: در بررسی شاخص‌های بانکی افراد، میزان واریزی‌ها، گردش حساب چهار سال اخیر افراد (۹۸-۹۷-۹۶-۹۵) و تراکنش‌های خرید آنها در شش‌ماهه اول سال ۹۹ را مورد رصد قرار می‌دهیم تا بر ما محرز شود که فرد در طول حداقل چهار سال اخیر وضعیت مالی خوبی نداشته و وضعیت او، بهبود هم نیافته است.

یارانه

وی ادامه داد: افرادی که مشمول بیمه رانندگان، قالی‌بافان و… نیز هستند یا حتی خویش‌فرمایی، مشمول این طرح نمی‌شوند. البته بیمه‌پردازان خویش‌فرمایی از یک استثنا برخوردارند؛ به این معنا که فردی بیمه خویش‌فرمایی داشته و در بررسی‌ها متوجه شدیم که جز دهک‌های ۹ و ۱۰ درآمدی نیست و مجموع درآمدهای خانواده نیز زیر حداقل دریافتی قانون کار (یک‌میلیون‌و ۹۱۰ هزار تومان) است اما فرد برای تأمین آتیه خود بیمه رد می‌کند.

میرزایی گفت: این افراد به شرط آنکه همه شرایط را در کل افراد خانواده داشته باشند و مجموع درآمد آنها زیر حداقل حقوق قانون کار باشد، از این طرح بهره‌مند می‌شوند.

 

ارسال نظر