دادستان تهران در بازدید از ندامتگاه شهر ری مطرح کرد؛

پیگیری فوری پرونده محکومان دارای احکام محکومیت متعدد

القاصی بر پیگیری فوری پرونده محکومان دارای احکام محکومیت متعدد برای ادغام محکومیت‌ها و صدور حکم واحد تأکید کرد.

پیگیری فوری پرونده محکومان دارای احکام محکومیت متعدد
آنچه دیگران می خوانند:

دادستان عمومی و انقلاب تهران به همراه ۸ تن از معاونین، ۲۸ نفر از قضات اجرای احکام و ناظر زندان و همچنین جمعی از مدیران زندان از ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان استان تهران) بازدید کرد.

القاصی دادستان تهران پیش از برگزاری ملاقات چهره به چهره و در جمع معاونین و دادیاران ناظر بر زندان گفت: کسانی که به عنوان قاضی ناظر و اجرای احکام در زندان مستقر هستند باید بدانند فلسفه حضور آن‌ها چیست؟ و بنده اعتقاد دارم هیچ دری به روی افراد زندانی بسته نیست و خداوند هر دری را ببندد درب دیگری را باز می‌کند.

وی افزود: ریاست محترم قوه قضاییه نسبت به مقوله زندان و وضعیت زندانیان نگاه تحولی ویژه‌ای دارند و رویکرد تحولی ریاست معظم قوه قضاییه رویکرد اصلاحی و باز اجتماعی شدن زندانیان است.

ایشان بار‌ها به بنده تأکید کرده‌اند که شخصاً در مورد زندان‌های تهران خصوصاً ندامتگاه شهر ری (ویژه زنان) ورود کنم که امروز این توفیق حاصل شده که به همراه جمعی از قضات دادسرای تهران که موثر در بررسی و تعیین تکلیف زندانیان هستند و مسئولیت مستقیم دارند در این مجموعه حاضر شویم. اهمیت این کار از آن جهت است که این شرایطی که امروز برای ما در جهت رفع مشکل زندانیان و کمک به آن‌ها فراهم شده یک فرصت و نعمت بزرگی است که ممکن است برای هر کسی فراهم نشود و ما باید قدر این نعمت الهی را که خدا برای ما مقدر کرده بدانیم و تلاش کنیم که گره‌ای از مشکلات زندانیان که با دست شما باز می‌شود باز کنیم و این امر قطعاً در نزد خداوند دیده خواهد شد. آنچه که در این بازدید حایز اهمیت است، این است که در پایان امروز ببینیم حضور ما چقدر در رفع مشکل زندانیان موثر بوده و گره از مشکل چند نفر به دست ما باز شده است. ایشان تأکید کردند که ارتباط ما با زندانیان باید یک ارتباط نوع دوستانه و با احساس برادرانه و خواهرانه و معطوف به رفع مشکل آن‌ها باشد.

آزادی زنان زندانی که فرزند خردسال دارند در اولویت دستگاه قضایی

القاصی گفت: ضمن تأکید ریاست محترم قوه قضاییه بر سیاست حبس زدایی و با توجه به اینکه قانونگذار در رابطه با فرآیند اجرای مجازات حبس در راستای باز اجتماعی کردن و روند اصلاحی زندانیان، سازوکار‌های خاصی را پیش بینی کرده است باید از این ظرفیت‌های قانونی حداکثر استفاده را جهت اصلاح مددجویان و بازگشت آن‌ها به جامعه استفاده کنیم. خصوصاً خانم‌های زندانی که وضعیت آن‌ها خاص و به لحاظ تبعیت پذیری از همسر خصوصاً در جرایم مرتبط با مواد مخدر و شرایط معیشتی و اقتصادی دچار مشکلاتی می‌شوند و با وجود اینکه واجد مسئولیت کیفری هستند، اما ایجاب می‌کند که در خصوص زنان و بالاخص زنان دارای فرزند خردسال نگاه ویژه در جهت آزادی آن‌ها صورت گیرد.

ایشان در جریان این بازدید ضمن حضور در جمع قضات و دادیاران زندان دستور داد تا ظرف پایان همین روز تمامی زندانیان مورد ملاقات قرار گیرند و ضمن پالایش زندانیان، وضعیت بلاتکلیف‌ها، درخواست‌های آزادی‌های مشروط‌ها، تعلیق اجرای مجازات، پا بند الکترونیکی و همچنین اعطای مرخصی‌های پایان حبس مشخص شود.

وی همچنین هیأت قضایی را که به همراه خود به زندان زنان قرچک آورده بود، مأمور کرد که در محل زندان وضعیت زندانیان و استحقاق آنان را از حیث تخفیف مجازات و پیشنهاد عفو را مورد بررسی قرار دهند.

در خصوص آن دسته از محکومان که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری‌های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آن‌ها انجام و مراتب جهت صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود. مقرر شد آن دسته از محکومانی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هر چه سریعتر با استفاده از ظرفیت شورای حل اختلاف، قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در جهت جلب رضایت و مصالحه با شکات آن‌ها به عمل آید.

اعطای مرخصی و جلب رضایت شکات محکومان مالی در دستور کار قضات

در خصوص محکومان مالی طبق آیین نامه جدید ریاست محترم قوه قضاییه که اجازه اعطای تسهیلات و مرخصی برای جلب رضایت شکات را به قضات اجرای احکام کیفری محول کرده است نیز دستور داد تا هر چه سریعتر اقدامات لازم را نسبت به اعطاء مرخصی آن‌ها و زمینه جلب رضایت شکات را فراهم کنند.

القاصی در جمع قضات حاضر در زندان دستور داد با عمل به قانون از سختگیری‌های بلا وجه در مورد اعطای مرخصی، آزادی مشروط و همچنین پذیرش وثایق و سایر تاسیسات ارفاقی خودداری شود و ضمن در نظر قرار دادن شرایط زندانی هم شرایط و اوضاع و احوالی که تحت تأثیر آن مرتکب جرم شده و هم شرایط خانوادگی وی تصمیماتی را در چهارچوب قانون و رأفت اسلامی اتخاذ کنند تا آن‌هایی که مستحق استفاده از تأسیسات ارفاقی هستند زودتر به دامان خانواده خود بازگردند.

باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان وظیفه اصلی زندان‌ها است

علی القاصی در این بازدید باز اجتماعی و اصلاح کردن زندانیان را وظیفه اصلی زندان دانست و بر قرار گرفتن زندان‌ها در این مسیر تأکید کرد.

علی القاصی در ادامه ضمن حضور در بند مادران زندانی و اهداء جوایز و هدایا به کودکان رسیدگی به پرونده‌های آن‌ها را جزء اولویت‌های بازدید امروز قرارد داد و از وضعیت شرایط زندان و نحوه تأمین مایحتاج کودکان این مادران زندانی مطلع و نسبت به رسیدگی‌های ویژه بهداشتی و درمانی به مادران و فرزندان آن‌ها تاکید کرد.

لازم به ذکر است؛ مشکلات اغلب زندانیان در رابطه با آزادی مشروط، اعسار از پرداخت محکوم به، عدم حصول رضایت شکات در پرونده‌های مالی و درخواست عفو بود که دادستان تهران مورد به مورد سوالات و درخواست‌های مددجویان را بررسی و در این خصوص دستورات آنی در راستای اجابت خواسته زندانیان صادر کرد.

در نتیجه این بازدید یک روزه دادستان تهران با حضور تمامی قضات اجرای احکام و ناظر زندان و در راستای برنامه‌های تحولی ریاست محترم قوه قضاییه و سیاست‌های کاهش جمعیت کیفری و در اجرای دستورالعمل ساماندهی امور زندانیان و کاهش جمعیت کیفری با تعداد ۸۰۰ نفر از زندانیان ملاقات چهره به چهره انجام گرفت که تعداد (۳۰) نفر از زندانیانِ زن ندامتگاه تهران با اعطای مرخصی پایان حبس آزاد شدند و با درخواست آزادی مشروط ۷۵ نفر نیز موافقت شد و ۳ نفر از محل اعتبارات خیرین آزاد شدند. همچنین ۲۵ نفر از مددجویان نیز با شیوه تعویق اجرای مجازات از زندان آزاد و دادخواست اعسار ۱۵۵ نفر نیز مورد بررسی و پیگیری قرار گرفت.

همچنین حسب دستور دادستان تهران تعدادی از زنان که واجد شرایط عفو بودند لیست اسامی آن‌ها در کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و همچنین تعداد ۱۷۵ نفر از زنان زندانی نیز به همین مناسبت به مرخصی رفتند.

در پایان دادستان تهران در راستای نظارت بر مسایل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همین طور انتقال محکومان زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در جهت رفاه حال خانواده آن‌ها دستوراتی به مسئولان ذی‌ربط صادر کرد.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه