معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست:

طرح جامع احیای ۱۸ تالاب به زودی تمام می‌شود

لاهیجان زاده گفت: با تدابیر و برنامه‌های خوبی که با همکاری تمامی وزارتخانه‌ها انجام شد، توانستیم دریاچه ارومیه را در مسیر احیا پیش ببریم.

طرح جامع احیای ۱۸ تالاب به زودی تمام می‌شود
آنچه دیگران می خوانند:

احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست در دومین جشنواره محصولات و ایده‌های نوآورانه گفت: از سال ۸۴ طرح حفاظت از تالاب‌ها با همکاری ارگان‌های بین‌المللی در سازمان محیط زیست آغاز شد که در زمان آغاز این برنامه‌ها توانستیم سه تالاب را احیا کنیم، اما امروزه حداقل طرح جامع ۱۸ تالاب رو به اتمام است.

لاهیجان زاده با اشاره به دریافت کمک‌های بین‌المللی از اتحادیه اروپا جهت احیا تالاب‌ها، افزود: حدود شش سال قبل با دریافت کمک‌های بین‌المللی اولیه و دریافت کمک مالی از دولت ژاپن برنامه‌ها در خصوص دریاچه ارومیه آغاز شد. از تجارب تلخ می‌توان به خشک شدن دریاچه اشاره کرد، اما احیای مجدد و جلوگیری از خسارات منطقه‌ای آن افتخاریست که با همت دولت یازدهم و دوازدهم انجام شد.

وی گفت: علیرغم نظر برخی کارشناسان که معتقد بودند برای فعالیت جهت احیای دریاچه ارومیه دیر شده است، اما تدابیر و برنامه‌های خوبی که با همکاری تمامی وزارتخانه‌ها از جمله وزارت جهاد کشاورزی با سازمان محیط زیست انجام شد، توانستیم دریاچه ارومیه را در مسیر احیا پیش ببریم که تا بهمن سال جاری پروژه‌های زیر ساختی مربوط به احیای تالاب افتتاح می‌شوند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت‌های انجام شده در حاشیه روستا‌های دریاچه ارومیه، گفت: از نتایج استمرار این فعالیت‌ها می‌توان به تحت پوشش قرار دادن ۱۲ هزار کشاورز محلی، تحت آموزش قرار دادن ۱۸۰۰ نفر و همکاری با ۳۰۰ متخصص دانشگاهی و دستگاهی اشاره کرد که منجر به افزایش ۴۹ درصدی بهره‌وری آب سطح کشاورزی شد.

وی با تأکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیای تالاب‌های کشور، اظهار کرد: فعالیت‌های انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه منجر به اشتغال ۳۵۰ نفر در مباحث مربوطه، آموزش ویژه ۷۵۰ نفر از زنان روستایی و اشتغال ۵۰۰ نفر از آنان از طریق صندوق خرد اعتبارات روستایی شد که می‌توان گفت این نوع فعالیت ما به نوعی الگو تبدیل شده است.

به گفته وی، از جمله فعالیت‌های انجام شده در دولت می‌توان به آگاهی بخشی جامعه محلی اشاره کرد که در همین راستا طرح برگزاری جشنواره محصولات و ایده‌های نوآورانه در جهت جذب شرکت‌های دانش بنیان و مشارکت مردم شکل گرفت. همچنین این جشنواره از سال ۹۸ شروع به کار کرد و ۷۰ ایده به این جشنواره راه یافتند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه اظهار کرد: افراد فعال در حوزه تالاب‌ها نظیر محققان و مسئولان استان‌ها در قالب تور‌ها می‌توانند از طرح‌های حوزه دریاچه ارومیه به عنوان ایده بازدید کنند.

 

آنچه دیگران میخوانند:

ارسال نظر

 

روی خط رسانه